آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟

اینفلوئنسر مارکتینگ و میکرواینفلوئنسر مارکتینگ را پیش از این در نوشته ی جداگانه ای به طور کامل بررسی کردیم. مزایا و معایب این روش از بازاریابی را موضوع این نوشته ی ما نیست بلکه می خواهیم وجه جذاب تری از داستان را بررسی کنیم. اگر به این نتیجه رسیدید که باید کسب و کار خود را با کمک یک اینفلوئنسر ارتقا بدهید، قدم بعدی ارتباط گرفتن با این اشخاص است؛‌ کاری که چندان ساده نیست. در این نوشته می خواهیم همین موضوع را بررسی کنیم که چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟ این کار نیازمند دانستن نکاتی است که به طور کامل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟

برای پاسخ به سوال چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم باید بدانید اگر بر اساس استراتژی های کسب و کارتان به این نتیجه رسیدید که اینفلوئنسر مارکتینگ بهترین گزینه برای شماست، باید بدانید که سخت ترین قسمت کار ارتباط گرفتن با اینفلوئنسرهاست. البته منظور ما پیدا کردن درست ترین و مناسب ترین اینفلوئنسر است.از آنجایی که نحوه ی ارتباط شما با یک اینفلوئنسر تاثیر مستقیمی بر کمپین تبلیغاتی شما خواهد داشت. اگر می خواهید هزینه ای که بابت تبلیغات از این طریق می کنید به بهترین شکل استفاده شود، نیاز دارید که به ارتباط مطلوبی با اینفلوئنسر مورد نظرتان برسید. اما چگونه؟ در ادامه 4 نکته ی اساسی در برخورد با این موضوع را با هم بررسی می کنیم.البته شاید بهتر باشد پیش از این نکات به این موضوع بپردازیم که اینفلوئنسر مناسب کسب و کارمان را چگونه پیدا کنیم؟ بعد از پاسخ دادن به این سوال نحوه ی برقراری ارتباط با اینفلوئنسر را بررسی می کنیم.

بخوانید: چگونه اینفلوئنسر شویم؟

راهکارهای پیدا کردن اینفلوئنسرهای مناسب

راهکارهای پیدا کردن اینفلوئنسرهای مناسب

درست است که ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر بسیار دشوار است، اما یک مرحله پیش از آن پیدا کردن بهترین اینفلوئنسر برای کسب و کار ماست. در اینجا می خواهیم طی چند نکته ی ساده راهکاری برای چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟ ارائه کنیم.

اینفلوئنسر مورد نظر خود را تعریف کنید:

بسیار مهم است که تعریف مشخصی از شخص تاثیرگذاری داشته باشید که بناست با او همکاری کنید. اینفلوئنسر مورد نظر شما با 3 فاکتور مشخص می شود:

مخاطبان:

قرار نیست هر اینفلوئنسری در سطح اینستاگرام یا هر شبکه ی اجتماعی دیگری با کسب و کار شما همخوانی داشته باشد. برای اینکه ببینید مناسب ترین شخص برای شما کیست، باید ابتدا تعریف درستی از مخاطبان هدف خودتان داشته باشید. با این اوصاف می توانید تخمین بزنید که هر اینفلوئنسر چه تاثیرگذاری می تواند برای شما داشته باشد. یعنی شما باید مطمئن باشید که محتوای تبلیغاتی شما قرار است در اختیار مناسب ترین افراد قرار بگیرید. این یعنی باید مخاطبین هدف یک اینفلوئنسر با مخاطبین هدف شما در تعریف اشتراک داشته باشد.

میزان بازدید یا reach:

Reach از جمله فاکتورهاییست که برای صفحات بیزینسی در اینستاگرام تعریف شده است. در تعریف این عبارت آمده است که reach مجموع تمام اکانت های اینستاگرامی است که یک پست یا یک صفحه را بازدید کرده اند. در این تعریف بازدید هر اکانت تنها یک شماره به مجموع این عدد اضافه می کند. اگر می خواهید با بهترین اینفلوئنسر ارتباط موثری برقرار کنید، نیاز به کمی تلاش و البته تحلیل دارید. در نهایت شما باید مطمئن شوید یک اینفلوئنسر برای کسب و کار شما بهترین بازدهی را دارد. برای این کار چند راه پیش روی شماست. شما می توانید از اینفلوئنسر درخواست کنید که تصویری از صفحه ی insight صفحه ی خود در اختیار شما قرار دهد. البته امکان اینکه چنین اطلاعاتی در اختیار شما قرار نگیرد بسیار بالاست. به همین جهت شما می توانید این اطلاعات را از طریق دیگری کسب کنید. مثلا از ابزارهای آماده برای دیدن نرخ تعامل صفحات دیگر استفاده کنید.

محتوا:

برای دانستن نحوه اینکه چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟ باید بدانید درست به اندازه ی مخاطبان هدف و بازدیدی که یک اینفلوئنسر دارد، محتوای او نیز اهمیت زیادی دارد. حتی می توان گفت که محتواهایی که در حال حاضر در صفحه ی اینفلوئنسری که می خواهید با او ارتباط برقرار کنید، موجود است اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد. باید محتواهای حال حاضر را از لحاظ هماهنگی با کسب و کارتان بررسی کنید. اگر محتوایی که شما برای تبلیغتان در نظر می گیرید با محتوای آن صفحه همخوانی نداشته باشد، باعث می شود فضای صمیمی موجود در آن صفحه موقتا گسسته شود. هر چه محتوای شما با آن صفحه هم راستاتر باشد می توانید بیشتر تاثیر را در ارتباط با همکاری با اینفلوئنسر مورد نظر خود را بدست آورید.

5 نکته ی اساسی برای ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر

5 نکته ی اساسی برای ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر

همانطور که گفتیم پس از پیدا کردن اینفلوئنسرهایی که با کسب و کار ما همراستا باشند، نحوه ی برقراری ارتباط با ایشان اهمیتی دو چندان دارد. در ادامه طی 5 روش اساسی می خواهیم بهترین روش برقراری این ارتباط را بررسی کنیم:

اینفلوئنسرهای مورد نظرتان را به خوبی بشناسید

اینفلوئنسرها ارتباط دوستانه تری با فالوورها و مخاطبانشان دارندو همین موضوع سبب می شود که فضای دوستانه ای در صفحات آنها برقرار می شود. نتیجه ی ضمنی چنین فضایی اثر دهی بالای تبلیغات در آن نسبت به سایر روش های تبلیغاتی است. در واقع روش تبلیغات اینفلوئنسر اینستاگرام به دلیل منحصر بفرد بودن آن بسیار پر طرفدار است.  احساس مردم به یک اینفلوئنسر مانند احساسی است که به دوستشان دارند. اگر دوست یا همکار شما پیشنهادی به شما بدهد احتمالا با روی بازتری از آن استقبال می کنید نسبت به زمانی که همان پیشنهاد را بر روی بیلبورد خیابان ببینید. اینفلوئنسر مارکتینگ به برندها فرصتی می دهد تا از این طریق داستان خود را به گوش افراد زیادتری برسانید. در واقع شما با ارتباط گرفتن با اینفلوئنسرها از ارتباط صمیمانه ی بین آنها و کاربرانشان به نفع خودتان استفاده می کنید.

حال شما باید ارتباط صمیمانه ای با اینفلوئنسر برقرار کنید و این کمی دشوار است. در واقع شما باید اینفلوئنسر را تحت تاثیر قرار دهید و نقش ها را کمی تغییر دهید. بهترین کار این است که تلاش کنید آنها را بشناسید. بعد از آن باید ارتباطی بر مبنای این شناخت شکل دهید. باید یک اینفلوئنسر را پیدا کنید که مرتبط با کسب و کار شماست. شما باید فعالیت این اینفلوئنسر در شبکه ی اجتماعی را زیر نظر بگیرید تا ببینید این فعالیت ها تا چه اندازه با کسب و کار شما همراستاست.

برای اینکه بدانید چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟ بررسی کنید که موارد مورد علاقه ی اینفلوئنسر منتخب شما چیست. همچنین ببینید که به طور معمول چه نوع از محتوایی را به اشتراک می گذارند. اگر تمامی این موارد با کسب و کار شما و اهدافش همراستا بود حال سعی کنید با گذاشتن کامنت های معنا دار در پای پست هایش توجهش را جلب کنید.البته این کامنت ها نباید هدف شما را به طور مستقیم نشان دهد. شما نظرات واقعی خودتان در رابطه با محتوای منتشر شده را در کامنت ها بنویسید. به بیانی دیگر سعی کنید که با این روش با اینفلوئنسر مورد نظرتان ارتباط دوستانه ای بسازید.

البته شاید بگویید که دیده شدن کامنت شما از بین هزاران هزار کامنتی که پای پست اینفلوئنسرها وجود دارد غیرممکن است. حق با شماست اما این تمام داستان نیست. اگر کامنت شما به قدر کافی خلاقانه و حاوی اطلاعات مفید باشد توسط افراد زیادی لایک می شود. این موضوع کامنت شما را به جایگاه top comment می رساند و این موضوع توجه صاحب صفحه را جلب می کند. حتی اگر شانس داشته باشید کامنت شما توسط او در بالای کامنت ها سنجاق یا pin  می شود. تکرار چندباره ی این موضوع قطعا توجه اینفلوئنسر را به خود جلب می کند. در ضمن توجه داشته باشید که انواع اینفلوئنسرها تعداد فالوورهای مختلفی دارند که ممکن است از 1000 نفر تا میلیون نفر متغیر باشد. پس دیده شدن کامنت شما در بین این تعداد متغیر کار دشواری نیست.

اگر این سوال برای شما مطرح شود که چرا به طور مستقیم با اینفلوئنسر ارتباط نمی گیریم؟ اول اینکه فراموش نکنید هدف ما این است که اینفلوئنسر را تحت تاثیر قرار دهیم تا تبلیغ ما را به بهترین شکل انجام دهد. پس بهتر است ارتباط دوستانه ای با او بگیریم. از طرفی ارتباط با اینفلوئنسرهایی که تعداد فالوور بسیار بالایی دارند دشوار تر از تصور شماست. اگر گذر شما به این افراد افتاده است، تصور می کنیم بودجه ی مناسبی برایش در نظر گرفته اید. پس صرف وقت و انرژی برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید کاری بدیهی و ضروری به نظر می رسد.

به اینفلوئنسرهای مرتبط دلیل خوبی برای همکاری با خودتان بدهید

اگر بخواهیم با هم روراست باشیم تبلیغات از طریق اینفلوئنسر به میزانی که فالوور بیشتری داشته باشد، هزینه ی بالایی برای شما خواهد داشت. ممکن است میکرو اینفلوئنسرها هزینه های کمتری دریافت کنند و یا در ازای دریافت محصول یا خدمات برای شما تبلیغ انجام دهند؛ اما در نهایت شما باید برای اینفلوئنسر نفعی داشته باشید. در نظر داشته باشید که هدف اغلب اینفلوئنسرها از اینفلوئنسر شدن کسب محبوبیت و البته کسب درآمد است. اگر دغدغه ی شما چگونه ارتباط گرفتن با یک اینفلوئنسر است، باید در مورد هزینه ها خوب فکر کنید. یعنی باید ببینید آیا در نهایت و بعد از ارتباط گرفتن با یک اینفلوئنسر توان پرداخت هزینه و یا هر آنچه وی طلب می کند را دارید یا ندارید. پس اگر نمی توانید هزینه ای پرداخت کنید یا به آنها خدمتی ارزشمند ارائه کنید که برای آن صرف داشته باشد، بهتر است راه دیگری برای ارتقای برندتان پیدا کنید.

فراموش نکنید که اینفلوئنسرها با هر ابعادی از فالوور در نهایت انسان هایی شبیه به ما هستند.آنها نیز مانند ما زندگی می کنند و نیاز به پول دارند. پس هیچگاه در پی این نباشید که یک اینفلوئنسر برای شما رایگان کار کند. اتفاقا در نظر داشته باشید که هر چه نسبت به این نیاز آنها احترام بیشتری قائل باشید ارتباط گرفتن با اینفلوئنسر مورد نظرتان موثرتر واقع می شود. پس در نتیجه خودتان را جای اینفلوئنسر مورد نظرتان فرض کنید و ببینید آنها باید به چه دلیلی با شما همکاری کنند؟ در واقع کاری کنید تا اینفلوئنسر از پروموت کردن شما احساس رضایت کامل داشته باشد.

زحمت اینفلوئنسرها را حتی الامکان کم کنید

شما می خواهید که انیفلوئنسر مورد نظر شما در مورد برند شما با فالوورهایش صحبت کند. مطمئن شوید که تبلیغ محصول یا خدمت یا برند شما باعث زحمت اینفلوئنسر نشود. حتی الامکان سعی کنید روند کار شما با اینفلوئنسر در بی دردسر ترین حالت ممکن باشد. این کار باعث می شود ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر مورد نظرتان ساده تر شود. منظور ما در این بخش شامل موارد مختلفی است. مثلا سعی کنید اطلاعات جامع و کاملی در مورد محصول یا خدمتتان در اختیار اینفلوئنسر قرار دهید. از طرفی خود را موظف بدانید که به همه ی سوالهای ایشان پیرامون برندتان به درستی و دقت جواب دهید. تا می توانید شفاف باشید و به اینفلوئنسر از بابت پرداخت به موقع حق الزحمه اش اطمینان دهید. البته بسیاری از اینفلوئنسرها ابتدا هزینه را دریافت کرده و وقتشان را برای تبلیغ شما رزرو می کنند. منظور ما در این بخش متوجه اینفلوئنسرهاییست که کمتر روند ثابت شده ای دارند.

باید به طور کامل به آنها توضیح دهید که در نهایت چه چیزی از آنها می خواهید. این جمله را باز هم تکرار می کنیم که در این روند شما باید این شخص تاثیرگذار را تحت تاثیر قرار دهید. به تعرفه های اینفلوئنسرها در بحث تبلیغات دقت کنید. بسیاری از آنها خودشان برند شما را معرفی می کنند یا صرفا نام برند شما را با بنر تبلیغاتی خودتان منتشر می کنند. بین این دو و تاثیری که در جذب مخاطب دارند تفاوت بسیاری وجود دارد.

دقیقا به آنها بگویید که می خواهید تبلیغ شما چگونه باشد. بسیار از اینفلوئنسرهایی که با آنها ارتباط برقرار می کنید دوست ندارند چند پیش نمایش از تبلیغ را در اختیار شما قرار بدهند. پس بهتر است از همان ابتدا مشخص کنید که میخواهید شمایل تبلیغ شما به چه شکل باشد. بسیاری از اینفلوئنسرها برای اینکه تبلیغ موثرتری داشته باشند از شما می خواهند که محصول شما را امتحان کنند تا از صحت و سلامت آن مطمئن شوند. در هر صورت و در نهایت سعی کنید با راحت تر کردن کار اینفلوئنسر، ارتباط بهتری با او برقرار کنید.

به آنها برای خلاقیت بخرج دادن فضا بدهید

در راستای چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم شاید شما ندانید که اینفلوئنسری که با او ارتباط گرفته اید، با فالوورهایش در چه سطحی از صمیمت قرار دارد. سعی کنید در ادامه ی مورد قبل که اطلاعات کافی در اختیار او قرار دادید، به او اجازه دهید به شیوه ی خود برند شما را تبلیغ کند. بسیاری از کسب و کارها به این موضوع مهم دقت کافی ندارند. می دانیم که هزینه ی زیادی کرده اید و دوست دارید همه چیز به نحو احسن اتفاق بیفتد اما بد نیست به اینفلوئنسرتان اعتماد کنید. اجازه دهید او به روش خود با فالورهایش ارتباط بگیرد. توجه کنید که هر چه تبلیغ شما طبیعی تر و بدور از کلیشه های تبلیغاتی باشد تاثیر بیشتری بر روی افراد می گذارد.

این موضوع از جنبه ی دیگری نیز مهم است. تحقیقات نشان داده که 63 درصد اینفلوئنسرها با برخی برندها بیش از یکبار همکاری نمی کنند.این برندها همان هایی هستند که در محتوای تبلیغاتی خود سخت گیری و کنترل گری بیش از حدی داشته اند. تصور کنید که ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر مورد نظرتان به قدرکافی دشوار است و شما ممکن است با حساسیتی نابجا این فرصت را برای بار دوم نداشته باشید. پس خلاقیت را از اینفلوئنسرها نگیرید.اگر برند شما بتواند نظر اینفلوئنسر را جلب کند، آنها با روش های مخصوص به خود برند شما را تبلیغ می کنند. تنها باید به خلاقیت آنها اعتماد کنید.

درخواست از اینفلوئنسر را به کوتاه ترین شکل بیان کنید

هنگامیکه می خواهید با یک اینفلوئنسر ارتباط برقرار کنید درخواست خود را کوتاه و مختصر بیان کنید. بسیاری از اینفلوئنسرها یک راه ارتباطی برای افراد در نظر می گیرند. میتوانید تصور کنید که به این راه ارتباطی هزاران پیغام هر روزه ارسال می شود. شانس دیده شدن پیام شما در بین این پیام ها کم است مگر بتوانید به کوتاه ترین شکل ممکن در خواست خود را برای اینفلوئنسر ارسال کنید. دقت کنید سنگ بنای این ارتباط در همین پیام اول گذاشته می شود. پس از اهمیت آن غافل نشوید.

پنج نکته ی ذکر شده، چهار نکته ی حیاتی است که در ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر مورد نظرتان باید در نظر بگیرید. اما آیا بعد از برقرار کردن ارتباط با اینفلوئنسر کار تمام است؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می دهیم.

بعد از برقراری ارتباط با اینفلوئنسر چه کاری باید انجام دهیم؟

کار بعد از ارتباط گرفتن با اینفلوئنسر مورد نظرمان شکل جدی تری به خود می گیرید. با ما باید از فرصت به دست آمده به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و اینکار نیازمند رعایت یک نکته است:

یک محتوای تبلیغاتی عالی بسازید

در بحث تبلیغات فرم و محتوا اهمیت زیادی دارد. یک اینفلوئنسر برای معروف شدن در اینستاگرام زحمت زیادی کشیده است، پس نمی توانید از او انتظار داشته باشید محتوای ضعیف تبلیغاتی شما را منتشر کند. در واقع او باید تبلیغی هم کیفیت با محتوای صفحه اش از شما دریافت کند. فراموش نکنید که در بندهای قبلی گفتیم که باید شخص تاثیرگذار را تحت تاثیر قرار دهیم. محتوای تبلیغاتی شما باید نمودار برند شما و مبتنی بر واقعیت باشد. علاوه بر اینها محتوای فعلی صفحه ی شما هم باید کیفیت خوبی داشته باشد. مجدد تاکید می کنیم که هیچ اینفلوئنسری اعتبار خودش را  با تبلیغ یک برند کم کیفیت خراب نمی کند.

محتوای تبلیغاتی شما باید واضح و خوانا بوده و در کوتاه ترین شکل ممکن پیام خود را به مخاطب برساند. هر چه این محتوا بتواند نرخ تعامل را بالا ببرد البته که بهتر است. در نهایت باید محتوای تبلیغاتی شما اینفلوئنسر را به لحاظ ارزشمندی راضی نگه دارد.

سخن پایانی

ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسر مورد نظرتان نیازمند صرف وقت و انرژی است؛ اما می توانید مطمئن باشید که ارزشش را دارد. در واقع شما برای ارتقای کسب و کارتان نیاز به رشد در فضای اینستاگرام دارید. اینفلوئنسر مارکتینگ جز موثرترین روش های بازاریابی است که در این نوشته نحوه ی برقراری با اینفلوئنسر را بررسی کردیم. موضوعی که کمتر کسب و کاری به آن توجه می کند.

رشد کسب و کار شما همواره دغدغه ی ماست و در نشانت همواره در این راستا تلاش می کنیم. از این جهت توصیه می کنیم سایر نوشته های ما را حتما مطالعه کنید.

سوالات متداول

چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنیم؟

هر اینفلوئنسر یک راه ارتباطی در نظر می گیرد. این راه می تواند به واسطه ی لینک به سایر شبکه های اجتماعی و یا از طریق افرادی موسوم به مدیر برنامه ها انجام شود. با این وجود ارتباط برقرار کردن با این اشخاص چندان ساده نیست و ما باید آن ها را تحت تاثیر قرار دهیم. محتوای ما،‌محصول ما، نحوه ی صحبت و تعامل ما و مواردی از این قبیل باعث می شود توجه اینفلوئنسر به ما جلب شود. با این روش ها می توانیم انتظار داشته باشیم تبلیغ موثری پیرامون محصول ما صورت بگیرد.

روش های پیدا کردن اینفلوئنسرهای مناسب برای کسب و کارها چیست؟

باید ابتدا تعریف مشخصی برای جامعه ی هدف خود داشته باشیم. بعد از این می توانیم اینفلوئنسری که فالورهایش بیشتر همخوانی را با این جامعه دارید ارتباط برقرار کنیم. البته علاوه بر این موارد باید میزان بازدید از صفحه ی اینفلوئنسر و نرخ تعامل آن را بررسی کنیم. در نهایت بودجه ی ما یا آنچه که می توانیم در ازای تبلیغ به اینفلوئنسر بپردازیم ما را به بهترین شخص یا صفحه در این زمینه متصل می کند.

روش های تبلیغات و ارتباط با بهترین اینفلوئنسرها چیست؟

اگر برنامه ی بلندمدتی برای این کار داشته باشیم، در نظر گرفتن صفحات اینفلوئنسرها ما را به شناخت بهتری از ایشان می رساند. در این صورت ما می توانیم با انجام رفتارهایی که مطابق سلیقه و محتوای آنهاست؛ توجهشان را جلب کنیم. یکی از این راهها درج کامنت های با کیفیت پای پست ها و تلاش برای تبدیل شدن به top comment هاست. علاوه بر این در صفحات اینفلوئنسرهایی با فالورهای کمتر شانس بیشتری برای دیده شدن داریم.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا