آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام

چرا پیدا کردن بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام تا این اندازه مهم است؟ بیایید یک شرایط واقعی را شبیه سازی کنیم: تصور کنید یک فروشگاه بزرگ در یکی از بزرگترین خیابان های اصلی شهر دارید. اما روزها فروشگاهتان را می بندید و ترجیح میدهید شب ها آن را باز کنید. نتیجه ی مستقیم این کار این است که مشتریان شما در حالیکه می توانند شامل هزاران نفر باشند به چند رهگذر نامربوط تبدیل شوند. آیا چنین ریسکی در دنیای واقعی منطقی است؟ پاسخ معلوم است.

حال تصور کنید برای اینستاگرام محتوایی تولید کرده اید که بسیار مهم و با کیفیت است. اما، انتشار این پست در اینستاگرام را به ساعت هایی موکول کرده اید که کاربران بسیار کمی در این فضا فعالیت دارند. در نتیجه اطلاعات مهمی که قرار بود افراد زیادی از آن استفاده کنند در میان انبوه مطالب گم می شود.  با این مقدمه، از کجا بدانیم بهترین زمان برای انتشار مطلب در اینستاگرام کدام است؟ این مقاله بناست به این سوال به طور جامع و کامل پاسخ بدهد. پس لطفا تا انتهای نوشته همراه ما باشید.

توصیه میکنیم حتما بخوانید: روزانه چه تعداد پست و استوری در اینستاگرام بگذاریم؟

بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از سه شبکه ی اجتماعی بزرگ دنیاست. اساس کارکرد این شبکه ی بزرگ بر دنبال کردن افراد و صفحاتشان و یا دنبال شدن توسط افراد دیگر استوار است.تقریبا تمامی افرادی که در این فضا فعالیت می کنند می خواهند که دنبال کننده های بیشتری داشته باشند. چرا که متناسب با تعداد دنبال کننده ها می توانند از مزایای زیادی برخوردار شوند. مثلا محصولاتشان را به افراد بیشتری معرفی کنند یا از این طریق با افراد بیشتری در ارتباط باشند.

از راه های غیرقانونی و غیرمنطقی که عبور کنیم، افزایش تعداد تعقیب کننده های اینستاگرام راه های زیادی دارد. یکی از راه هایی که در این نوشته قرار است آن را بررسی کنیم: پیدا کردن بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام است. بدیهی است که هر چه بتوانید سر راه افراد بیشتری در این فضا قرار بگیرید امکان رشد شما سریعتر است. رسیدن به این رشد مستلزم این است که پست شما در وقت مناسب به افراد مناسب نشان داده شود.

در اینجا دو سوال اساسی مطرح می شود:

 1. چگونه بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام را پیدا کنیم؟
 2. آیا بهترین زمان انتشار پست برای صفحات مختلف یکسان است؟

برای پاسخ دادن به این سوالات باید ابتدا موضوعات دیگری را بررسی کنیم. از جمله:

 1. الگوریتم های اینستاگرام و ارتباط آن با نحوه ی نمایش پست ها
 2. فاکتورهای تعیین بهترین زمان انتشار پست
 3. نتایج تحقیقات در زمینه ی بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام
 4. بررسی زمان های مختلف تا یافتن بهترین زمان

در ادامه هر کدام ازاین موضوعات را بررسی می کنیم.

الگوریتم های اینستاگرام و ارتباط آن با نحوه ی نمایش پست ها

الگوریتم های اینستاگرام و ارتباط آن با نحوه ی نمایش پست ها

شاید فکر کنید خواندن این بخش از حوصله ی شما خارج است. اما زود قضاوت نکنید. بنا نیست موضوع را به صورت فنی بررسی کنیم. تنها کافیست بعنوان یک کاربر حرفه ای فضای اینستاگرام اطلاعات بیشتری از آن داشته باشیم تا بتوانیم به طور موثرتری از آن استفاده کنیم. به هر حال الگوریتم اینستاگرام تا مدت های زیادی تغییر نداشت. الگوریتم اولیه chronological  یا الگوریتم زمانی بود. بر طبق این الگوریتم شما تمامی پست های افرادی را که دنبال کرده بودید به ترتیب انتشارشان در برگه ی خانه در اینستاگرام خود مشاهده میکردید. به طور ساده هر پست جدید بر روی پست های قدیمی تر قرار میگرفت.

در چنین حالتی اگر چندساعتی از آخرین باری که در اینستاگرام فعال بودید میگذشت، بسیاری از پست ها به انتهای صف منتقل می شدند. در این حالت بسیاری از پست ها هیچوقت دیده نمی شدند.در آن شرایط پیدا کردن بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام معنای چندانی نداشت.

در بروزرسانی های بعدی اینستاگرام، پست ها بر اساس علاقه ی کاربر و نه بر اساس زمان مرتب شدند. بر اساس این الگوریتم جدید، به میزانی که به یک صفحه یا نوع پست علاقه نشان دهید، آن صفحات یا پست هایی با آن مضمون بیشتر پیش روی شما ظاهر می شوند. موضوعی که در این نقطه اهمیت دارد، این است که یک پست بتواند به محض انتشار توجه افراد بیشتری را به خود جلب کند. چون تنها در این صورت شانس آن را پیدا میکند که در برگه ی خانه ی افراد بیشتری ظاهر شود. البته آن روی سکه این است که در برگه ی خانه ی هیج فردی ظاهر نشود!

حال بر فرض اینکه محتوای پست ما به اندازه ی کافی جذاب است، موضوعی که اهمیت پیدا میکند زمان انتشار آن است. انتشار پست در بهترین زمان یا پرترددترین زمان باعث می شود مطلب ما به افراد بیشتری نشان داده شود.از این طریق شانس پسندیده شدن آن بیشتر شده و افراد بیشتری را به سمت دنبال کردن صفحه ی ما سوق می دهد.

معیارهای تعیین بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام

برای اینکه متوجه شویم بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام چه زمانی است، لازم است چند معیار مهم را در نظر بگیریم:

مخاطبان هدف:‌ اگر به خاطر داشته باشید سوالی را در ابتدای این بند مطرح کردیم: ‌آیا بهترین زمان انتشار پست برای صفحات مختلف متفاوت است یا نه؟ در اینجا باید بگوییم پاسخ به این سوال مثبت است. مثلا اگر مخاطبین پیج شما دانش آموزان باشند،‌اشتراک گذاری پست در ساعات مدرسه عاقلانه نیست. پس می توان گفت اولین فاکتور مهم در تعیین بهترین ساعت، مخاطبان هدف شما هستند.

تفاوت زمانی مخاطبان هدف:‌ اینستاگرام مخاطبانی از سرتاسر دنیا دارد. آیا مخاطبان هدف شما نیز از سراسر دنیا هستند؟ پاسخ به این سوال از این جهت اهمیت دارد که اختلاف زمانی مخاطبان خود را بدانید. اگر در چنین وضعیتی هستید باید یک ساعت عمومی رابرای نشر پست هایتان انتخاب کنید که اکثر مخاطبانتان را تحت پوشش قرار دهد.

تحلیل رفتار مخاطب: ممکن است بعد از بررسی هزاران مثال موجود در مورد اینستاگرام به یک نتیجه در مورد بهترین ساعت برسید. باید دقت کنید که گروه مخاطبان هیچ دو صفحه ای دقیقا مشابه نیست. به همین دلیل شما باید رفتار مخاطب خودتان را در یک مدت زمانی مورد بررسی قرار دهید. در این صورت است که متوجه می شوید مخاطبان هدف شما در چه ساعت هایی بیشترین فعالیت را دارند.

نتایج تحقیقات در زمینه ی بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام و ساعت اوج اینستاگرام

از آنجایی که یافتن بهترین زمان برای انتشار پست یک دغدغه ی جهانی است، تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده است. اولین تحقیقات در این زمینه به سال 2015 برمیگردد. بر اساس تحقیقات سال 2015 چیزی بعنوان بهترین زمان برای انتشار وجود ندارد. با قید این نکته که در آن زمان الگوریتم اینستاگرام بر اساس ترتیب زمانی بود(در بند بالا به آن اشاره کردیم). بر اساس تحقیقات بعدی که در سال 2017 انجام شد، زمان انتشار این بار اهمیت زیادی پیدا کرد. الگوریتم جدید بر همین اساس کار می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2017 بر روی حدودا 1 میلیون و 300 هزار پست انتشار یافته بهترین زمانبندی برای انتشار پست در اینستاگرام به شرح زیر است:

 • نیمه شب
 • ساعت 3:00 بامداد
 • ساعت 16:00

در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه است. البته به ذکر مجدد این نکته میرسیم که زمان هایی که در این بند به آنها اشاره کرده ایم بر اساس میانگین جهانی است. شما باید در پی یافتن بهترین زمان انتشار پست در ایران باشید.

بررسی ساعات استفاده از اینستاگرام برای یافتن بهترین زمان انتشار پست

هر چند که آمار جهانی بهترین ساعت هاو روزها را برای انتشار پست در اینستاگرام معلوم کرده باشد، شرکت های مختلف بر اساس زمان فعالیت مخاطبان هدف و همچنین اهداف و خط مشی های خود، زمان بندی های متفاوتی ارائه میکنند.در ادامه یک نمونه از این زمانبندی ها را بررسی می کنیم:

 • ساعت 7 صبح الی 9 صبح: بسیاری از افراد بنا به عادت در بدو برخواستن از خواب، گوشی همراه خود را چک می کنند. بعد از ساعت 9 اما، بسیاری از افراد راهی محل کار یا تحصیل می شوند.
 • ساعت 11 الی 14 ظهر:  در این ساعت افراد در محل تحصیل یا کار به استراحت میان روزی می پردازند. پس به محض فراغت از کار به سراغ کنترل کردن شبکه های اجتماعی خود خواهند رفت. شما در این بین با انتشار یک محتوای خوب می توانید نظر آنها را جلب کنید.
 • ساعت 17 الی 19 عصر:‌ در این ساعات بسیاری از افراد از محل تحصیل یا کار به منزل بازگشته اند. میزان استفاده از اینستاگرام در این ساعات تا 70 درصد افزایش پیدا می کند. به همین دلیل معمولا انتشار پست در ساعات منتهی به شب بازخورد بهتری دریافت می کند.

نتیجه ی تحقیقات به این شکل است. دوباره به دو سوالی که در ابتدای این بخش مطرح کردیم باز میگردیم:

 1. چگونه بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام را پیدا کنیم؟
 2. آیا بهترین زمان انتشار برای صفحات مختلف یکسان است؟

به هر دو سوال در خلال مطالب گفته شده در بندهای بالا پاسخ دادیم. اما سوال اول نیازمند بررسی بیشتر است. چرا که در زمینه ی پیدا کردن بهترین زمان برای انتشار پست، اینستاگرام و برنامه های جانبی امکانات بسیار خوبی در اختیار ما قرار می دهند.

به این موضوع در بند بعدی می پردازیم.

بهترین ابزارها برای یافتن بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام

بهترین ابزارها برای یافتن بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام

در یافتن بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام بهترین ابزار صفحه ی آمار خود اینستاگرام است. اما به هر حال در کنار به معرفی معروف ترین ابزار برای این موضوع می پردازیم.

صفحه ی Insight اینستاگرام

همانطور که میدانید در اینستاگرام صفحات میتوانند به صورت شخصی،‌ business و creator  باشند. مزایای صفحات بیزینسی و کریتور در این است که  دارای ویژگی به نام insight هستندinsight همانطور که از نام آن برمی آید دیدی جامع از وضعیت صفحه ی اینستاگرامی شما به شما ارائه می کند. پرداختن به تمامی اطلاعاتی که insight در اختیار شما قرار می دهد در این نوشته نمی گنجد. به همین دلیل ما صرفا به بخش مربوط به این مقاله در آن می پردازیم.

در صفحه ی اصلی پروفایل صفحه ی خود بر روی دکمه ی insight بزنید. این دکمه در آخرین آپدیت اینستاگرام در صفحه ی اصلی وجود دارد. در غیر اینصورت می توانید با زدن سه نقطه ی بالای صفحه ی اصلی در منوی کناری insight را بزنید.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله : راهنمای کامل بخش insight اینستاگرام را بخوانید

در صفحه ی باز شده بر روی تب audience یعنی مخاطبان بزنید. به انتهای صفحه ای که پیش روی شماست بروید. در زیر بخش followers دو تب hours و Day وجود دارد. در ذیل هر کدام از این تب ها نموداری وجود دارد. دقت کنید که این نمودارها و اعداد مخصوص صفحه ی شماست. این اطلاعات با توجه به مخاطبان یک صفحه ساماندهی می شود. به تصویر زیر نگاه کنید:

در تب days یا روزها می توانید روزهایی که را که اکثر مخاطبان شما در آن فعالیت بیشتری دارند را به صورت شماتیک مشاهده کنید.  با زدن ضربه بر روی این نمودار در بالای آن اعدادی ظاهر می شود که نشان میدهد با توجه به تعداد دنبال کنندگان شما، چه تعداد افرادی در هر روز در اینستاگرام فعال هستند. همین نکات در رابطه با تب ساعت یا hours نیز صدق می کند. از این طریق این آمار و ارقام می توانید تصمیم بگیرید که انتشار پست در چه روزها و چه ساعت هایی بیشتر توجه مخاطبان شما را به خود جلب خواهد کرد. 

بیایید این موضوع را با تصاویر زیر بررسی کنیم:

زمان آنلاین بودن فالوور ها بر اساس ساعت برای تعیین بهترین زمان انتشار پست

به قیمت سمت راست پایین نگاه کنید. همانطور که در تب ساعت می بینیم، بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام صفحه ی در تصویر، ساعت 12 ظهر و 9 شب بهترین ساعت به حساب می آید. از طرفی پست هایی که در روز دوشنبه بارگذاری شده اند با اقبال بیشتری مواجه می شود. پس دارنده ی این صفحه باید از این اعداد و ارقام به نفع خود استفاده کند. در این صورت است که می تواند انتظار داشته باشد توجه افراد زیادی را به خود جلب کند.

نکته ی مهم:‌ بدیهی است که برای استفاده از این امکان باید صفحه ی خود را به یکی از دو حالت بیزینس یا کریتور تبدیل کنید. البته انجام این کار بسیار ساده است.برای تکمیل موضوع به طور ساده به مسیر لازم برای تبدیل حساب شخصی را مرور می کنیم:

 1. زدن سه خط بالای صفحه حساب شخصی
 2. رفتن به بخش تنظیمات setting
 3. انتخاب مورد حساب یا account
 4. زدن روی عبارت آبی رنگ switch to professional account
 5. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به مقاله صفر تا 100 اکانت بیزینس اینستاگرام ( تکمیلی 2021 ) مراجعه کنید

بسایت ها و اپلیکیشن های جانبی برای تحلیل اینستاگرام

در ادامه دو سایت و یک اپلیکیشن برای تحلیل صفحه ی اینستاگرام شما معرفی می کنیم.

 • اپلیکیشن whenToPost (برای اندروید و ios)
اپلیکیشن whenToPost (برای اندروید و ios)

این اپلیکیشن همانطور که از اسم آن برمی آید به شما نشان میدهد که بهترین زمان برای پست در اینستاگرام با توجه به مخاطبان شما چه زمانی است. بعد از دانلود و نصب این برنامه کافیست با حساب فیسبوک متصل به حساب اینستاگرام خود، وارد شوید. بعد از آن اطلاعات تحلیلی این نرم افزار به شما کمک می کند بهترین زمان برای انتشار پست در اینستاگرام را پیدا کنید.

در ادامه دو وبسایت معروف در زمینه ی تحلیل اینستاگرام به شما معرفی می کنیم. دقت کنید که ممکن است نتوانید در وهله ی اول به این سایت ها وارد شوید. در این صورت توصیه می کنیم از نرم افزارهای تغییر آی پی (vpn) استفاده کنید. از طرفی تمامی این وبسایت ها مدتی (بین یک هفته تا یک ماه) به شما اجازه می دهند تا از خدماتشان به صورت رایگان استفاده کنید. بعد از آن شما باید پلن های آن را به صورت ماهانه،‌سه ماهه و یکساله خریداری کنید.

 • وبسایت hypeAuditor
وبسایت hypeAuditor

بعد از ورود به سایت و زدن دکمه ی Get Started Free حساب کاربردی خود را بسازید. بعد از آن با وارد کردن آیدی حساب اینستاگرام خود از اطلاعات تحلیلی که سایت در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید.

 • سایت Phlanx

در بدو ورود به این سایت همانطور که می بینید در باکس مربوطه آدرس صفحه ی اینستاگرام خود را وارد می کنید. بعد از زدن بر روی دکمه ی generate report  به شما اعلام می شود که باید ابتدا در سایت ثبت نام کنید. در مرحله ی بعد وارد صفحه ی پلن های پیشنهادی سایت می شوید که در ذیل هر کدام دکمه ی free trial دیده می شود. در این صورت شما در مدت محدودی می توانید از گزارش های رایگان این سایت به نفع صفحه ی اینستاگرام خود استفاده کنید.

در این بخش چهار روش شامل صفحه ی insight اینستاگرام، یک اپلیکیشن و دو سایت را برای شما معرفی کردیم. هدف آن است که با استفاده از این ابزارها بهترین زمان برای پست کردن در اینستاگرام را پیدا کنید. البته راه پنجمی هم وجود دارد. آنهم استفاده از خدمات مشاورین اینستاگرام است.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله تقویم محتوای اینستاگرام و تولید محتوای اینستاگرام را مطالعه نماید

سخن پایانی:

آنچه که در این نوشته به آن پرداختیم بر محور پیدا کردن بهترین زمان برای پست در اینستاگرام بود. در این نوشته موضوع را از ابتدا و به صورت جامع مورد بررسی قرار دادیم. همواره دقت داشته باشید که موفقیت در شبکه های اجتماعی معمولا تصادفی نیست. هوشمندی شما در استفاده ی درست از ابزارهای موجود سرعت موفقیت و پیشرفت شما را تعیین می کند. فراموش نکنید که در شبکه ای مانند اینستاگرام در نهایت هدف باید جلب توجه مخاطب باشد و چه بهتر که در زمان مناسب سر راه مخاطب قرار بگیرید.

توصیه می کنیم برای موفقیت در اینستاگرام تمامی آموزش های رایگان وبلاگ تبلیغ‌چه را دنبال کنید. اگر تجربه ای پیرامون موضوع این نوشته دارید لطفا در بخش نظرات نیز همراه ما باشید.

سوالات متدوال

ساعت های پربازدید اینستاگرام چه زمان هایی است؟

این ساعت از صفحه به صفحه در اینستاگرام متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت ساعات اول صبح، میانه ی روز، انتهای شب بهترین زمان ها برای انتشار پست در اینستاگرام است.

چه ساعتی هایی در روز در اینستاگرام پست بگذاریم؟

مهم این است که مخاطبان شما بیشتر ساکن کدام منطقه هستند و بر این اساس ساعت فعالیت آنها در اینستاگرام مشخص می شود. شما باید سعی کنید در ساعاتی که مخاطبین شما بیشتر فعالیت را در اینستاگرام دارند به انتشار پست بپردازید.

چه ساعت هایی در روزهای جمعه و تعطیل ساعت اوج اینستاگرام است؟

در روزهای تعطیل و جمعه ها این پیشفرض را داشته باشید که افراد معمولا دیرتر از خواب بیدار می شوند. از این جهت ساعت 7 تا 9 صبح که در روزهای معمول ساعت اوج به حساب می آید در روزهای جمعه اینگونه نیست.

آیا زمان گذاشتن پست در اینستاگرام در کشورهای مختلف، متفاوت است؟

به طور کلی ساعات کار و تحصیل و خواب در کشورهای مختلف در ساعات مشخصی انجام می شود. اما اگر شما در یک کشور و اکثر مخاطبین شما در کشور دیگری هستند باید اختلاف زمانی را هنگام انتشار پست در اینستاگرام مد نظر داشته باشید.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا