آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

روانشناسی مخاطبان در اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام – روانشناسی بازاریابی تاثیرگذار

چه عوامل روانشناختی باعث موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ بر ذهن مخاطبان می شود؟ پاسخ کوتاه به این سؤال مهم این است که اینفلوئنسر مارکتینگ به صورت مستقیم نیازهای انسانی در زمینه احساس تعلق داشتن، انطباق اجتماعی و کنجکاوی برای کسب اطلاعات را پاسخ می دهد.

اساسا مغز ما طوری طراحی شده است که بازاریابی تاثیرگذار را می پذیرد. یا بهتر است بگوییم بازاریابی تاثیرگذار به گونه ای تدوین شده که مغز ما آن را بپذیرد. به همین دلیل انسان این نوع از بازاریابی را جذاب تر و معتبرتر از انواع دیگر می بیند.

جهان در سال 2021 به بیش از 3 میلیارد کاربر فعال رسانه های اجتماعی دست خواهد یافت و از طرفی بازاریابی تاثیرگذاران همین حالا هم یک صنعت میلیارد دلاری به حساب می آید. جوانانی در این وضعیت تربیت می شوند که فقط تحت فرمان تاثیرگذاران شبکه های اجتماعی اند.

اینفلوئنسرها اعتماد این کاربران جوان را جلب می کنند. همین حالا آمار و ارقام نشان می دهد که 70 درصد کاربران شبکه های اجتماعی مختلف و به خصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام به اینفلوئنسرها اعتماد دارند.

با این تفاسیر در این مطلب به بیان این موضوع خواهیم پرداخت که روانشناسی مخاطبان در اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام به چه صورت است. در ادامه عوامل مختلف روانشناختی که در فرآیند تبلیغات اینفلوئنسری در ذهن مخاطب ایجاد می شود بررسی کردیم.

صلاحیت و تخصص اینفلوئنسرها

صلاحیت و تخصص اینفلوئنسرها

یکی از دلایلی که اینفلوئنسرها می توانند تاثیرگذاری بیشتر بر ذهن مخاطب داشته باشند میزان اعتبار و صلاحیت بالای آنها در ذهن این مخاطبان است. ما از همان دوران مدرسه و ابتدای زندگی مان آموزش دیده ایم تا توصیه ها و تدریس افراد معتبر و قدرتمند و با صلاحیت را بپذیریم.

ما وقتی به توصیه ها و پیشنهادات افراد تاثیرگذار گوش می کنیم، به طور طبیعی و ناخودآگاه این موضوع را فرض می گیریم که آنها تخصص و دانش کافی برای بیان نظرات و پیشنهادات را دارند. با اینحال همه اینفلوئنسرها دارای صلاحیت و متخصص نیستند.

اما چه چیزهایی باعث می شوند تا یک اینفلوئنسر در ذهن مخاطب به یک فرد متخصص و دارای صلاحیت برای نظردهی تبدیل شود. اولین موضوع میزان فالوورها و نرخ تعامل صفحه اینفلوئنسر است. کیفیت بالای محتوای منتشر شده توسط این افراد نیز عامل دیگری است که اینفلوئنسر را به یک فرد متخصص در ذهن مخاطب تبدیل می کند.

از طرفی اینفلوئنسرها با اطلاع داشتن از ترندهای جدید و سوار شدن بر روی این ترندها در ذهن مخاطب این موضوع را القا می کنند که آنها مطلع تر از سایر افرادند و به همین دلیل مخاطب به دانش و تخصص آنها اعتماد پیدا می کند.

اثر هالو یا خطای هاله ای

در روانشناسی خطای هاله ای به نوعی خطا در شناخت و تصمیم گیری گفته می شود که تحت تاثیر ذهنیت قبلی قضاوت کننده شکل می گیرد و می تواند از حقیقت و انصاف دور باشد. در اینفلوئنسر مارکتینگ اثر هاله ای یعنی پذیرفتن گفته های یک اینفلوئنسر در هر زمینه ای زیرا ما به آن فرد در یک زمینه خاص اعتماد داریم.

مثلا ممکن است اینفلوئنسر مورد نظر شما آهنگساز قهاری باشد و همه نت های کلاسیک را به خوبی بنوازد. اما قطعا این فرد در زمینه دندانپزشکی تجربه و دانش کافی ندارد. خطای هاله ای در این حالت وارد عمل می شود. مخاطب در اینجا بر اثر خطای هاله ای پیشنهاد اینفلوئنسر را در زمینه دندانپزشکی هم می پذیرد. تبلیغات اینفلوئنسری هم به همین صورت انجام می شود.

موفقیت اینفلئونسرها در برابر اشباع اطلاعاتی دنیای مملو از اطلاعات امروز

بررسی روانشناختی اینفلوئنسر مارکتینگ

در دنیای دیجیتالی امروز، اطلاعات بسیاری در نوک انگشتان افراد و صفحات لمسی موبایل قرار گرفته است. به همین دلیل افراد و کاربران فقط به یک منبع اکتفا نمی کنند. مخاطبان امروز برای تصمیم گیری آگاهانه در خصوص هر چیزی به تحقیق و بررسی می پردازند.

در علم روانشناسی گفته می شود که افراد برای تصمیم گیری دtر چنین شرایطی فیلترهایی ایجاد می کنند تا بر حسب آن فیلترها تصمیم بگیرند. اما نکته جالب اینجاست که اینفلوئنسرها قادرند روند فیلتر کردن طبیعی مغز را متوقف کنند.

نزدیکی اجتماعی و اثرات آن بر روانشناسی بازاریابی تأثیرگذار

نزدیکی اجتماعی یا فاصله اجتماعی در بازاریابی تاثیرگذار یعنی مخاطبان به افراد تاثیرگذار بیشتر از افراد مشهور همانند بازیگران یا ورزشکاران اعتماد دارند. زیرا اینفلوئنسرها نزدیکی اجتماعی بیشتری با کاربران خود دارند.

این اینفلوئنسرها که از طرفی به عنوان یک فرد متخصص نیز شناخته می شوند می توانند نزدیکی اجتماعی بیشتری با مخاطبان خود داشته باشند. فالوورها هم راحت تر رفتار آنها را تکرار می کنند و آنها را همچون دوست یا آشنای صمیمی خود می پندارند.

عمل مقابله به مثل دنبال کنندگان

عمل مقابله به مثل مبحثی در علم روانشناسی در بازاریابی افراد تاثیرگذار است. از آنجا که رابطه نزدیکی بین مخاطبان و اینفلوئنسرها وجود دارد، مخاطبان ترجیح می دهند به اینفلوئنسرها کمک کنند و درخواست های تبلیغاتی آنها را بپذیرند.

در اینستاگرام این موضوع به وضوح مشاهده می شود. مخاطبان در اینستاگرام به افرادی بیشتر توجه دارند که آنها هم به آنها همان میزان توجه را داشته باشند. برهمین اساس اینفلوئنسری که به کامنت ها پاسخ می دهد و با فالوورهای خود تعامل دارد می تواند از دنبال کنندگان خود توقع داشته باشد تا به خواسته هایش عمل کنند.

تاثیر جذابیت اینفلوئنسرها بر مخاطبان

اعتباری که یک اینفلوئنسر در ذهن مخاطب خود ایجاد می کند، ممکن است براثر جذابیت او باشد. افراد ممکن است تصور داشته باشند که یک فرد خوب فردی با ظاهری آراسته و جذاب است. این موضوع تا حدودی هم راستا با همان مورد متخصص پنداشتن اینفلوئنسرهاست. مخاطب به اینفلوئنسری اعتماد بیشتری پیدا می کند که ظاهر جذاب تری دارد.

روانشناسی دفعات تکرار

هرچه بیشتر در معرض محتوایی مشابه قرار بگیریم بیشتر هم احتمال دارد که محتوای مورد نظر را بپذیریم. این موضوع اینفلوئنسر مارکتینگ را مهمتر از همیشه کرده است. بازاریابی تاثیرگذار با نشان دادن چند باره یک برند به مخاطب می تواند باعث تاثیرگذاری بیشتر و همچنین تبلیغات دهان به دهان شود.

در واقع در بازاریابی تاثیرگذار رابطه مستقیمی بین اینفلوئنسر و فالوورها شکل می گیرد، به طوری که فالوورها به صورت ناخودآگاه هر آنچه را که اینفلوئنسرها پیشنهاد می دهند می پذیرند. این قدرت اینفلوئنسر مارکتینگ براثر در معرض قرار گرفتن چندباره است و همین موضوع میتوانید تاثیر خیلی خوب و مثبتی رو برند شما بگذارد تاثیری که تا مدت ها طولانی برای شما درآمد زا خواهد بود. به موضوع تاثیر تبلیغات اینقلوئنسری بر روی برند در مقاله تاثیر تبلیغات اینفلوئنسری در اینستاگرام بر روی برند به صورت کامل پرداخته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیستش

تاثیر قدرت و کنترل در روانشناسی مخاطبان تاثیر گرفته

روانشناسی بازاریابی تاثیرگذار

انسان ها به صورت ذاتی غریزه زنده ماندن دارند که از طریق آن سیستمی تحت عنوان قدرت و کنترل ایجاد می شود. تا زمانی که کنترل زندگی در دستان ما باشد، مطمئن خواهیم بود که زنده می مانیم. یکی از راه های کنترل زندگی داشتن قدرت انتخاب و تصمیم گیری است.

در روش اینفلوئنسر مارکتینگ اینفلوئنسر را کسی به ما به صورت مستقیم تحمیل نکرده است. بر همین اساس ما فکر می کنیم که دیدن این صفحه انتخاب خود ما بوده و تبلیغاتی که اینفلوئنسرها انجام می دهند، به نوعی انتخاب خود ما بوده است. همین امر باعث می شود تا تبلیغات تاثیرگذار قدرت بیشتری بگیرد.

نفوذ اجتماعی اطلاعاتی

نفوذ اجتماعی اطلاعاتی یعنی زمانی که افراد مطلع و افرادی که فکر می کنیم اطلاعات دقیقی دارند، همانند اینفلوئنسرها، به ما چیزی می گویند و باعث تغییر در نظرات یا رفتار ما می شوند. در دنیای واقعی خبرنگاران، دانشمندان و وکلا چنین نفوذی در ذهن انسان دارند.

اما در دنیای شبکه های اجتماعی این قدرت در دست اینفلوئنسرهاست. اگرچه اینفلوئنسرها از نظر اطلاعات قابل مقایسه با افراد متخصص نیستند، اما شبکه های اجتماعی این قدرت را به آنها داده اند. در اینفلوئنسر مارکتینگ از همین موضوع می توان برای تبلیغات بهتر و تاثیرگذارتر استفاده کرد.
اعتماد به اینفلوئنسر در شبکه اجتماعی عامل اصلی پذیرفتن آن فرد به عنوان یک فرد مطلع است. وقتی شما به یک اینفلوئنسر اعتماد می کنید، در واقع به مغز خود این پیام را می دهید که او اطلاعات دقیقی دارد و قادر است رفتار و نظرات شما را تغییر بدهد.

ارتباط شخصی اینفلوئنسر و دنبال کننده

بسیاری از اینفلوئنسرها در ارتباط با مخاطبان خود هنرمندند. آنها با عکس های صمیمی و ویدئوهایی که به دنبال کنندگان خود نشان می دهند به مردم این حس را القا می کنند که این عکس ها و فیلم ها زندگی واقعی آنهاست و همین موضوع باعث ارتباط تنگاتنگ و صمیمی بین اینفلوئنسر و دنبال کننده می شود.

از زاویه ای دیگر این ارتباط صمیمی شخصی به معنی اعتماد مخاطب به اینفلوئنسر، حتی به اندازه اعتماد به یک دوست صمیمی است. با این مکانیزم اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند مخاطبانی را در اختیار بگیرد که گوش به فرمان این افراد تاثیرگذارند.

تمایل به کمک به دیگران

انسان ذاتا تمایل دارد که به دیگران کمک کند. از آن مهمتر تمایلی است که در کمک به دوستان و آشنایان وجود دارد. مثلا تصور کنید دوست شما سرما خورده یا در جایی به شما زنگ می زند و کمک می خواهد، قطعا شما وقتی رابطه ای صمیمی با آن فرد دارید به دنبال او خواهید رفت یا از او مراقبت می کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ با ایجاد حس دوستی و صمیمیت با مخاطب خود باعث می شود تا مخاطب به درخواست های او پاسخ مثبت بدهد. برای مثال اینفلوئنسر تبلیغاتی قرار می دهد و از شما می خواهد که به پیج مورد نظر سر بزنید. اگر رابطه شما و اینفلوئنسر صمیمی باشد قطعا به این درخواست پاسخ مثبت خواهید داد.

اعتبار عامل اصلی اطاعت از اینفلوئنسر

اعتبار یعنی میزان اعتمادی که یک فرد به یک فرد دیگر دارد، به خصوص اگر آن فرد در زمینه ای مشخص تخصص داشته باشد. این مکانیزم را می توان در بازاریابی دهان به دهان به خوبی مشاهده کرد. برهمین اساس اینفلوئنسرها زمان زیادی را صرف تولید محتوایی می کنند که دیدی مثبت، صادقانه و قابل اعتماد از آنها به مخاطب ارائه بدهد تا رابطه صمیمی بین آنها و مخاطب شکل بگیرد.
در این مکانیزم وقتی اینفلوئنسر کالایی را تبلیغ می کند، مخاطب خیال نمی کند که خالق محتوای مورد علاقه آنها بخواهد فریب شان بدهد و به همین دلیل تبلیغات او را به عنوان یک پیشنهاد دوستانه به سادگی می پذیرند. این همان نتیجه اعتباری است که اینفلوئنسر باید کسب کند.

البته تخصص را هم نباید دست کم گرفت. تخصص و اعتبار دست در دست هم باعث اعتماد می شوند. هر اندازه اینفلوئنسر در زمینه ای تخصص داشته باشد، اعتبار او نزد مخاطب هم بیشتر می شود. به همین دلیل است که برای انتخاب اینفلوئنسر مناسب باید حتما از افرادی استفاده کنید که مرتبط با حوزه کاری شما باشند.

اثبات اجتماعی، انطباق و تعلق

روانشناسی مخاطبان در اینفلوئنسر مارکتینگ

انسان ذاتا تمایل به تعلق داشتن دارد و به همین دلیل جذب گروه ها و پیروی از یک رهبر واحد می شود. در واقع بشر به دلیل نیاز به بقا از این فرآیند تبعیت می کند. امروزه این موضوع به شبکه های اجتماعی و به خصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام تسری پیدا کرده است.

این موضوع در تحقیقات بعدی دانشمندان با مفهومی تحت عنوان قبایل مصرف کننده بیان شد. قبایل مصرف کننده در واقع جمعیت ها و گروه هایی هستند که در دنیای مجازی تحت فرمان یک فرد تاثیرگذار قرار می گیرند.

مصرف کنندگان در این قبایل بیش از هر چیز تمایل به انطباق و شبیه شدن به رهبر خود را دارند. به همین دلیل وقتی فرد تاثیرگذار کالایی را تبلیغ می کند، دنبال کننده ناخودآگاه به خرید آن کالا تمایل پیدا می کند، زیرا می خواهد شبیه به رهبر خود یعنی آن فرد اینفلوئنسر شود.

این گرایش به تقلید از رهبر فکری در شبکه اجتماعی را اثبات اجتماعی می نامند. یعنی وقتی می بینیم اقدامی را فردی تاثیرگذار انجام می دهد، انجام آن برای ما قابل قبول تر می شود. در تئوری هویت اجتماعی تاجفل (1979) نیز این موضوع بیان می شود.

از نظر علم روانشناسی مخاطب با دیدن اینفلوئنسر محبوب خود ذاتا میل دارد که رفتار او را تقلید کند. به همین دلیل اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند بیش از هر روش دیگری تاثیر گذار باشد. اینفلوئنسر یک رهبر با قبیله ای چند میلیونی است و می تواند قبیله خود را به خرید هر کالایی مجاب کند.
البته اینفلوئنسرها همیشه باید مراقب باشند اعتبار خودشان را از دست ندهند. این قبیله قرار هم نیست همیشه همه چیز را بپذیرد. یادتان نرود که اعتبار و تخصص اعتماد ساز بود و اینفلوئنسر نباید این دو را از دست بدهد.

در این مطلب قصد ما این بود که به بررسی روانشناختی اینفلوئنسر مارکتینگ بپردازیم و همچنین روانشناسی بازاریابی تاثیرگذار را توضیح بدهیم. امیدواریم با شناخت روانشناسی مخاطبان در اینفلوئنسر مارکتینگ توانسته باشیم نشان بدهیم که چقدر این روش تبلیغاتی تاثیرگذار، زودبازده و به صرفه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا