آموزش های اینستاگرام

آموزش انتخاب اسم پیج اینستاگرام

5/5 - (1 امتیاز)

انتخاب اسم پیج از مهم ترین کارها است. زیرا اولین راه ارتباطی پیج با سایر افراد در اینستاگرام اسم پیج است.
اسم پیج در برندسازی مخصوصا برای برندسازی محصول اهمیت زیادی دارد. همچنین انتخاب اسم پیج به پرسونال برندینگ نیز کمک زیادی می کند و انتخاب اشتباه اسم می تواند آسیب زیادی به برند شخصی افراد بزند.( پیشنهاد میکنیم حتما مقاله آموزش برندسازی شخصی در اینستاگرام را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. )
با توجه به گسترش اینستاگرام و افزایش پیج های اینستاگرامی، انتخاب اسمی که قبلاً توسط فرد دیگری انتخاب نشده، کاری دشوار است. به همین دلیل باید اسمی انتخاب شود که در عین حال که به موضوع پیج مرتبط است، تکراری نیز نباشد و این از دشواری های انتخاب اسم محسوب می شود.

اسم پیج اینستاگرام

انتخاب اسم پیج اینستاگرام

اسم پیج اینستاگرام باید شرایط خاصی داشته باشد تا ما را به اهدافمان برساند. به عنوان مثال فردی که بدون اهداف بیزینسی وارد فضای اینستاگرام می شود و تنها هدف این فرد از ورود به اینستاگرام، به اشتراک گذاری محتواهای شخصی با سایر دوستانش و تماشای محتواهای اشتراک گذاشته شده توسط دیگران است، حساسیت زیادی در انتخاب اسم پیج اینستاگرام خود ندارد. هر چند این افراد نیز باید در انتخاب اسم پیج خود دقت کنند تا بتوانند در برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان دشواری نداشته باشند.
اما انتخاب اسم پیج، زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که پیج مورد نظر برای کسب و کار خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در این زمان باید با دقت و هوشمندانه عمل کنید تا برند کسب و کار یا شخص شما خدشه دار نشود.
در این مقاله به توضیح راهکارهای جالب و کاربردی در مورد انتخاب اسم پیج خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دوست دارید بدانید؟ بهترین پیج های اینستاگرام ایران

تفاوت نام کاربری و اسم پیج

قبل از اینکه به توضیح راهکارهای انتخاب اسم پیج و نکات مربوط به آن بپردازیم، لازم دانستیم تفاوت نام کاربری و اسم پیج را شرح دهیم.

 • اسم پیج، که باید در تنظیمات حساب کاربری خود وارد کنید، همان چیزی است که در پروفایل شما نمایش داده می شود و در واقع همان نام خودتان یا نام برند محصول موردنظرتان است. در این میان بسیاری از کاربران ترجیح می دهند از نام مستعار استفاده کنند. اسم پیج با عنوان انگلیسی Account name مشخص می شود.
 • نام کاربری یا همان Username، اسمی است که به وسیله آن کاربران می توانند با پیج شما در ارتباط باشند و آن را پیدا کنند. در واقع کاربران با تایپ نام کاربری شما در قسمت سرچ اینستاگرام، می توانند پیج شما را پیدا کنند.
 • تفاوت دیگری که بین اسم پیج و نام کاربری وجود دارد این است که نام کاربری یا Username نمی تواند تکراری باشد ولی اسم پیج می تواند تکراری باشد.
 • یکی دیگر از نکاتی که در مورد انتخاب اسم نیز مورد توجه قرار می گیرد این است که اگر کاربران در قسمت دایرکت اینستاگرام با پیجی به تبادل پیام بفرستند و یا به عبارتی چت کنند، اسم پیج در لیست دایرکت ها ظاهر می شود و نه نام کاربری. به همین دلیل گفته می شود بهتر است که نام کاربری و اسم پیج شما یکسان باشند زیرا پیج بازدهی بهتری خواهد داشت.

مشکلاتی که انتخاب اسم پیج دارید

در انتخاب اسم پیج که با توجه به موارد گفته شده بهتر است با نام کاربری پیج یکسان باشد با مشکلاتی از قبیل موارد زیر روبرو هستید:

 • اسم انتخابی توسط سایر افراد اینستاگرام انتخاب شده است. (اسم می تواند تکراری باشد اما اگر بخواهید نام کاربری یکسان با اسم پیج داشته باشید نمی توانید آن را انتخاب کنید.)
 • مجبور هستید از اعداد یا علائم استفاده کنید.
 • اسم های مشابه با اسم انتخابی شما بسیار زیاد است و همین امر موجب می شود مخاطبان شما دچار اشتباه شوند.
 • معادل انگلیسی نام برند شما متفاوت از نام فارسی آن است به عنوان مثال حرف ژ در انگلیسی وجود ندارد و اگر اسمی دارای حرف ژ باشد، مخاطبان را به اشتباه در تایپ می اندازد.

نکات مهم در انتخاب اسم پیج

برای انتخاب اسم پیج نکاتی وجود دارد که رعایت کردن این نکات کمک می کند تا انتخاب درست و هوشمندانه ای داشته باشید. همان طور که اشاره کردیم بهتر است نام کاربری و اسم پیج یکسان انتخاب شود. بنابراین نکاتی که در ادامه آورده ایم برای هر دو مورد کاربردی خواهد بود. نکات مهم در انتخاب اسم پیج عبارتند از:

 • کوتاه و قابل فهم باشد: با توجه به این که اسم پیج توجه بالایی در برندسازی شما دارد سعی کنید تا حد امکان از اسم های کوتاه استفاده کنید. اسم های کوتاه راحت تر به حافظه سپرده می شوند و در تبلیغات در اینستاگرام و بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام نیز راحت تر مورد استفاده قرار می گیرد. اما ممکن است کلمات کوتاه قبلاً توسط افراد دیگر انتخاب شده باشند. اینجاست که اهمیت و سختی انتخاب اسم پیج بیش از پیش آشکار می شود طوری که حتی ممکن است روزهای زیادی به فکر کردن و مطالعه در مورد انتخاب اسم پیج بپردازید. اما هرچه بیشتر زمان بگذارید و در نهایت به اسمی مناسب تر برسید در آینده نتیجه بیشتری خواهید گرفت و اصول برندسازی را به خوبی طی خواهید کرد.
  همان طور که انتخاب اسم های ساده، کوتاه و قابل فهم می تواند به شما کمک کند تا گام های موفقیت را بردارید، انتخاب اسم های سخت و عجیب و غریب از ماندگاری اسم پیج شما در ذهن مخاطب می کاهد. بنابراین هرچه اسم کوتاه تر و قابل فهم تر باشد راحت تر به ذهن سپرده شده و جذاب تر است.
 • خاص باشد: انتخاب اسمی خاص که معرف محصول، خدمات یا شخصیت شما باشد کار دشواری است. اما با کمی تفکر و مشاوره با افراد متخصص می توانید انتخابی خاص داشته باشید. کپی برداری از برندها یا افراد معروف به شدن خاص بودن شما و محصولتان را زیر سوال می برد بنابراین فکر کپی کردن یا الگو گرفتن از اسم پیج های دیگر که موفقیت زیادی داشته اند را از ذهن خود بیرون بیندازید و به فکر اسمی خاص و منحصر به فرد برای پیج خود باشید.
 • مرتبط با محتوای پیج باشد: با توجه به این که اسم پیج اولین چیزی است که مخاطبان با آن ارتباط برقرار می کنند، باید محتوای پیج با اسم آن مرتبط باشد. از طرف دیگر به هنگام سرچ و به حافظه سپردن نیز، مرتبط بودن محتوای پیج با اسم آن بسیار حائز اهمیت است. بنابراین در انتخاب اسم پیج به مرتبط بودن اسم با محتوای پیج توجه نمائید به عنوان مثال پیج های حوزه آرایش یا زیبایی از پسوند بیوتی استفاده می کنند تا مشخص کنند محتوای پیج با زیبایی مرتبط است.
 • سایر شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید: اکثر افراد و کسب و کارها برای موفقیت در فضای مجازی، نیاز به فعالیت در همه شبکه های اجتماعی دارند و در اصطلاح به این کار بازاریابی چریکی می گویند. بنابراین در انتخاب اسم پیج که اولین قدم برای راه اندازی پیج و حضور در فضای مجازی است باید به سایر فضاهای مجازی نیز توجه داشته باشید. زیرا ممکن است اسم انتخابی شما در سایر شبکه های اجتماعی توسط افراد دیگر انتخاب شده باشند.

۱۰ راهکار جالب برای انتخاب اسم صحفه اینستاگرام

10 راهکار جالب برای انتخاب اسم صفحه اینستاگرام

همانطور که احتمالا تا الان متوجه شده اید، انتخاب اسم برای پیج کار ساده ای نیست و نکات خاصی را باید در آن رعایت نمود که همین نکات دایره انتخابات احتمالی را محدودتر می کند. اما با توجه به اهمیت بالای انتخاب اسم پیج، سعی کنید تمامی نکات گفته شده را رعایت کنید. برای راحت تر شدن کار شما در انتخاب اسم پیج راهکارهایی وجود دارد که در این جا به ۱۰ راهکار جالب برای انتخاب اسم اشاره کرده ایم.

1. استفاده از نام برند

استفاده از نام برند بهترین و راحت ترین راه انتخاب اسم پیج اینستاگرام است که اگر برند معتبر و معروفی داشته باشید می توانید با گرفتن تیک آبی، بهترین انتخاب برای اسم پیج را داشته باشید و احتمال اشتباه گرفتن مخاطبین را به صفر برسانید. به عنوان مثال در مورد پیج های موفقی که از نام برند برای نام پیج خود استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Cinere
 • My
 • Hydroderm
 • Saipaglobal
 • Kermanmotor

2. استفاده از نام:

اشخاصی که می خواهند به عنوان شخصی عادی در اینستاگرام حضور داشته باشند، می توانند از نام کوچک خود استفاده کنند. البته بدیهی است که اسم افراد انحصاری نیست و از هر اسم تعداد بی شماری انسان وجود دارد که قبلاً در اینستاگرام با اسم خود اقدام به ساخت اکانت کرده اند و خیلی بعید به نظر می رسد که بتوانید اسم کوچک خود در اینستاگرام به عنوان اسم پیج خود انتخاب کنید. در زیر تعدادی از پیج های معروف که از اسم کوچک خود به عنوان اسم پیج استفاده کرده اند را مشاهده می کنید:

 • Mohsen : محسن یگانه
 • Googoosh

3. استفاده از نام خانوادگی:

برخی افراد هم ترجبح می دهند تنها با نام خانوادگی خود مورد خطاب قرار گیرند و از این رو نام خانوادگی را به عنوان اسم پیج انتخاب می کنند. نام خانوادگی عمومی تر از نام کوچک است و به مراتب خواهان بیشتری نیز دارد و به همین دلیل بعید است بتوانید نام خانوادگی را به تنهایی (بدون پیشوند یا پسوند) به عنوان اسم پیج استفاده کنید. اما اگر باز هم تمایل به داشتن پیجی با نام خانوادگی خود دارید می توانید از نام خانوادگی خود به همراه علائم و اعداد دیگر استفاده کنید. به مثال های زیر توجه کنید:

 • Karimi_m
 • _karimi_
 • Karimi1359

به این صورت می توانید از نام خانوادگی خود بهترین استفاده را بکنید. البته توجه داشته باشید که اسم هرچه کوتاه تر باشد بهتر است بنابراین از دادن شاخ و برگ اضافی به اسم بپرهیزید.

4. استفاده از نام و نام خانوادگی:

یکی از بهترین ترکیب ها برای انتخاب اسم پیج مخصوصا برای پیج افراد معمولی، استفاده از نام و نام خانوادگی است. با این انتخاب، دوستان شما به راحتی شما را پیدا می کنند و میزان محدودیت نسبت به انتخاب اسم هم به شدت کاهش می یابد به این معنی که تعداد افرادی که اسم و فامیل یکسانی با شما داشته باشند به مراتب بسیار کمتر از افراد هم نام یا هم نام خانوادگی با شما است. تعدادی از افراد مشهور که از نام و نام خانوادگی خود به عنوان اسم پیج استفاده کرده اند عبارتند از:

 • Mehranmodiri
 • Rezagolzar
 • Rezaattaran
 • Ahmadmehranfar
 • Alidaei
 • Taraneh_alidoosti

5. استفاده از دامنه سایت:

در صورتی که وب سایت اختصاصی برای کسب و کار خود دارید می توانید از دامنه وب سایت به عنوان اسم پیج کاری خود استفاده کنید. علاوه بر آن با توجه به اینکه ما در کشور ایران زندگی می‌کنیم می‌توانید در انتهای نام کاربری خود از حروف ir نیز استفاده کنید. از جمله پیج هایی که از این روش برای نام گذاری پیج خود استفاده کرده اند می توانیم به chicstyle.ir، rosenet.ir وsugarart.ir اشاره کنیم.
این نوع نام گذاری پیج اینستاگرام برای کسب و کارهایی مناسب است که شعبه های مختلفی، مخصوصا در خارج از کشور ایران دارند.

6. استفاده از کلماتی مثل original ، official و real :

به احتمال زیاد پیج هایی با پسوندهای Original دیده اید که این نوع نامگذاری برای زمانی که تعداد بالایی از یک اسم وجود دارد مناسب است که برای مشخص کردن پیج اصلی از پیج های فرعی از پسوند Original استفاده می کنند. استفاده از این پسوند به مخاطبان اطمینان بیشتری می دهد تا بتوانند با اعتماد از محصولات و خدمات پیج استفاده کنند و یا به عنوان فالوور هدف در بین فالوورها حضور داشته باشند. پسوند Company نیز بیشتر برای پیج های شرکت های بزرگ به کار می رود. پسوند official به معنای رسمی و پسوند اسم افراد و برندهای شناخته شده در اینستاگرام قرار می گیرد. پسوند real نیز به معنای حقیقی، واقعی، درست، اصلی یا طبیعی است که پسوند اسم پیج هایی قرار می گیرد که تفاوت آن را با پیج های فیک و فن پیج های موجود مشخص می کند. این پسوند دقیقا مشابه با Original است و هر فرد با توجه به سلیقه شخصی، یکی از این موارد را انتخاب می کند.

7. استفاده از اعداد

اگر اسم انتخابی شما برای پیج، قبلاً توسط فرد یا کسب و کار دیگری انتخاب شده است، ابتدا سعی در انتخاب نام بهتری که خاص شما و کسب و کارتان باشد، داشته باشید. اما اگر هیچ راه دیگری جز انتخاب اسم مورد نظر ندارید، می توانید با افزودن اعداد، آن را یکتا کنید. برای افزودن اعداد بهتر است از اعداد معنادار مثل سال تولد شخصی یا سال تاسیس کسب و کار استفاده کنید. با استفاده از این اعداد علاوه بر یکتا شدن اسم پیج، به خاطر سپاری اسم نیز آسان تر می شود.

8. استفاده از عبارت معروف

از ابتدای رواج گرفتن اینستاگرام در دنیا، از عبارت ها به عنوان اسم پیج ها استفاده می شد. عباراتی نظیر I … am، About of …، و This is … را می توان نمونه هایی از عبارات پرطرفدار دانست.
I … am به معنی من … هستم.
This is … به معنی این … است.
About of … به معنی درباره … .
از این عبارات، یا عبارتی مشابه با این ها می توانید در مواقعی که اسم مورد نظر شما قبلا توسط افراد دیگر انتخاب شده است نیز استفاده کنید.

9. استفاده از هویت سرویس یا خدمات

هر پیج هدف خاصی دارد که بر اساس آن اقدام به تولید محتوای مرتبط نیز می کند. به عنوان مثال پیجی که با هدف فروش لباس ایجاد شده است، پست هایی با محتوای لباس های موردنظر را در خود دارد. به همین منظور برای انتخاب هوشمندانه اسم پیج، می توانید از هویت سرویس یا خدمات استفاده کنید. بنابراین برای پیج لباس فروشی می توان از کلمه clothing در ترکیب اسم پیج استفاده نمود.

10. استفاده از آندرلاین

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب اسم می توان از آن بهره برد، کاراکتر آندرلاین است. آندرلاین کاراکتر متداولی است که در اسم پیج های مختلف برای جلوگیری از تکراری بودن اسم پیج استفاده می شود. البته در استفاده از آندرلاین زیاده روی نکنید زیرا به خاطر سپاری اسمی که تعداد بیشتر از یک یا دو آندرلاین دارند سخت است. به عنوان مثال digikala_mag قابل حفظ کردن است اما digi_kala_m_a_g بسیار سخت تر است و ظاهر زیبایی هم ندارد.
بهتر است آندرلاین را در بین دو کلمه اسم قرار دهید و به نوعی نقش جداکننده کلمات را بر عهده آندرلاین بگذارید.

نتیجه گیری

انتخاب اسم پیج اینستاگرام، از قدم های اولیه و یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام شود و به هیچ وجه نباید آن را ساده و بی اهمیت دانست. اسم پیج تاثیر بسیار زیادی بر برندسازی محصول، خدمات و شخص دارد بنابراین باید نکات مهم در این زمینه را جدی گرفت.
در انتخاب اسم پیج به نکات کلیدی باید توجه نمود که در این مقاله این نکات را بررسی نمودیم. هم چنین ۱۰ راهکار جالب برای انتخاب اسم پیج پیشنهاد شد که می تواند راهگشای بسیاری از کسب و کارها و افراد برای انتخاب اسم پیج اینستاگرام آن ها باشد.
اگر نکته یا سوالی برای شما وجود دارد که با مطالعه این مقاله هنوز هم به جواب آن نرسیده اید می توانید با مطرح کردن آن در قسمت نظرات این صفحه، به جواب سوال خود برسید.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا