آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

همانطور که می دانید، اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی بسیار محبوب در سراسر دنیاست که با قدرت در حال پیشرفت است. از طرفی هم می دانیم که هر پلتفرم در فضای مجازی، قوانین خاص خود را دارد که از آن با عنوان الگوریتم یاد می شود. به عنوان مثال گوگل الگوریتم های خاصی دارد و بر اساس این الگوریتم ها سایت ها را رتبه بندی می کند. سایت هایی که الگوریتم ها یا همان قوانین گوگل را بهتر و بیشتر رعایت کنند موفق به دریافت رتبه های بهتری می شوند. اینستاگرام نیز قوانین خاصی را وضع کرده است که دانستن و به کار گیری آن ها می تواند به افراد و مخصوصا کسب و کارها کمک بسیار بزرگی کند.
جالب است بدانید که بیشترین توجه اینستاگرام به میزان تعامل کاربران با پیج ها است. به عبارت دیگر بهتر است بگوییم حتی اگر کسب و کاری، تا آخر عمر و فعالیت خود در اینستاگرام، از الگوریتم های اینستاگرام چیزی نداند اما تعامل خوبی با مخاطبی (فالوورها) داشته باشد، مشکلی به وجود نمی آید و به خوبی می تواند رشد کند. تنها چیزی که باید حتما مدنظر قرار داده شود این است که نرخ تعامل فالوورها با پیج در محدوده مناسبی قرار داشته باشد.


در این مقاله به بررسی نرخ تعامل فالوورها یا اینگیجمنت ریت اینستاگرام پرداخته ایم و موارد زیر را به طور کامل شرح داده ایم:
• اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟
• محاسبه انلاین اینگیجمنت
• اینگیجمنت ریت مناسب
• چرا اینگیجمنت ریت اینستاگرام مهم است؟
• چگونه اینگیجمنت ریت اینستاگرام را افزایش دهیم؟
• ابزار آنالیز اینستاگرام
• سایت انالیز اینستاگرام

اینگیجمنت ریت ( Engagement Rate ) اینستاگرام چیست؟

اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟


نسبت بین میزان مشارکت فالوورهای اینستاگرام با محتوایی که به اشتراگ گذاشته اید به تعداد کل فالوورهای یک پیج اینگیجمنت ریت یا نرخ تعامل گفته می شود.
هرچه میزان نرخ تعامل یا اینگیجمنت ریت یک پیج به طور کلی بالاتر باشد، آن پیج وضعیت بهتری خواهد داشت. به همین دلیل همه پیج ها در صدد افزایش اینگیجمنت ریت هستند. در ادامه به توضیح برخی از روش های افزایش اینگیجمنت ریت در اینستاگرام خواهیم پرداخت.
در سال های ابتدای عرضه اینستاگرام، اینگیجمنت ریت تنها به میزان لایک، کامنت و ویو بستگی داشت. اما اکنون علاوه بر این موارد به دنبال کردن هشتگ ها، IGTV و … بستگی دارد.


چرا اینگیجمنت ریت اینستاگرام مهم است؟

چرا اینگیجمنت ریت اینستاگرام مهم است؟

اینگیجمنت ریت اینستاگرام معیاری است که مشخص می کند فالوورها چقدر از محتوای به اشتراک گذاشته شده استفاده کرده اند و به عبارتی محتوای مورد نظر تا چه حد مفید بوده است. از این رو اینگیجمنت ریت اهمیت بالایی دارد و اینستاگرام نیز از این معیار برای رتبه بندی پست ها و پیج ها برای نمایش به افراد استفاده می کند. از طرف دیگر اینستاگرام از انگیجیمنت ریت برای نمایش پست ها در اکسپلور استفاده می کند و همانطور که می دانید یکی از قوی ترین راه های پیشرفت پیج ها، راه یابی به اکسپلور اینستاگرام است که برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله چگونه وارد اکسپلور اینستاگرام شویم مراجعه نماید
با افزایش اینگیجمنت ریت و رفتن پست ها به بخش اکسپلور اینستاگرام یا قرار گرفتن در بخش Top Post ها، میزان جذب فالوور از این طریق نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین مهم ترین معیار در اینستاگرام را می توان اینگیجمنت ریت دانست.
از مزایای بالا بودن اینگیجمنت ریت می توان به افزایش فروش و افزایش وفاداری فالوورها اشاره نمود.


چگونه اینگیجمنت ریت اینستاگرام را افزایش دهیم؟


افزایش اینگیجمنت ریت اینستاگرام مهم ترین کاری است که باید صاحبان پیج های بیزینس اینستاگرام انجام دهند ( اگر هنوز پیج اینستاگرامی خود را بیزنسی نکرده اید پیشنهاد میکنیم با مراجعه به مقاله آموزش پیج بیزینس ایسنتاگرام این کار را انجام دهید ) برای انجام این کار، راهکارهای مختلفی وجود دارد که تعدادی از آن ها به شرح زیر است:
محتوا پادشاه است: این گفته بیل گیتس که همه ما آن را شنیده ایم در مورد محتواهای موجود در سایت ها برای گرفتن رتبه بهتر در نتایج گوگل است. اما با توجه به تجربیات این سال ها و فعالیت در اینستاگرام دریافته ایم که در اینستاگرام نیز محتوا پادشاه است و افراد با محتواهای با کیفیت تر و مفیدتر ارتباط بیشتری برقرار می کنند و همانطور که در مقاله تولید محتوای اینستاگرام گفته ایم : محتوای با کیفیت و مفید باعث افزایش اینگیجمنت ریت می شود.توجه به تیپ شخصیتی فالوورها: این مورد از مهم ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا اگر محتوایی تولید شود که از نظر بیشتر فالوورها محتوای مفید و جذابی نباشد، اینگیجمنت به شدت افت خواهد کرد. به عنوان مثال تولید محتوا برای پوشاک آقایان با تولید محتوا برای پوشاک بانوان بسیار متفاوت است. یا به عنوان مثالی سطح درآمد مخاطبان هدف پیج را در نظر بگیرید و با توجه به آن تولید محتوا کنید. پیجی که مربوط به فروش طلا و جواهرات است بی شک کالایی لوکس ارائه کرده است بنابراین باید توجه کند که مخاطبان او را افرادی با سطح درآمد بالا تشکیل می دهند بنابراین تولید محتوا در این پیج بسیار متفاوت از پیجی با کالای نقره یا استیل است که افراد به دنبال قیمت کمتر هستند.لحن محتوا: با توجه به مخاطب (فالوورها)، لحن مناسبی را برای محتوای خود انتخاب کنید. لحن مناسب لحنی است که در آن به مخاطب و شرایط او توجه شده باشد. لحن مناسب برای ارتباط برقرار کردن با یک فرد مسن متفاوت است از لحن مناسب برای برقراری ارتباط با یک کودک یا ناجوان.
اگر محصولی که ارائه می کنید یک محصول رسمی است بهتر است از یک لحن رسمی استفاده کنید اما اگر ممحصول شما زیاد رسمی نیست می توانید از چاشنی صمیمیت نیز استفاده کرده و لحن خود را صمیمی تر کنید.
تعامل دو طرفه: دایرکت دادن و جواب نگرفتن از سوی پیج مورد نظر، تجربه بسیار ناخوشایندی است که اینگیجمنت را کاهش می کند. بدتر از آن کاری است که بسیاری از کسب و کارها در اینستاگرام انجام می دهند و آن هم بستن امکان کامنت گذاشتن است. با بستن کامنت ها، علاوه بر کاهش شدید اینگیجمنت، اعتماد فالوورها به پیج نیز از بین خواهد رفت. بنابراین به هیچ وجه این کار را نکنید. تا حد امکان به دایرکت ها و کامنت ها پاسخ دهید و اگر فرصت پاسخ به تمامی آن ها را ندارید بهتر است یا در حد یک ایموجی یا پاسخ کوتاه انرژی مثبتی را به مخاطب بدهید و نهایتاً اگر قادر به پاسخگویی در این حد هم نیستید در قالب یک استوری این موضوع را به اطلاع فالوورها برسانید.
در مورد پاسخ به کامنت ها، لازم به ذکر است که تا حد امکان از پاسخ تکراری به کامنت ها خودداری کنید و برای هر کامنت، یک پاسخ اختصاصی بنویسید. اختصاصی پاسخ دادن به هر کامنت باعث به وجود آمدن حس مثبت در مخاطبان می شود.
هم چنین می توانید از ابزار Smart Inbox برای امکان مدیریت کامنت در تمام شبکه ‌های اجتماعی استفاده کنید. اسمارت باکس یک پنل در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید مدیریت بهتری بر روی کامنت ها داشته باشید. توجه داشته باشید که هر چه میزان بیشتری لایک، کامنت، دایرکت، اشتراک‌گذاری بیشتر باشد، الگوریتم اینستاگرام، محتوای شما را مناسب تر تشخیص می دهد و آن را به کاربران بیشتری نمایش می دهد. یکی از مزایای بالا بودن اینگیجمنت راه یافتن به اکسپلور اینستاگرام است.از کاربر درخواست کنید: همانطور که می دانید از بخش های اینگیجمنت، کامنت، اشتراک گذاری، لایک، سیو و … است. با درخواست از مخاطبان خود برای انجام این امور، اینگیجمنت را افزایش دهید. به این فکر نکنید که با انجام این درخواست ارزش کار خود را پایین می آورید و فالوورها به طور خودکار باید این کار را انجام دهند بلکه اگر این یادآوری با روش مناسبی بیان شود بر ارزش محتوا نیز می افزاید.ایجاد سرگرمی: با توجه به موضوع و محتوای پیج خود می توانید سرگرمی ویژه ای را برای مخاطبان خود در نظر بگیرید. برگذاری مسابقه اینستاگرامی،نظر سنجی و … نمونه هایی از ایجاد سرگرمی هایی است که صاحبان کسب و کار مورد استفاده قرار می دهند. در ایجاد سرگرمی برای مخاطبان باید با دقت و خلاقیت زیاد عمل کرد و با توجه به بازخوردهای دریافتی استراتژی مناسبی را انتخاب نمود.
استوری مکان مناسبی برای قرار دادن محتواهای سرگرم کننده است البته باید توجه داشته باشید که خط قرمزها را در سرگرمی ها رد نکنید و از موضوعات حاشیه ساز و جنجالی دوری کنید.فعالیت مستمر و مفید: استمرار منظم تنها راز ماندگاری در اذهان است. البته میزان این استمرار یک میزان ثابت و تعریف شده برای همه پیج ها نیست. به عنوان مثال تعداد استوری و پست پیج های فروش محصول با تعداد پست و استوری پیج های آموزشی بسیار متفاوت است. اما داشتن یک ریتم منظم و مناسب با محتوا که در خلال آن بتوان محتوایی با کیفیت و مفید تولید نمود از الزامات ایجاد رضایت در مخاطبان است. رضایت مخاطبان نیز در نهایت به افزایش اینگیجمنت ریت می انجامد.انتشار عکس از چهره: تجربه ثابت کرده است که میزان برقراری ارتباط مخاطبان با پست ها و استوری هایی که در آن صاحب پیج یا یک نفر دیگر حضور دارد بسیار بیشتر از سایر پست هایی است که چهره ای در آن وجود ندارد. این یک ادعای نسبی و تجربی است. بنابراین اگر امکان انتشار عکس یا فیلم از چهره خود یا دیگران را دارید، حتما این کار را انجام دهید تا میزان اینگیجمنت را افزایش دهید.به اشتراک گذاری لوکیشن: به اشتراک گذاری لوکیشن نیز به افزایش اینگیجمنت کمک می کند به طوری که پست‌هایی که در آن لوکیشن به اشتراک گذاشته شده است، 79% اینگیجمنت بیشتری نسبت به پست‌های بدون لوکیشن دارند.
به عنوان مثال اگر در کتابخانه، کافه و … هستید و پست را به اشتراک می گذارید، با قرار دادن لوکیشن روی پست می توانید با جستجوی لوکیشن نیز کاربران بیشتری را به پیج خود جلب کنید و باعث افزایش اینگیجمنت شوید.استراتژی هشتگ گذاری: هشتگ گذاری بسیار گسترده تر از چیزی است که به آن پرداخته می شود. استراتژی هشتگ گذاری در پیج های کمی رعایت می شود و همین موضوع باعث کمتر دیده شدن پست می شود. پیشنهاد می شود استراتژی هشتگ گذاری را به صورت اصولی بیاموزید و به کار ببندید برای این کار میتوانید به مقاله بسیار کامل و جامع آموزش هشتگ گذاری اینستاگرام مراجعه نمایدتگ کردن اکانت های مرتبط: تگ کردن اکانت های مرتبط یکی دیگر از راه های افزایش اینگیجمنت است که از طریق افزایش میزان reach به افزایش اینگیجمنت می پردازد. با تگ کردن اکانت های مرتبط در لیست تصاویر تگ شده آن پیج قرار می گیرد و مخاطبان آن پیج به محتوای شما دسترسی پیدا می کنند و از این طریق میزان rech و در نهایت اینگیجمنت افزایش پیدا می کند.توجه داشته باشید که تگ کردن پیج های نامرتبط به طور مداوم و به خاطر این که فالوورهای بالایی دارند، نه تنها باعث افزایش اینگیجمنت نمی شود بلکه ممکن است باعث اسپم شدن پست های شما نیز شود.
موارد بالا مهم ترین کارهایی بود که برای افزایش اینگیجمنت می توانید انجام دهید. در صورت تجربه ای در زمینه افزایش اینگیجمنت اینستاگرام در قسمت نظرات این صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

اگر دوست دارید با ترفند های مخفی اینستاگرام آشنا شوید حتما به مقاله 12 ترفند جالب اینستاگرام مراجعه کنید

فرمول محاسبه اینگیجمنت ریت

فرمول محاسبه اینگیجمنت ریت چیست؟


برای محاسبه اینگیجمنت ریت اینستاگرام ، یکی از سه فرمول زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
فرمول ۱:
۱۰۰ * تعداد فالوئر/ (تعداد لایک + تعداد کامنت )= (Engagement Rate(ER
فرمول ۲:
۱۰۰ * تعداد ایمپرشن/ (تعداد لایک + تعداد کامنت )= (Engagement Rate(ER
فرمول ۳:
۱۰۰ * تعداد ایمپرشن/ (عداد لایک + تعداد کامنت+ تعداد سیو )= (Engagement Rate(ER
اینگیجمنت ریت مناسب
پس از انتخاب یکی از فرمول ها و محاسبه اینگیجمنت ریت، بهتر است بدانید که اینگیجمنت ریت مناسب برای پیج های مختلف متفاوت است. و به عبارتی با افزایش تعداد فالوورها، درصد اینگیجمنت ریت مناسب کمتر است.
• اینگیجمنت ریت پیج هایی که زیر 10k فالوور دارند به شرح زیر است:
حداقل درصد اینگیجمنت : 8 درصد (یعنی اگر اینگیجمنت زیر 8 درصد باشه، پیج وضعیت خوبی نداره)
• اینگیجمنت ریت پیج هایی که بین 10k تا 100k فالوور دارند به شرح زیر است:
زیر 1 درصد: اینگیجمنت ریت پایین
بین 1 تا 3.5 درصد: متوسط
بین 3.5 تا 6 درصد: خوب
بالای 6 درصد: عالی
• اینگیجمنت ریت پیج هایی که بالای 100k فالوور دارند به شرح زیر است:
زیر 1.5 درصد: اینگیجمنت پایین. (یعنی بالاتر از 1.5 درصد مناسب است)
محاسبه انلاین اینگیجمنت
برای محاسبه آنلاین اینگیجمنت اینستاگرام، می توانید از سایت های زیر استفاده کنید:

  1. https://socialblade.com/
  2. https://www.ninjalitics.com/
  3. http://phlanx.com/

    سخن پایانی
    اینگیجمنت ریت اینستاگرام که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت، مهم ترین معیار سنجش پیج های اینستاگرام است و این معیار در رتبه بندی پست ها جهت نمایش به مخاطبان مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین الزامی است که صاحبان کسب و کارهای اینستاگرامی، توجه ویژه ای به اینگیجمنت ریت داشته باشند و به صورت دوره ای آن را ارزیابی کنند و بر اساس آن استراتژی تولید محتوای مناسبی را برنامه ریزی کنند. سوالات خود در زمینه اینگیجمنت ریت اینستاگرام را در بخش نظرات این صفحع درج نمائید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا