آموزش های اینستاگرام

12 ترفند جالب اینستاگرام ( ترفند های خاص و استثنایی )

اینستاگرام فضای محبوبی است که در حال حاضر علاوه بر برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری تجربیات، مکان بسیار خوبی برای کسب و کار و کسب درآمد نیز می باشد. از این رو دانستن اصول کار با این نرم افزار محبوب می تواند راهگشای بسیاری از کسب و کارها باشد.

به مرور زمان و توسعه نرم افزار اینستاگرام از طرف شرکت سازنده، ترفندهای جالبی توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفت که در این مقاله به بررسی این ترفندها خواهیم پرداخت.

برای انسجام بیشتر این مقاله تصمیم گرفتیم ترفندهای اینستاگرام را به صورت زیر تقسیم بندی کنیم:

 1. ترفندهای مربوط به استوری
 2. ترفندهای مربوط به پست
 3. ترفندهای مربوط به حریم خصوصی اینستاگرام
 4. ترفندهای مربوط به پیج های بیزینسی

ترفندهای مربوط به استوری

ترفند های جالب استوری اینستاگرام

استوری از قابلیت های فوق العاده اینستاگرام است که ویژگی فانی بودن دارد. به این معنی که استوری ها بعد از گذشت یک شبانه روز به طور خودکار از بین می روند. از استوری بیشتر برای اطلاع رسانی، فان، روزمرگی و … استفاده می شود. به طور کلی محتواهایی که نیاز به ذخیره شدن به مدت طولانی ندارند در استوری قرار می گیرند. ترفندهای مربوط به استوری را در ادامه شرح خواهیم داد.

1-) هایلایت استوری

همانطور که گفته شد، از ویژگی های استوری، فانی بودن آن است. اما شاید در مواقعی نیاز باشد که استوری را به صورت دائم در بخشی از پیج ذخیره نمود. به عنوان مثال پیج فروش محصولی را در نظر بگیرید که می خواهد شرایط ثبت سفارش را به مشتریان اعلام کند. در این شرایط نمی توان شرایط را در قالب پست، اعلام کرد. بنابراین می توان شرایط ثبت سفارش را در قالب استوری اعلام کرد، سپس استوری را به صورت هایلایت درآورد.

از این روش میتوان برای تبلیغات در اینستاگرام نیز استفاده کرد به این روش که از اینفلوئنسر و یا پیج تخصصی که در آن تبلیغ کرده اید خواهش کنید مدتی تبلیغات شما را در هایلایت خود ذخیره کنند و این روش یکی از بهترین روش ها برای تبلیغات اینفلوئنسری در اینستاگرام میباشد

هایلایت ها که در دستگاه هایی که زبان اینستاگرام آن ها فارسی است، با عنوان برگزیده ها مشخص شده است، در بالای پست ها، ردیفی را به خود اختصاص داده اند.

از دیگر ویژگی های هایلایت میتوان به ذخیره لینک ها نیز اشاره کرد به این صورت که شما وقتی در داخل استوری اینستاگرام خود لینک قرار میدهید اگر آن استوری را هایلایت کنید لینک نیز روی آن میماند

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میتوانید به مقاله آموزش لینک گذاشتن در اینستاگرام مراجعه کنید

بهتر است تعداد هایلایت ها کم باشد و موارد مهم پیج را در هایلایت های ابتدایی قرار دهید، تا مشتریان برای پیدا کردن محتوای آن ها نیاز به صرف زمان زیادی نداشته باشند.

نحوه هایلایت کردن استوری ها

برای هایلایت کردن استوری ها دو روش وجود دارد:

 • زمانی که استوری را قرار داده اید
 • زمانی که بیش از یک شبانه روز از قرار دادن استوری گذشته است و استوری حذف شده است.

زمانی که استوری قرار داده اید به سادگی می توانید با زدن گزینه Highlight، یک استوری هایلایت جدید ایجاد کنید یا این استوری را به هایلایت های قبلی اضافه کنید. متن نوشته شده در این مرحله، عنوانی است که برای هایلایت در نظر گرفته می شود.

اما اگر زمان استوری مورد نظر شما به پایان رسیده است، نگران نباشید زیرا اینستاگرام پس از پایان یافتن زمان استوری ها، آن ها را در آرشیو نگهداری می کند. به راحتی می توانید با مراجعه به آرشیو، استوری را پیدا کنید و آن را به لیست استوری هایلایت خود اضافه کنید. برای انجام این کار کافی است به بخش پروفایل اینستاگرام خود بروید. سه نقطه را بزنید و گزینه Archive را انتخاب کنید. در این قسمت هم استوری هایی که بیش از ۲۴ ساعت از زمان به اشتراک گذاری آن ها گذشته است قرار دارد و هم پست هایی که به صورت دستی به آرشیو کرده اید و از قسمت بالا می توانید به پست ها نیز دسترسی داشته باشید. از این قسمت می توانید استوری مورد نظر خود را پیدا کنید و مطابق با آنچه که قبلاً گفته شد، آن را به یکی از هایلایت ها اضافه کنید یا هایلایت جدید بسازید.

2-) دریافت نوتیفیکیشن از پیج مورد علاقه

ممکن است پیجی در اینستاگرام مورد علاقه شما باشد و بخواهید به محض اینکه که پست یا استوری در پیج موردنظر به اشتراک گذاشته شد، از آن با خبر شوید. به این منظور می توانید با روشن کردن نوتیفیکیشن، این خواسته خود را برآورده کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید.

 1. وارد پیج مورد نظر شوید. به عنوان مثال در عکس زیر وارد پیج صدف بیوتی شده ایم.
ترفند های اینستاگرام
 • علامت زنگوله بالای پیج را بزنید تا تصویر زیر نمایان شود.
ترفند های اینستاگرام بخش 2
 • در این کادر می توانید برای موارد مختلف از جمله پست، استوری یا IGTV اعلام کنید که علاقه مند به دریافت نوتیفیکیشن هستید.

با انجام این چند مرحله ساده می توانید به محض به اشتراک گذاری پست، استوری و … (با توجه به انتخاب شما) نوتیفیکیشن برای شما ارسال می شود. البته لازم به ذکر است که باید نوتیفیکشن نرم افزار اینستاگرام از تنظیمات دستگاه شما هم فعال شده باشد و در غیر این صورت نوتیفیکیشن دریافت نمی کنید.

3-) پنهان کردن استوری های پیج خاص

در بین مخاطبین اینستاگرامتان کسی هست که با استوری های مکرر شما را اذیت می کند؟ یا محتوای استوری این پیج برای شما مفید نیست ولی به خاطر پست های مفیدی که دارد نمی خواهید آنفالو کنید؟ در این جا به شما خواهیم آموخت که چگونه استوری های یک پیج خاص را به ته لیست استوری های روزانه خود بفرستید. به عبارتی اولویت استوری های پیج مورد نظر را به کم ترین حالت ممکن تغییر می دهید. این مراحل را انجام دهید:

 1. انگشت خود را روی استوری پیج مورد نظر در بخش Home نگه دارید.
 2. دو گزینه ظاهر می شود : profile و Mute
 3. گزینه Mute را بزنید.
 4. در این مرحله دو انتخاب دارید که انتخاب اول Mute Story و انتخاب دوم Mute Story and Post است. اگر گزینه اول را انتخاب کنید، فقط اولویت استوری ها را کم می کنید و از این به بعد استوری های پیج مورد نظر به آخر استوری ها می رود. اما اگر گزینه دوم را انتخاب کنید، علاوه بر استوری ها، پست های پیج موردنظر نیز کمتر به شما نمایش داده خواهد شد.

به همین راحتی می توانید بدون آنفالو کردن یک پیج، کمتر محتواهای آن را مشاهده کنید.

4-) نحوه پنهان کردن استوری از دید فالوورها

برعکس ترفند قبلی این است که ما نمی خواهیم استوری هایی که در پیج خودمان به اشتراک می گذاریم برای فرد یا افراد خاصی به نمایش گذاشته شود. اینستاگرام برای این مورد هم گزینه ای در نظر گرفته است تا بتوان حریم شخصی را بهتر کنترل کرد. برای پنهان کردن استوری از دید فالوورها، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. وارد بخش پروفایل در اینستاگرام شوید.
 2. گزینه settings را لمس کنید.
 3. گزینه Privacy را انتخاب کنید.
 4. گزینه Story و سپس گزینه Hide Stort From را انتخاب کنید.
 5. در این مرحله، شما لیست فالوورهای خود که استوری های شما را رویت می کنند را دارید. با انتخاب هر کدام از این اکانت ها، استوری شما برای وی پنهان می شود.

در صورت وجود ابهام یا سوالی در این مورد می توانید از بخش نظرات همین صفحه اقدام کنید.

5-) بستن گزینه ریپلی استوری اینستاگرام

هر استوری در اینستاگرام، قابلیت ریپلی دارد. یعنی فالوورهایی که استوری را مشاهده کرده اند، می توانند نظر خود را راجع به استوری موردنظر اعلام کنند. حال برخی افراد نمی خواهند در مورد استوری آن ها نظری داده شود و این قابلیت را حذف می کنند. برای انجام این کار چند مرحله ساده زیر طی می شود:

 1. وارد بخش پروفایل در اینستاگرام شوید.
 2. گزینه settings را لمس کنید.
 3. گزینه Privacy را انتخاب کنید.
 4. گزینه Story و سپس از بخش Allow Replies and Reactions
 5. مشاهده می کنید که در این بخش (مانند تصویر زیر) سه گزینه برای انتخاب وجود دارد:
ترفند بستن ریپلی استوری اینستاگرام

گزینه: در صورت انتخاب این گزینه، پاسخ داخل به استوری ها (یا همان ریپلی کردن استوری) برای همه افرادی که شما را فالو داشته باشند امکان پذیر است.

گزینه : در صورت انتخاب این گزینه، پاسخ به استوری ها فقط برای افرادی که امکان پذیر است که علاوه بر اینکه شما را فالو کرده اند، شما نیز آن ها را فالو کرده اید.

گزینه: با انتخاب این گزینه، پاسخ به استوری ها برای هیچ فردی امکان پذیر نمی باشد.

لازم به ذکر است که در مورد پیج های بیزینسی بهتر است که این قابلیت را حذف نکنید زیرا میزان تعامل کاربران را به شدت کاهش می دهد. برای اطلاعات کامل تر در مورد نرخ تعامل کاربران، مقاله انگیجمنت ریت اینستاگرام چیست را مطالعه نمائید. 

ترفندهای مربوط به پست اینستاگرام

ترفندهای مربوط به پست اینستاگرام

همان طور که می دانید، پست های اینستاگرام مکانی برای نمایش محتواهایی است که نیاز به ماندگاری دارند. انواعی مختلفی از محتوا را می توان در پست های اینستاگرام به اشتراک گذاشت که از جمله این محتواها می توان به عکس نوشته، فیلم و … اشاره کرد. از ویژگی های مهم پست های اینستاگرامی، امکان قرار دادن کامنت است که این مورد برای پیج های فروشگاهی بسیار اهمیت دارد. زیرا بسیاری از مخاطبان، تجربه های خود را در قالب کامنت به اطلاع سایر مخاطبان پیج می رسانند. از دیگر قابلیت های پست می توان به ذخیره کردن آن ها اشاره کرد که یکی از گزینه های افزایش انگیجمنت ریت پیج نیز به حساب می آید. در این بخش به توضیح برخی از ترفندهای مربوط به پست پرداخته ایم.

1-) پست هایی که لایک کرده اید

با استفاده از این ترفند می توانید به ۳۰۰ پستی که اخیراً لایک کرده اید دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را طی نمائید:

 1. به مسیر Settings > Account > Posts You’ve Liked بروید.
 2. در این جا می توانید ۳۰۰ پستی که اخیرا لایک کرده اید را مشاهده کنید.

2-) فیلتر کردن کامنت های اینستاگرام

اگر پیج شما کامنت های بی ادبانه یا غیرمتعارفی دریافت می کند که از داشتن چنین کامنت هایی ناراحت هستید، به جای صرف زمان برای حذف کردن تک تک کامنت ها، می توانید کامنت ها را بر اساس کلماتی فیلتر کنید. به این ترتیب کامنت هایی که حاوی کلمات تعیین شده باشند، از طرف اینستاگرام اجازه ثبت شدن نمی گیرند. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

 1. به پروفایل خود در اینستاگرام بروید.
 2. سه نقطه را کلیک کنید و گزینه Settings را انتخاب کنید.
 3. گزینه Privacy و سپس گزینه Comments را انتخاب نمائید.
 4. با فعال کردن گزینه  Hide Offensive Comments ، به اینستاگرام اعلام می نمائید که کامنت های توهین آمیز را با تشخیص خودش رد کند و اجازه چنین کامنت هایی را ندهد.
 5. با انتخاب گزینه Manual Filter ، می توانید کلماتی را برای اینستاگرام تعیین کنید که اگر کامنتی حاوی چنین کلماتی باشد، آن کامنت را قرار ندهد و آن را فیلتر کند.

این قابلیت برای پیج های بیزینسی بسیار کاربردی است. زیرا پیج های بیزینسی، روزانه تعداد بالایی کامنت دریافت می کنند که اگر حاوی کلمات توهین آمیز باشند به برندینگ بیزینس مورد نظر آسیب وارد می شود.

3-) آرشیو کردن پست ها در اینستاگرام

ممکن است بخواهید یک یا چند پست را در پیج خود، (بدون این که حذف شوند) از دید فالوورها مخفی کنید. برای انجام این کار، اینستاگرام قابلیت آرشیو کردن پست ها را دارد. به این صورت که به پست مورد نظر رفته و سه نقطه بالای پست را بزنید تا گزینه ها ظاهر شوند سپس روی Archive  ضربه بزنید.

هر موقع هم که بخواهید پست های آرشیو شده را دوباره در صفحه پست های خود داشته باشید، کافی است به منو سه نقطه ای در گوشه بالای سمت راست پروفایل خود رفته ، Archive را انتخاب کرده و سپس از منو کشویی در بالای صفحه روی Posts کلیک کنید. حال گزینه show on profile را کلیک کنید.

ترفندهای مربوط به حریم خصوصی اینستاگرام  

ترفندهای مربوط به حریم خصوصی اینستاگرام

حریم خصوصی اینستاگرام از موارد مهم و اساسی است که باید به آن توجه داشت. از مهم ترین ترفندهای مربوط به حریم خصوصی اینستاگرام می توان به داشتن رمز قوی، رمز دو مرحله ای و … اشاره کرد که به صورت تخصصی و کامل در مقاله افزایش امنیت اینستاگرام به آن پرداخته ایم . حریم خصوصی در اینستاگرام را از دیدهای مختلفی می توان بررسی نمود.

1-) حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام

افراد ممکن است ساعت های طولانی از شبانه روز را در اینستاگرام بگذرانند و جستجوهای مختلفی را در بخش جستجوی اینستاگرام انجام دهند. تاریخچه این جستجوها در دستگاه ذخیره می شود. برای حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام مراحل زیر را طی کنید:

 1. به بخش پروفایل خود در اینستاگرام مراجعه کنید.
 2. گزینه Settings و سپس گزینه Security را انتخاب نمائید.
 3. گزینه Search History را بزنید.
 4. در این مرحله، لیستی از جستجوهای اخیر خود را مشاهده می کنید. که در بالای این لیست گزینه Clear All وجود دارد و با زدن آن می توانید تمام تاریخچه جستجوی اینستاگرام خود را حذف کنید.
 5. اگر دوست دارید تبلیغات مشکل دار اینستاگرام را هم حذف کنید حتما به مقاله آموزش حذف تبلیغات اینستاگرام مراجعه کنید

2-) اینترنت کم تری مصرف کن!

ممکن است شما نیز به دلیل استفاده از اینستاگرام، حجم زیادی از اینترنت را در روز مصرف نمائید. این موضوع به این دلیل است که اینستاگرام، عکس ها و فیلم ها را به صورت خودکار دانلود می کند. برای صرفه جویی در میزان اینترنت (دیتا) مصرف شده توسط اینستاگرام مراحل زیر را طی کنید:

 1. به پروفایل خود در اینستاگرام بروید.
 2. سه نقطه را در بالا سمت راست انتخاب کنید.
 3. 3.     گزینه تنظیمات یا Setting را انتخاب کنید.
 4. روی Cellular Data Use  ضربه بزنید.
 5. حال گزینه Data Saver را روشن کنید.

نکته: بعد از انجام این کار ممکن است متوجه شوید که زمان دانلود عکس و فیلم بیشتر طول می کشد، اما استفاده کلی از داده های شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

تبدیل پیج خصوصی (Private) به پیج عمومی (Public)

پیج خصوصی یا private که بیشتر توسط اشخاص مورد استفاده قرار می گیرد، دارای ویژگی هایی است که یکی از این ویژگی غیرقابل دسترس بودن پست ها و استوری ها برای همه افراد میباشد. در مقابل پیج های عمومی هستند که حتی کسانی که آن ها فالو نیز نکرده اند امکان مشاهده پست ها و استوری آن را دارند و به نوعی از حریم خصوصی سطح پایین تری برخوردار است.

برای تبدیل پیج خصوصی (private) به پیج عمومی (Public) چند مرحله ساده بایستی انجام شود که به شرح زیر است:

 1. وارد پروفایل خود در اینستاگرام شوید.
 2. گزینه تنظیمات یا Settings را انتخاب نمائید.
 3. با انتخاب گزینه privacy گزینه های مختلفی را مشاهده می کنید که اولین گزینه با عنوان private Account ، وضعیت اکانت شما را مشخص می کند. در صورتی که این گزینه فعال باشد، اکانت شما خصوصی یا Private و در صورت خاموش بودن این گزینه اکانت شما عمومی یا Public است.

اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در زمینه پیج های بیزینس اینستاگرام کسب کنید حتما به مقاله آموزش اکانت های بیزینس اینستاگرام مراجعه کنید

امیدواریم از مطالعه ترفندهای جالب اینستاگرام لذت برده باشید و در استفاده از این نرم افزار محبوب به شما کمک کند. تلاش ما این است که اینگونه مقالات را در سریع ترین بازه های زمانی آپدیت کنیم بنابراین پیشنهاد می کنیم سوالات خود را در بخش کامنت ها از ما بپرسید تا در آپدیت های بعدی به توضیح آن ها بپردازیم.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا