آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

همه ما که به دنبال داشتن یک صفحه اینستاگرام خوب برای برندمان هستیم، بارها درباره تولید محتوا چیزهایی شنیده‌ایم. می‌دانیم که باید محتوای تصویری و نوشتاری تولید کنیم تا بتوانیم مخاطب جذب کنیم. اما بسیاری از ما دقیقا نمی‌دانیم اصول تولید محتوا چیست و چطور می‌شود تولید محتوای یک صفحه را بهتر کرد. قبل از وارد شدن به تکنیک‌ها و روش‌های مختلف تولید محتوا، باید با «استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام» آشنا شویم. زمانی که شروع به ساختن یک صفحه می‌کنیم، باید مواردی را برای خودمان روشن کنیم. باید بدانیم هدف ما از داشتن یک صفحه اینستاگرام چیست؟ برای چه کسی پست منتشر می‌کنیم و مخاطبمان چه کسی است؟ با چه روشی می‌توانیم به هدفمان برسیم و چه انواعی از محتوا را باید انتخاب کنیم. پاسخ همه این سوالات می‌تواند ما را به استراتژی تولید محتوا برساند. یعنی متوجه شویم برای چه هدفی، چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهیم. استراتژی تولید محتوا، همان مسیر  مناسب محتوا برای رسیدن به هدف است. در ادامه نکاتی که برای تعیین این مسیر باید در نظر داشته باشیم را می‌خوانید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: استراتژی در اینستاگرام چیست و چگونه آن را بچینیم

برنامه‌ریزی دقیق متناسب با هدف

هدف از فعالیت در اینستاگرام چیست؟ برندهای مختلف ممکن است پاسخ‌های مختلفی برای این سوال داشته باشند. مثلا یک فروشگاه می‌خواهد با ساختن صفحه اینستاگرام، فروشش را بیشتر کند. یک آموزشگاه زبان می‌خواهد با داشتن یک صفحه اینستاگرام، بیشتر در میان زبان‌آموزها شناخته شود و انتخاب اول آنها برای یادگیری باشد. یک برند محصولات غذایی با داشتن فعالیت در اینستاگرام می‌تواند مشتریانش را وفادارتر کند و به آنها پیشنهادهای جدیدی درباره استفاده از محصولاتش بدهد. هر کسی ممکن است هدفی را برای خودش تعریف کند.

برای اینکه هدف خودتان را مشخص کنید از خودتان بپرسید آیا مخاطبان ما، با برند ما آشنا هستند؟ اگر پاسخ منفی است شما در پله اول قرار دارید. پله Brand awareness. شما باید پیش از فکر کردن به افزایش فروش در اینستاگرام، وفادار کردن مشتریان و اهدافی از این دست، به هدف شناخت برند توسط مخاطبان برسید. اگر پاسخ شما به سوال مثبت است، شما پله اول را پشت سر گذاشته‌اید و می‌توانید فعالیت‌های گسترده‌تری برای افزایش مشتری، تعامل بیشتر با مشتریان همیشگی و ارتباط پررنگ‌تر، بازگشت مشتریان سابق به سمت برند شما و اهدافی از این دست فکر کنید.

حالا این اهداف چه ربطی به تولید محتوا دارند؟ تصور کنید شما یک برند شناخته شده مثل پپسی هستید. آیا لازم است در برخی از پست‌هایتان به مخاطبان توضیح بدهید که پپسی یک نوشابه گازدار است؟ مخاطبان شما در حال حاضر این را می‌دانند. پس معرفی محصول ممکن است به طور کلی از دسته‌بندی محتوایی شما خارج شود و به سراغ فعالیت‌های خلاقانه برای جلب توجه مشتریان سابق برای خرید دوباره بروید. اما اگر شما یک برند ناشناخته و جدید هستید، بسیاری از مخاطبانی که به صفحه شما می‌رسند حتی نمی‌دانند محصولتان چیست. پس معرفی محصول و خصوصیاتش برای شما اهمیت بالایی دارد. هدف خود را متناسب با جایگاه برندتان پیدا کنید.

از چه روشی استفاده کنیم؟

حالا می‌دانیم هدف از تولید محتوا چیست. اما از چه نوع محتوایی باید استفاده کنیم؟ عکس، متن یا ویدیو… اصلا چه موضوعاتی را باید مطرح کنیم؟ پاسخ به این سوالات در ابتدای کار کمی سخت است. شما نیاز دارید مدتی را به تست کردن انواع محتوا و بررسی نتایج آن بگذرانید. اما به طور کلی باز هم جواب دادن به چند سوال می‌تواند به شما کمک کند.

اول به این سوال کلی پاسخ بدهید که در رابطه با بیزنس من، چه محتوایی در اینستاگرام موفق است؟ به سراغ رقیبان و کسب و کارهای مشابه بروید. پست‌های موفق را بررسی کنید و انواع دسته‌بندی‌های موضوعی را که دیگران به کار برده‌اند تحلیل کنید. همه این تحقیقات به شما کمک می‌کند سلیقه مخاطبان اینستاگرام را بشناسید و متوجه شوید آنها به دنبال چه محتوایی هستند. اما سوال دوم هم به اندازه این سوال مهم است: حالا ما چه کار متفاوتی می‌توانیم انجام بدهیم تا منحصر به فرد باشیم؟ الهام گرفتن از محتواهای دیگران بدون تلاش برای کپی کردن می‌تواند به شما ایده‌های تازه‌ای بدهد. وقتی بدانید دیگران چه فعالیت‌هایی داشته‌اند، این را هم متوجه می‌شوید که چه فعالیت‌هایی هست که تا به حال انجام نشده و می‌تواند برگ برنده شما در تولید محتوا و جلب توجه مخاطبان باشد. پس رقیبان و کسب و کارهای مشابه را تحلیل کنید اما نه برای کپی! برای متفاوت بودن.

مخاطبتان را بشناسید

یکی از عوامل تعیین کننده در استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام این است که پرسونای برندتان را بشناسید. یعنی بدانید که قرار است با چه کسانی از چه قشری صحبت کنید؟ آنها اغلب زن هستند یا مرد؟ چه سن و سالی دارند؟ علایقشان چیست و چه نوع سلیقه‌ای دارند؟ عادت‌هایشان شامل چه چیزهایی‌ست؟ در کل باید تصویر مشخصی از مخاطبانتان داشته باشید تا بتوانید تشخیص بدهید که چه محتوایی برایشان مناسب است. حتی ممکن است به این نتیجه برسید که آنها اصلا در اینستاگرام نیستند و باید جای دیگری برایشان محتوا و تبلیغ بسازید. اما وقتی به این نتیجه رسیدید که اینستاگرام کانال مناسبی برای ارتباط با آنهاست، حالا می‌توانید بر اساس ویژگی‌ها و علایقشان محتوایی را تولید کنید که توجه‌شان را جلب می‌کند.

برای ایجاد تعامل چه برنامه‌ای دارید؟

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام بدون توجه به مهم‌ترین ویژگی این شبکه اجتماعی غیرممکن است؛ ویژگی تعاملی بودن. اینستاگرام جایی است که میزان تعامل تعیین کننده موفقیت شماست. اگر مخاطبانتان پست‌های شما را لایک، سیو یا فوروارد نکنند و برایتان کامنت نگذارند، بهترین محتوا هم نمی‌تواند دیده شود و صفحه شما راکد می‌شود. پس در تولید محتوایتان به شیوه‌های ایجاد تعامل فکر کنید و برای آن برنامه داشته باشید. لیست محبوب ترین اینفلوئنسرهای ایرانی را دیده اید؟ چگونه تولید محتوا می کنند؟ مثلا می‌توانید به سراغ ایجاد رقابت و مسابقه بروید، یا با ساختن محتوای آموزشی مخاطبانتان را ترغیب به پرسش و یادگیری درباره حوزه فعالیت خودتان کنید. سعی کنید آنها را در محتوا دخیل کنید تا احساس کنند در صفحه شما دیده می‌شوند. مثلا می‌توانید این نمونه را ببینید. برندی که از مخاطبانش خواسته به محصولی که می‌خواهند در هفته بعدی عرضه شود رای بدهند. این نمونه‌ای از بالاترین حد ایجاد مشارکت و دخالت دادن مخاطب است چرا که مخاطب نه تنها در محتوا، بلکه در تعیین محصول عرضه شده هم دخیل شده است:

برنامه زمانی و تقویم محتوا

وقتی استراتژی تولید محتوا را تعیین کردید و دسته‌بندی‌های مختلف محتوایی را مشخص کردید، وقت آن است که به اجرای دقیق آن فکر کنید. برای اجرای استراتژی‌تان نیازمند برنامه زمانی و تقویم محتوا هستید. تقویم محتوا مشخص می‌کند شما در کدام روز و کدام ساعت قرار است پست‌هایتان را منتشر کنید، آنها را به چه ترتیبی منتشر می‌کنید و هر کدام را به کدام روز هفته اختصاص می‌دهید.( حتما بخوانید: تقویم محتوای اینستاگرام:آموزش کامل برنامه ریزی محتوا) این زمان‌بندی آن قدر مهم است که می‌تواند جزئی از استراتژی به حساب بیاید. محتوایی که در زمان مناسب منتشر نشود، نمی‌تواند بازدید مورد نظر را به همراه داشته باشد و تعامل ایجاد کند. مثلا اگر شما درباره خرید از یک فروشگاه، درست در ساعت تعطیلی فروشگاه پست کنید، ممکن است مشتریانی را که در همان لحظه دیدن پست تصمیم به خرید می‌گیرند از دست بدهید و آنها را با در بسته و تلفن‌هایی که پاسخگو نیستند مواجه کنید. یا اگر قرار است از مخاطبان بخواهید در کامنت اظهار نظر کنند، زمانی را انتخاب کنید که قادر باشید آنلاین و پاسخگو بمانید. بنابراین متناسب با بیزنس خودتان و همچنین متناسب با اطلاعاتی که قسمت Audience در اینسایت اینستاگرام به شما می‌دهد، برای بهترین زمان‌بندی تصمیم‌گیری کنید.  

به همین دلیل پیشنهاد میکنیم حتما مقاله بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام را مطالعه کنید

راهنمای تولید محتوا در اینستاگرام

راهنمای تولید محتوا در اینستاگرام

درباره تولید محتوا در اینستاگرام نکات متعددی هست که باید به آنها توجه کنید. یکی از این نکات این است که محتوا همان تبلیغ نیست! مخاطبان اینستاگرامی هیچ علاقه‌ای به دیدن تبلیغات پی در پی ندارند. آنها صفحه‌ای را که مدام برایشان از مزیت‌های یک محصول می‌گوید دنبال نمی‌کنند و لینک‌های روزانه شما برای خرید را تحمل نمی‌کنند. زمانی که متوجه شوند صفحه‌ای تنها قصد تبلیغ کردن دارد به سرعت آن را آنفالو می‌کنند و شما با ریزش شدید مخاطب مواجه می‌شوید. پس مهم است که تولید محتوا را محدود به تبلیغ نکنید و تنها درصد کمی از محتوایتان را به تبلیغ و معرفی مستقیم محصول و خدمات اختصاص بدهید.

در همین راستا باید توجه داشته باشیم که اینستاگرام را تبدیل به کاتالوگ نکنیم. بسیاری از برندها تنها برای ایجاد یک گالری از محصولاتشان اینستاگرام را انتخاب می‌کنند. این کار برای زمانی که شما فقط قصد دارید محصولات را برای مواقع لزوم به افراد نمایش بدهید و به نوعی یک کاتالوگ آنلاین و در دسترس داشته باشید مفید است، اما برای داشتن فالوورهای وفاداری که در صفحه شما مشارکت می‌کنند و بدون اینکه هزینه کنید به دیده شدن آن کمک می‌کنند انتخاب مناسبی نیست. پس چرا همه امکانات این شبکه اجتماعی را به کار نگیریم و فقط به داشتن یک کاتالوگ اکتفا کنیم؟

اگر قصد دارید با مخاطبانتان تعامل داشته باشید و تنها یک کاتالوگ آنلاین نباشید باید از تمام امکانات تعاملی اینستاگرام مثل استیکرهای استوری، امکان کامنت گذاشتن و امکان به اشتراک‌گذاری، امکان اجرای لایو، امکان دایرکت زدن و… استفاده کنید و برای آنها برنامه داشته باشید. سعی کنید استفاده از انواع امکانات تعاملی اینستاگرام را جزئی از استراتژی تولید محتوای خود کنید و برای تمامی امکانات برنامه محتوایی داشته باشید.

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند در تولید محتوا به شما کمک کند این است که به صفحه‌تان یک هویت بصری بدهید. یعنی زمانی که مخاطب به کل پست‌های صفحه شما نگاه می‌کند، در آنها یک هماهنگی و استایل مشخص را ببیند. تا مدتی پیش چنین موضوعی اصلا اهمیت نداشت. پست‌ها به عنوان محتواهای جداگانه مورد توجه بودند و اصلا مهم نبود که وقتی در صفحه کنار هم قرار می‌گیرند چه ترکیبی را می‌سازند. اما اهمیت این ترکیب روز به روز بیشتر شد. اپلیکیشن‌هایی برای ساخت لی‌اوت صفحه ایجاد شدند، افراد خلاق تلاش کردند لی‌اوت منحصر به فرد بسازند و بسیاری از ترکیب رنگ و طراحی‌های ویژه استفاده کردند تا هر کس وارد صفحه‌شان می‌شود مقهور طراحی کلی پست‌ها شود. حالا بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند برای جذابیت صفحه بهتر است به کلیت آن به شکل یک سایت یا صفحه منسجم نگاه کنیم و تلاش کنیم هویت تصویری مشخصی برایش ایجاد کنیم. با رشد صفحات باکیفیت در اینستاگرام و ارتقا سلیقه مخاطبان، حالا این مساله اهمیت بیشتری پیدا کرده و باید جزئی از استراتژی محتوایی ما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تولید محتوا میتوانید به مقاله های 0 تا 100 تولید محتوا در اینستاگرام و UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر در اینستاگرام مراجعه کنید

سوالات متداول

تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

برای اینکه در اینستاگرام بتوانید موفق عمل کنید باید هر روز و با برنامه ریزی منظم و مدون محتوا تولید کنید، یعنی تهیه تصاویر و ویدئوهایی متناسب با آن چیزی که مخاطب هدف شما می پسندد. برای این کار لازم هست که استراتژی و برنامه ریزی داشته باشید و از ایده ها و سوژه های مناسب استفاده کنید.

نرم فزار تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

با استفاده از اپلیکیشن های ادیت عکس حرفه ای می توانید در اینستاگرام تولید محتوای خاص و درگیرکننده داشته باشید که مخاطبان را در پیج شما نگه دارد و تبدیل به مشتری وفادار یا فالووری وفادار کند. استفاده از این اپلیکیشن ها بسیار راحت و در دسترس همه هست که ما در مطالب قبلی تبلیغ‌چه به شما آموخته ایم.

آیا برای تولید محتوا در اینستاگرام باید استراتژی داشته باشیم؟

برای هر کاری در این دنیا و رسیدن به هدف لازم هست که استراتژی مناسب با آن را داشته باشید. تولید محتوا در اینستاگرام هم از این قاعده مستئنی نیست و باید با در نظر گرفتن مخاطبان یپچ و تارگت های آن استراتژی مناسب برای آن صفحه را تهیه کرد. باید بدانیم هدف ما از داشتن یک صفحه اینستاگرام چیست؟ برای چه کسی پست منتشر می‌کنیم و مخاطبمان چه کسی است؟ با چه روشی می‌توانیم به هدفمان برسیم و چه انواعی از محتوا را باید انتخاب کنیم.

چرا تبلیغ‌چه بهترین مرجع برای استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام است؟

ما در مجله ی تبلیغ‌چه به شما یاد می دهیم که چگونه با بررسی ابعاد مختلف و استراتژی های یک پیج بتوانید برای آن تولید محتوا انجام دهید و با اثربخشی زیاد با محتوای خود؛ مخاطبان را درگیر کنید و تبدیل به فالووری وفادار با مشارکت بالا شوند.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا