آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

ادمین اینستاگرام کیست؟ شرح وظایف ادمین پیج اینستاگرام

حضور پر رنگ اینستاگرام در زندگی امروز ما باعث شد مشاغل جدیدی پا به عرصه بگذارند که پیش از این وجود نداشتند. در رابطه با اینستاگرام به میزانی که صفحه ی ما رشد می کند، نیاز به متخصصانی داریم که کنترل اوضاع را به دست بگیرند. این متخصصین تحت عناوین مختلفی فعالیت می کنند، اما آنچه بیش از همه به دنبال آن هستیم ادمین اینستاگرام است. ادمین اینستاگرام یک مفهوم کلی است که در خود وظایف زیادی بهمراه می آورد. در این نوشته در ابتدا به صورت کلی مفهوم administrator را بعنوان کلمه ی اصلی بررسی می کنیم. بعد از آن نوبت به مفهوم ادمین اینستاگرام می رسد. ادمین اینستاگرام به چه کسی گفته می شود؟ این شخص چه وظایفی دارد و ما چگونه می توانیم ادمین های حرفه ای استخدام کنیم؟ بدیهی است که این نوشته می تواند راهنمای جامعی برای شما باشد که قصد دارید خودتان ادمین بشوید. برای بررسی موضوع با ما همراه باشید.

ادمین اینستاگرام

ادمین یا admin در واقع همان کلمه ی administrator  است که طی مرور زمان کوتاه شده است. تا پیش از پیدایش فضای های مجازی و شبکه های اجتماعی administrator  مفهوم متفاوتی داشت. یک administrator  بعنوان شخص در ادارات و تیم ها نقش مدیریت بین وظایف و کارکنان را بر عهده دارد. نقش این اشخاص برای اینکه یک کسب و کار بدون مشکل به کارش ادامه دهد بسیار حائز اهمیت است. پاسخ دادن به تلفن ها، هماهنگ کردن مهمان ها و جلسات و رسیدگی به آنها، بررسی ارائه ها، برنامه ریزی برای کارها و مواردی از این قبیل همگی از کارهاییست که یک administrator یا admin انجام می دهد.

قبل از پرداختن به ادامه ی موضوع کلمه ی administrator  را در بین سیستم عامل های محبوب نیز بررسی کنیم. در اصل این کلمه در دنیای it و تکنولوژی جایگاه ویژه ای دارد. کاربران سیستم عامل های ویندوز و یا mac حتما این عبارت را دیده اند. Administrator در این سیستم عامل ها در واقع در جایگاه مدیر است که می تواند دسترسی های بیشتری نسبت به کاربرهای عادی داشته باشد. یعنی برنامه هایی را نصب یا حذف نصب کند و یا در تنظیمات سیستم تغییراتی ایجاد کند. این نقش برای سیستم های خانگی تا شبکه های بسیار بزرگ کامپیوتری تعریف می شود. اما آنچه از این سمت در روابط انسانی و امروزه در شبکه های اجتماعی می دانیم ابعاد دیگری دارد.

از یک administrator یا وظایف معمول انتظار می رود که مهارت های عمومی کامپیوتر، جستجوی حرفه ای در اینترنت، توانایی تحقیق و پژوهش و روابط عمومی قوی را دارا باشد. یک administrator می تواند بعنوان دستیار دپارتمان، هماهنگ کننده و دستیار شخصی فعالیت کند. این شخص شرح وظایفی به ترتیب زیر دارد:

 • پاسخگویی به تماس ها، دریافت پیام ها و وصل کردن تماس ها درون سازمان و بین اعضای تیم
 • بررسی ایمیل های دریافتی و رسیدگی به آنها
 • زمان بندی کارها برای بازه های مختلف
 • مدیریت کارهای روزانه، هماهنگ کردن جلسات، بازدیدها، سالن های کنفرانس و اتاق ها
 • ورود اطلاعات به سامانه ها و نرم افزاهای مربوط
 • رسیدگی به وضع کلی محیط کار مثل تهیه ی لوازم التحریر اداری
 • رسیدگی به امور مهمان های سازمان و انجام کارهایی مثل اقامت آنها در هتل
 • هماهنگ کردن کارهای درونی و بیرونی سازمان
 • رسیدگی به صفحات مجازی و شبکه های اجتماعی سازمان
 • هماهنگ شدن به سایر دستیاران اعضای سازمان برای بهتر پیش رفتن کارها

همانطور که می بینید برای یک administrator شرح وظایف زیادی وجود دارد.درست است که در اینجا قصد ما پرداختن به وظایف ادمین اینستاگرام است اما بهتر است موضوع را ریشه ای بررسی کنیم.

شاید بپرسید یک  administrator  برای انجام وظایف بالا به چه مهارت هایی نیاز دارد. خبر خوب اینکه برای دریافت شغل هایی از این دست نیاز به مدرک دانشگاهی ندارید. یعنی اگر می خواهید ادمین اینستاگرام استخدام کنید بهتر است بیش از مدرک دانشگاهی به مهارت های او توجه کنید. این مهارت ها کدامند؟

 • یک administrator باید مهارت های عمومی کامپیوتر را بداند. یعنی کار با انواع نرم افزارهای عمومی خانواده ی office شامل word، PowerPoint و excel را بلد باشد.
 • توانایی جستجو در گوگل و اینترنت را در سطح بالاتری بداند.
 • Administrator باید آموزش پذیر باشد. یعنی در مواجه با نرم افزارهای جدید و مفاهیم نو به سرعت به روز شود.
 • چنین شخصی همچنین باید روابط عمومی بالایی داشته باشد. این شغل نیازمند ارتباط گرفتن با افراد زیادی چه در درون سازمان و چه در بیرون آن است. داشتن مهارت های ارتباطی نظیر مهارت های فروش، متقاعد سازی و صحبت کردن باشد.
 • بتواند در شرایط حساس سریعا تصمیم گیری کند و مسئولیت پذیر و پاسخگو باشد.
 • انتقاد پذیری از ویژگی های مهمی است که یک administrator باید دارا باشد.
 • در نهایت بهتر است این شخص انرژی بالایی داشته باشد و همواره خنده رو باشد.

با این اوصاف شغل administrator ابدا جز مشاغل ساده نیست. امروزه آنچه بعنوان ادمین اینستاگرام می شناسیم با حفظ سمت مفهوم جدیدی در این باب باز کرده است. اما مفهوم ادمین که با رواج اینستاگرام پا به دنیای ما گذاشت، ‌دقیقا چیست؟ برای خواندن ادامه ی متن تمامی موارد گفته شده در بندهای بالا را مد نظر داشته باشید. بیایید نگاه اختصاصی تری به این مقوله داشته باشیم.

10 موردی که ادمین اینستاگرام باید بداند چیست؟

10 موردی که ادمین اینستاگرام باید بداند چیست؟

اگر بخواهیم به سوال ادمین اینستاگرام کیست پاسخ دقیقی بدهیم به کارمندان شرکت فیسبوک می رسیم! چرا که طبق تعریفی که در بندهای قبلی داشتیم چنین شخصی در واقع مدیر بخشی از نرم افزار اصلی یعنی اینستاگرام و یا هماهنگ کننده ی بین افراد حاضر در شرکت یعنی همان کارکنان فیسبوک است. اما منظور ما از ادمین اینستاگرام این اشخاص نیستند. ما به دنبال شخصی هستیم که در واقع مدیریت صفحه ی اینستاگرامی ما را برعهده بگیرد. پس در واقع ما به دنبال ادمین صفحه ی اینستاگرام یا instagram page admin هستیم و نه instagram admin. گرچه همانطور که کلمه ی administrator به مرور زمان به admin تبدیل شد؛ این عبارت نیز به طور اختصاری ادمین اینستاگرام نامیده می شود. ما نیز پیرو همین موضوع از این عبارت در ادامه ی نوشته استفاده می کنیم.

چه بخواهید ادمین اینستاگرام شوید و چه بخواهید یک ادمین برای صفحه ی اینستاگرامتان استخدام کنید در هر صورت مهارت هایی وجود دارد که باید آنها را کسب کنید یا در شخص مقابلتان جستجو کنید. اما این مهارت ها کدامند؟ 10 مهارت عمده در این زمینه را در ادامه بررسی می کنیم:

مهارت اول: آشنایی با نرم افزار اینستاگرام

این مورد بدیهی به نظر می رسد اما بسیار مهم است. ادمین اینستاگرام باید با تمامی امکانات نرم افزار اینستاگرام آشنا باشد. به اینستاگرام به چشم یک نرم افزار ساده نگاه نکنید. در مورد اینستاگرام می توان ساعت ها صحبت کرد و صدها صفحه مطلب نوشت. هر چه اطلاعات یک ادمین در زمینه ی اینستاگرام بیشتر باشد، به کسب و کار شما و رشد صفحه ی اینستاگرام شما کمک بیشتری می کند. اگر تابحال فقط بعنوان یک کاربر ساده از اینستاگرام استفاده کرده اید، هوشیار باشید که اینستاگرام امکاناتی بسیار فراتر از آنچه می بینید در اختیار شما قرار می دهد. همه ی آنچه پیرامون اینستاگرام لازم دارید در وبلاگ نشانت جمع آوری شده است. به دنبال ادمینی باشید که به زیر و بم اینستاگرام، ‌امکانات و آپشن های آن مسلط باشد. اگر خودتان این تسلط را داشته باشید با چند سوال ساده می توانید میزان تسلط شخص را بسنجید. از او بپرسید:

و سوالاتی از این دست می تواند مهارت شخص را تا حد زیادی مشخص کند. در ادامه به این مهارت ها می پردازیم.

مهارت دوم: مهارت تولید محتوا برای اینستاگرام

شما در نهایت می خواهید از صفحه ی اینستاگرام خود برای رشد و ارتقای کسب و کارتان استفاده کنید. این کسب و کار می تواند در هر زمینه ای باشد،‌ از جمله برند سازی شخصی در اینستاگرام، فروش محصول و خدمات و آموزش. هر زمینه ی کاری در اینستاگرام تولید محتوای به خصوصی می طلبد و ادمین اینستاگرام حرفه ای از این موضوع آگاه است. در نهایت شما به دنبال جذب فالوورهایی هستید که بتوانید به واسطه ی آنها به درآمد بالا برسید. در این راه به بازاریابی نیاز دارید و افراد جدید در ابتدای امر جذب محتوای جذاب تولید شده ی شما می شوند. موضوع تولید محتوا گسترده تر از آن است که در این نوشته به آن بپردازیم اما در هر صورت فرمت های رایج آن به این ترتیب هستند:

 • تولید محتوای متنی: ادمین اینستاگرام باید قلم شیوایی داشته باشد. کپی رایتینگ از جمله مهارت های لازم برای ادمینی است. ادمین قرار است کپشن نویسی و نوشتن شعار های تبلیغاتی برای کسب و کار شما را برعهده بگیرد. کپشن نویسی ابدا موضوع ساده ای نیست. بناست در انتهای این کپشن ها مخاطبین شما متقاعد کند که از شما خریدی انجام بدهند و یا به هر نحوی با کسب و کار شما ارتباط برقرار کنند. علاوه بر اینها متن نوشته شده باید به اصول کپی رایتینگ و تا حدودی مفاهیم سئو همخوانی داشته باشد. داشتن اطلاعاتی در مورد روانشناسی مخاطببین هدف در این زمینه نقش مهمی ایفا می کند.
 • تولید محتوای تصویری: نیازی نیست که ادمین اینستاگرام مجهز به دوربین عکاسی یا فیلمبرداری باشد اما بهتر است با اصول عکسبرداری آشنا باشد. این موضوع در صورتی اهمیت پیدا می کند که شما محصولاتی برای عکس برداری داشته باشید و یا بخواهید از پشت صحنه ی کسب و کارتان فیلم و عکس تهیه کنید. البته تولید محتوای تصویری به عکس و فیلم محدود نمی شود. طراحی پست و استوری با نرم افزاهای مربوطه که در بند بعدی به آن می رسیم زیر مجموعه تولید محتوای تصویری است.
 • تولید محتوای صوتی: در نهایت ادمین اینستاگرام بهتر است در این زمینه نیز آشنایی داشته باشد. شماممکن است بر اساس استراتژی های کسب و کارتان تصمیم به انتشار محتواهایی در قالب پادکست کنید. این نوع محتوا هر روز پرطرفدارتر می شود. اگر ادمین شما بتواند محتواهایی از این دست تولید کند می توانید یک امتیاز مثبت برای او در نظر بگیرید. در این زمینه شخص در ابتدا باید صدای مناسبی داشته باشد و در وهله ی دوم توانایی تدوین و تنظیم این صداها را داشته باشد.

به طور خلاصه از اهمیت بازاریابی از محتوا برای رشد کسب و کارتان غافل نشوید. ادمین اینستاگرام شما باید بتواند برای این بخش برنامه ی مدونی داشته باشد و مخاطبین شما را از این طریق جذب کند.

مهارت سوم: مهارت کار با نرم افزارهای گرافیکی

مهارت سوم مهارت کار با نرم افزارهای گرافیکی

ما می دانیم که مهارت و تسلط به نرم افزارهای گرافیکی به این سادگی نیست. اما شما باید بدانید که اینستاگرام یک اپلیکیشن تصویر محور است و هر چه از نظر بصری صفحه ی جذاب تری داشته باشید،‌سریعتر رشد می کنید. یک ادمین اینستاگرام بهتر است برای طراحی پست های اینستاگرامی و استوری های شما تا حدودی کار با نرم افزارهای رایج گرافیکی را بداند. فتوشاپ و ایلاستریتور متداول ترین نرم افزارها هستند. همچنین این شخص بهتر است با روانشناسی مخاطب از لحاظ رنگ ها نیز آشنا باشد، در این صورت طرح هایی آماده می کند که به لحاظ جذابیت در سطح بالایی قرار دارند. علاوه بر اینها اگر ادمین شما بتواند ویرایش ویدئو انجام دهد یعنی با نرم افزارهایی مانند inshot برای گوشی ها و در سطح حرفه ای تر افتر افکت برای سیستم کامپیوتری آشنا بود، برای او امتیاز مثبت در نظر بگیرید. البته با توجه به اهمیت محتواهای صوتی، کار با نرم افزارهای تولید و ویرایش پادکست نیز بهتر است مورد توجه قرار بگیرد. در همه ی این موارد دقت کنید که نمی توان از یک شخص انتظار داشت که کار با این نرم افزارها را در سطح یک طراح گرافیست باتجربه  و حرفه ای بداند. در واقع شما باید انتظاراتتان را در این زمینه مشخص کنید و اگر نیازتان در سطوح بالاتری بود از یک شخص حرفه ای و متخصص در این زمینه ها کمک بگیرید.

مهارت چهارم: آشنایی با نحوه ی رفتار با مخاطب و تحلیل رفتار مخاطبان

بر فرض ادمین اینستاگرام شما توانست محتواهای زیبایی از لحاظ بصری تولید کنید و کپشن زیبایی هم برای آن ها بنویسد. آیا این شخص می تواند علت موفقیت یک پست و ناموفق بودن پست دیگر را متوجه شود؟ در واقع آیا می تواند تحلیل درستی از محتواهای مورد علاقه ی کاربران داشته  و آنها را در آینده به کار گیرد؟ آیا او می تواند با استفاده از تقویم محتوایی، احساسات مخاطبان را در مناسبت های تقویم رسمی تحت تاثیر قرار دهد؟ ادمین اینستاگرام مورد نظر شما می تواند بنا به نیاز هر محتوا ،‌فرمت مناسبی برای انتشار در آنها در نظر بگیرد؟ او می تواند تشخیص دهد که بین پست های ویدئویی،‌تصویری و کاروسل (ورق زدنی) و igtv چه تفاوت هایی وجود دارد و اقبال مردم بیشتر به سمت کدام پست هاست؟ آیا او می داند بین محتوایی که باید برای استوری تولید می شود و آنچه در پست ها در جریان است، تفاوت وجود دارد؟

کاربران اینستاگرام هر روز با حجم زیادی از محتواها و پیام ها روبرو هستند. از این جهت می توان گفت با فراموشکار ترین کاربران تمام دوران مواجه هستیم. یعنی اگر شما نتوانید کسب و کار خود را مدام به یاد مخاطبانتان بیاورید، محکوم به فراموشی هستید. ادمین شما باید این موضوعات را بداند و مطابق سلیقه ی و افکار عموم رفتار کند. پس شناسایی رفتار مخاطب و درک این رفتار مهارت مهمی است که از یک ادمین انتظار می رود با این حوزه آشنا باشد. بعلاوه این شخص باید بتواند شخصیت برند شما را حفظ کند.

مهارت پنجم: آشنایی با امور مالی در حوزه ی تبلیغات اینستاگرام

ادمین اینستاگرام شما باید تجربه ی کافی در زمینه ی تبلیغات اینستاگرام داشته باشد. شما برای شناساندن برندتان نیاز به تبلیغات دارید. تبلیغات هزینه ی زیادی دارد و بودجه ی شما محدود است. ادمین اینستاگرام شما باید درک درستی از این محدودیت داشته باشد. از این رو پیدا کردن تبلیغات با کمترین هزینه و بهترین بازده از دیگر مهارت هاییست که از یک ادمین انتظار می رود. ادمین انتخاب شما باید با اینفلوئنسر مارکتینگ یا تبلیغات اینفلوئنسری اینستاگرام آشنایی داشته باشد و بتواند با اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرهای مرتبط با کسب و کار شما ارتباط موثری برقرار کند. البته ممکن است تولید محتوا نیز نیازمند هزینه هایی باشد که به مرور مشخص می شود. ادمین انتخابی شما باید بتواند این نیاز ها را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند.

مهارت ششم: آشنایی با ابزارهای تحلیلی اینستاگرام

اینستاگرام برای حساب های بیزینسی خود ابزارهای زیادی برای تحلیل در نظر گرفته است. از صفحه ی insight اینستاگرام صحبت می کنیم. در این صفحه آمار و ارقام بسیاری وجود دارد که بسیار مهم هستند. از آن جمله می توان به impression، reach، profile visit و engagement اشاره کرد. آیا ادمین جدید شما با این مفاهیم،‌تعریف و تفاوت های آنها آشنایی دارد؟ آیا می داند چگونه باید از این اطلاعات به نفع رشد صفحه و جذب فالوورهای جدید بهره ببرد؟ آیا می داند هر پست به طور جداگانه چه آماری در اختیار ما قرار می دهد؟ آیا می تواند بر اساس این ارقام برای پست های بعدی تصمیم گیری درستی داشته باشد؟ علاوه بر این ها سایت های جانبی زیادی وجود دارد که صفحات اینستاگرام  عملکرد آنها را تحلیل می کند(مانند سایت phlanx). برخی از این سایت ها رایگان و برخی از آنها در ازای دریافت هزینه به شما خدمات ارائه می دهند. ادمین شما با این سایت ها آشنایی دارد؟ این بخش شاید مهمترین مهارتی است که باید در ادمین اینستاگرامتان جستجو کنید. فراموش نکنید که رشد در اینستاگرام به هیچ عنوان ساده نیست. در این راه باید بسیار هوشیار باشید و هوشمندانه عمل کنید. اینستاگرام امکانات بی نظیری در این زمینه در اختیار شما قرار داده که ادمین شما باید با آنها آشنا باشد.

مهارت هفتم: آشنایی با جستجو و تحقیق در اینترنت

مهارت هفتم آشنایی با جستجو و تحقیق در اینترنت

شاید با خود بگویید این کار بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد اما اشتباه نکنید. گشت و گذار در اینترنت چیزی فراتر از نوشتن چند کلمه ی ساده در گوگل و پیدا کردن مطالب مورد نیاز است. ادمین اینستاگرام شما باید بتواند از طریق موتورهای جستجو:

 •  کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار شما را پیدا کند. این کلمات را برای تولید محتوای مناسب نیاز خواهد داشت در این راه باید او با ابزاهای تحقیق کلمات کلیدی مانند گوکل ترند آشنا باشد.
 • کلمات کلیدی مورد جستجوی مخاطبان هدف شما را از طریق جستجوهای انجام شده در گوگل پیدا کند. از این طریق او می تواند پست های پر بازدهی برای شما تشکیل دهد.
 • او باید همواره با آخرین متدهای و الگوریتم های اینستاگرام آشنا باشد. بهترین منبع تحقیق برای او البته که گوگل است. اینکه بتوانیم کاملا بر طبق اصول موتورهای جستجو فعالیت کنیم به رشد کسب و کار و صفحه ی اینستاگرامی ما کمک شایانی می کند.

به طور کل اگر ادمینی داشته باشید که با تحقیق و پژوهش و مطالعه بیگانه نباشد، در نهایت صفحه ی حرفه ای تری برای ارائه دارید. البته دقت کنید که ایجاد بیزینس پلن، شناسایی بازار هدف، تحقیق کلمات کلیدی و مواردی از این قبیل جز وظایف تیم کارشناسی تولید محتواست. اما در هر صورت بهتر است ادمین شما نیز با این زمینه ها بیگانه نباشد.

مهارت هشتم: آشنایی با مباحث فروش و خدمات پس از فروش

ادمین اینستاگرام شما قرار نیست وظیفه ی کارشناس فروش شما را انجام دهد اما به هر ترتیب بناست کاربران شما را به سمت خرید محصولاتتان سوق دهد. این کار در وهله ی اول با نوشتن کپشن های جذاب و ایجاد پست های جذاب تر و البته فعالیت منظم در اینستاگرام صورت می گیرد. مرحله ی بعدی پاسخگو بودن در بخش کامنت ها و دایرکت در زمان قبل از خرید، حین خرید و بعد از آن است. ادمین شما باید اطلاعات جامعی در مورد محصولات شما کسب کرده و ترجیحا در آن حوزه فعالیت و مطالعاتی داشته باشد. اینکار به نفع شماست چرا که مخاطبان قبل از خرید سوال های زیادی دارند. ادمین شما باید بتواند آنها را در زمینه ی انتخاب محصول، مقایسه ی محصولات، نحوه ی خرید و ثبت سفارش، پیگیری سفارش و سوالات احتمالی که بعد از خرید پیش می آید راهنمایی کند. البته این مهارت در کنار مهارت بعدی تکمیل می شود.

مهارت نهم: روابط عمومی مناسب و برخی خصوصیت های اخلاقی

ادمین شما باید خوشرو و خوش صحبت باشد. راه ارتباطی شما و مشتریانتان از اینستاگرام می گذرد. در صورتیکه در این مرحله بتوانید مشتریانتان را جذب کنید می توانید امیدوارم باشید که فروش خوبی را تجربه کنید. فراموش نکنید یک مشتری راضی بر طبق اصل بازاریابی از به روش C2C یا مشتری به مشتری  می تواند افراد دیگری را با خود همراه کند و این یعنی درآمد بیشتر شما. یک ادمین خوب در مواجهه با تمامی دایرکت ها و پیام های موجود در کامنت ها با علم بر این موضوع با حوصله برخورد می کند. او می داند که کاربر امروزی اینستاگرام بی حوصله است و مدت زیادی برای رسیدن به جواب سوالاتش منتظر نمی ماند. از این رو در اسرع وقت برای تمامی مخاطبان صفحه ی شما وقت کافی صرف می کند. ادمین می داند که در لابلای پیام های دریافتی موارد ناخوشایندی نیز وجود دارد که باید به نوع متفاوتی با آنها برخورد داشت. در نهایت نیز ادمین شما شخصیت برند و کسب و کار شما را در همه ی حالات حفظ می کند.

9 مهارت لازم برای یک ادمین اینستاگرام به شرحی بود که گذشت. البته که می توانیم این لیست را همچنان ادامه دهیم. مثلا:

 • آشنایی با زبان انگلیسی یک مهارت ویژه و مورد نیاز است. امروزه اغلب آموزش های با کیفیت و به روز موجود در سطح اینترنت به زبان انگلیسی هستند. ادمین اینستاگرام شما باید بتواند مطالب مورد نیازش را از بین متون انگلیسی خارج کند. اگر ادمین شما به زبان سومی هم مسلط باشد می توانید بعنوان یک امتیاز مثبت در نظر بگیرید.
 • مسئولیت پذیری،‌ منظم و وقت شناس بودن، تولید محتوای منظم، مسئولیت پذیر بودن، دلسوز بودن، توانایی رویارویی با چالش های کار، سرعت عمل داشتن و انتقاد پذیر بودن نیز از ویژگی های عمومی مورد نیاز برای یک ادمین است.
 • اگر بتوانید ادمینی پیدا کنید که به نحوه از لحاظ رشته ی تحصیلی، سابقه ی کاری و یا علایقش با زمینه ی کاری شما یکسان باشد، برد کرده اید.

در هر صورت شما بهتر از هر کسی می دانید که کسب و کار شما چه حساسیت هایی دارد. ادمین اینستاگرام قرار است کنترل کسب و کار شما را در اینستاگرام مدیریت کند. توانمندی های این شخص باید به درستی سنجیده شود. فراموش نکنید که سهل انگاری در هر یک از این موارد می تواند صدمات جبران ناپذیری به کسب و کار شما وارد کند.  شاید بپرسید حال از کجا بدانیم که ادمین اینستاگرام ما تمامی وظایفش را به درستی انجام می دهد؟ از طرفی در وهله ی بعدی ممکن است نگرانی هایی در باب دسترسی دادن به ادمین جدید داشته باشید. این نگرانی ها کاملا به جا و اجتناب ناپذیر است. در بخش های بعدی این موضوعات را بررسی کرده ایم.

میزان موفقیت ادمین اینستاگرام چگونه سنجیده می شود؟

میزان موفقیت ادمین اینستاگرام چگونه سنجیده می شود؟

فرض را بر این می گذاریم که ادمین مورد نظرمان را یافته ایم. شخصی که توانمند است و تمامی یا اغلب مهارت های مورد نیاز ما را دارد. با شروع کار ادمین بدیهی است که باید در بازه های زمانی مختلف میزان موفقیت وی را بسنجید. این سنجش چگونه انجام می شود؟ قبل از هر چیزی بررسی نمونه کارهای ادمین پیش از استخدام وی باید در دستور کار شما باشد. یک ادمین حرفه ای حتما صفحه یا صفحاتی در اینستاگرام دارد که به موفقیت نسبی رسیده و نمودار نحوه ی عملکرد اوست.

در هر صورت باید گفت که مهمترین وظیفه ی ادمین شما در نهایت بالا بردن فالوورهای شما به صورت ارگانیک و البته هدفمند است. خریدن فالوور اینستاگرام، خرید پیج اینستاگرام و خرید لایک و ویو برای پست هایتان کارهایی نیست موفقیت پیج شما را به دنبال داشته باشد. بسیاری از ادمین ها برای موجه نشان دادن پیج شما، از روش های منسوخ شده ی فالو آنفالو،‌استفاده از ربات ها و اپلیکیشن های جانبی استفاده می کنند. پس اولین انتظار و یا اولین راه سنجش موفقیت ادمین شما میزان رشد فالوورهای شماست. برای سنجش واقعی بودن فالوورهایتان و اطمینان از رشد ارگانیک آنها راه های زیادی پیش رو دارید:

 • نسبت لایک ها و کامنت ها را با فالوورها بسنجید. این نسبت باید درصد منطقی داشته باشد. نرخ تعامل صفحات مختلف متفاوت است. اما حداقل انتظار می رود در ابتدای کار حداقل 10 درصد فالوورها با پست ها تعامل داشته باشند.
 • فالوور ها را به صورت مجزا بررسی کنید. فالوورهای فیک و غیر واقعی مشخصه هایی دارند که آنها را مجزا می کند. مثلا عکس پروفایل ندارند و یا تعداد پست ها و فالوورهایشان صفر است و هیچ فعالیت و تعاملی با پیج شما ندارند.
 • بررسی محتوای تولید شده توسط ادمین شما و میزان بازخورد کاربران نیز نشانه ی خوبی برای سنجش عملکرد ادمین هاست.
 • درخواست گزارش های منظم از ادمین مبنی بر بازخوردهای حاصل از تبادل ها و تبلیغ ها به نسبت هزینه های صرف شده نیز روش دیگری برای بررسی عملکرد ادمین اینستاگرامتان است.

دقت داشته باشید که هر کسب و کار با توجه به ماهیتش مدت زمان متفاوتی برای رشد در اینستاگرام نیاز دارد. از این رو بهتر است توقعی منطقی از ادمینتان داشته باشید. موفقیت خود را با موفقیت صفحات دیگر نسنجید و محدودیت های خود به لحاظ بودجه، تجهیزات مورد نیاز تولید محتوا و حتی حقوقی که برای ادمین در نظر گرفته اید بسنجید.در نهایت توصیه می کنیم در زمینه ی وظایفی که بناست به ادمین محول کنید مطالعاتی داشته باشید. این موضوع کمک می کند تا بهتر در جریان کارهای وی قرار بگیرید. بعلاوه در این صورت کسانی که خود را کارشناس  و متخصص معرفی می کنند اما در اصل تخصصی ندارند،‌ نمی توانند شما را فریب دهند.

چگونه به ادمین جدید دسترسی صفحه ی اینستاگرام را بدهیم؟

شما باید به ادمین جدید خود اعتماد کنید و دسترسی صفحه را به او بدهید. در آینده نیز کسب و کار شما رشد خواهد کرد و ممکن است به ادمین های دیگری نیاز داشته باشید. نحوه ی اضافه کردن ادمین جدید در اینستاگرام موضوع این بخش است. حقیقت این است که اضافه کردن ادمین به اینستاگرام هیچ ساز و کار پیچیده ای ندارد. شما کافیست رمز عبور و نام کاربری صفحه ی اینستاگرامتان را در اختیار فرد جدید قرار دهید. بدیهی است که فرد جدید باید مورد اعتماد شما باشد. اینستاگرام هیچ مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از این اعتماد قبول نمی کند. بهتر است در ابتدای همکاری با شخص جدید قرارداد کاری مستندی تنظیم کنید. مفاد این قرار داد را شما تنظیم می کنید اما دقت کنید که در نهایت ضرری متوجه صفحه ی اینستاگرام شما نباشد. برای این کار می توانید از مشاورین حقوقی کمک بگیرید. در هر صورت هوشیار باشید که سهل انگاری در این بخش می تواند تماما به ضرر کسب و کار شما و تمام هزینه های صرف شده ی شما شود.

البته شاید در تحقیق در این زمینه به اپلیکیشن ها و ربات هایی برخورد کنید که پست های شما را به طور غیر مستقیم بارگذاری می کنند. از اپلیکیشن هایی مانند later که برای زمان بندی ارسال پست هایتان استفاده می شود صحبت می کنیم. دقت کنید که ادمین های شما در استفاده از این برنامه ها صرفا می توانند به بارگذاری پست ها بپردازند. این امکانات بسیار محدود است. بعلاوه دسترسی پاسخ دادن به کامنت ها، دایرکت ها و مواردی از این قبیل از طریق این اپلیکیشن ها ممکن نیست. صرف نظر از اینکه وارد کردن یوزر و پسورد اکانت اینستاگرامی شما در این اپلیکیشن ها از لحاظ امنیت بسیار نادرست است.

شرح وظایف ادمین اینستاگرام در استخدام ها

تا به اینجا به مهارت های مورد نیاز ادمین اینستاگرام و تمامی نکاتی که باید به آن دقت کنید صحبت کردیم . در این بخش می خواهیم تمامی وظایفی که باید از یک ادمین انتظار داشته باشید را فهرست کنیم:

 • تسلط به نرم افزار اینستاگرام و بخش های مختلف آن و به روز بودن نسبت به آپدیت های این برنامه و الگوریتم های آن
 • تسلط به نرم افزارهای جانبی مانند نرم افزارهای گرافیکی در کامپیوتر و در گوشی های همراه
 • انتشار منظم  پست و استوری بر اساس تقویم محتوایی اینستاگرام
 • نوشتن کپشن های مناسب و جذاب برای پست ها و آشنایی با کپی رایتینگ
 • انتخاب هشتگ های مناسب متناسب با کسب و کار شما و استفاده ی درست از آنها
 • پاسخ به کامنت های موجود در پای پست ها با صبر و حوصله و البته در اسرع وقت
 • پاسخ سریع به پیام های دریافت شده در دایرکت ها متناسب با شخصیت با حال و هوای برند شما
 • تلاش برای افزایش لایک ها و کامنت های پست ها با افزایش تعامل با کاربران
 • تلاش برای افزایش ارگانیک و طبیعی فالوورهای با تعیین زمان مشخص
 • راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در زمان مناسب ( کمپین اینستاگرام چیست؟ )
 • حفظ امنیت پیج
 • تسلط بر تعامل و تبادل و تبلیغات در ارتباط با صفحات دیگر
 • آشنایی با زبان دوم با اولویت زبان انگلیسی
 • خلاق و به روز بودن در تولید محتوا
 • روابط عمومی بالا در ارتباط با دیگران
 • مسئول و پاسخگو و البته انتقاد پذیری

یک ادمین حرفه ای به تمامی موارد بالا آشنا و مسلط است. نحوه ی سنجش تمامی این موارد در روند استخدام بدیهی است که ممکن نیست. با این حال با صحبت کردن و طرح سوالات هوشمندانه می توانید به میزان تسلط وی پی ببرید. حال نوبت به مهمترین بخش ماجرا می رسد و آن حقوق دادن به ادمین اینستاگرام است.

حقوق ادمین اینستاگرام

حقوق ادمین اینستاگرام

حقیقت این است که هیچ مرجع موثقی برای تعیین میزان حقوقی که باید برای ادمینتان در نظر بگیرید وجود ندارد. در واقع این حقوق با توجه به وظایفی که برای ادمنیتان در نظر گرفته اید تعیین می شود. میزان تسلط او به مهارت های مورد نیاز نیز فاکتور مهمی در تعیین حقوق است.

ما برای اینکه بدانیم نبض بازار استخدام ادمین ها و میزان حقوقشان چگونه است سری به سایت های استخدام رایج در ایران زدیم.

ایشان بر اساس ساعت کاری متداول یعنی 8 صبح الی 17 عصر طی روزهای هفته مبلغ 2 میلیون و 500 الی 3 میلیون 500 در نظر گرفته اند.


طبق تحقیقات ما این مبالغ برای کار تمام وقت در تهران پرداخت می شود. البته این موضوع با وظایف محوله به ادمین و یا سابقه ی وی قابل تغییر است. در ادامه استخدام ادمین اینستاگرام برای شهر های دیگر را بررسی کردیم.

ادمین اینستاگرام و فریلنسری

قبل از به پایان بردن نوشته بد نیست نگاهی به شغل ادمین اینستاگرام در فرمت فریلنسری داشته باشیم. در اوضاعی که به سر می بریم(قرنطینه ی حاصل از اپیدمی کرونا) اغلب افراد نگاه ویژه ای به دورکاری داشتند. گرچه دورکاری و فریلنسری مفهوم متفاوتی دارند، اما ادمین اینستاگرام از جمله مشاغلی است که شما به صرف داشتن یک لپ تاپ، اینترنت و گوشی همراه می توانید به آن مشغول شوید.

روی صحبت با شماست که می خواهید ادمین اینستاگرام استخدام کنید. اگر افراد واجد شرایطی یافتید که تمایل به دورکاری داشتند و یا فریلنسرهای زبده ای بودند با دورکاری آنها موافقت کنید. کار ادمین اینستاگرام برخلاف ظاهرش نیازمند دقت و تمرکز بالایی است و اگر نمی توانید فضای آرامی را در محیط کار ایجاد کنید، با ادمینتان در این زمینه همکاری کنید.

سخن پایانی

خلاصه ی این نوشته این است که هر شخصی با نصب اینستاگرام و داشتن چند پست و چندین فالوور نمی تواند ادعای ادمین بودن کند. ادمین اینستاگرام بعنوان یک شخص فردی ماهر و تحلیل گری است و کار او به هیچ عنوان ساده نیست. اگر می خواهید در اینستاگرام رشد داشته باشید و این رشد منطقی و ارگانیک باشد به متخصص ها اعتماد کنید. ما در نوشته هایمان سعی داریم از زوایای پنهان تر اینستاگرام پرده برداریم. خواندن این نوشته ها شما را به دنیای ادمین ها آشنا تر می کند. چه بسا خودتان بخواهید در این زمینه فعالیت کنید. اگر قصدتان این است بدانید که راه طولانی اما جذاب در پیش دارید. امیدوارم این راهنمای جامع به سوالات شما در این زمینه پاسخ مناسبی داده باشد. منتظر تجربیان شما در بخش نظرات هستیم.

سوالات متداول

ادمین اینستاگرام کیست؟

ادمین اینستاگرام شخصی است که بناست مدیریت صفحه ی اینستاگرام شما را در دست بگیرد. او برای اینکار نیازمند مهارت های زیادی است که در راس آنها تسلط به نرم افزار اینستاگرام و آشنایی با تولید محتوای حرفه و خلاقانه است. تعامل با مخاطبان در کامنت ها و دایرکت، تعامل با صفحات دیگر و تبلیغات در زمان مناسب، راه اندازی کمپین های تبلیغی برای رشد برند در رده ی بعدی وظایف ادمین اینستاگرام است. علاوه بر اینها او موظف است وظایف محوله را به نحو احسن انجام داده و به هدف اصلی که همان رشد صفحه ی اینستاگرامی ما و افزایش فروش است برسد. ادمین اینستاگرام می تواند به صورت دورکاری یا در محل کسب و کار شما وظایفش را به انجام برساند.

شرح وظایف ادمین اینستاگرام چیست؟

فارغ از اینکه هر کسب و کار در چه زمینه ای است، ادمین های اینستاگرام وظایف کم و بیش یکسانی دارند:
تسلط به اینستاگرام، الگوریتم ها و بخش های مختلف آن
تولید محتوای منظم و منطبق با استراتژی های کسب و کار
طراحی پست ها و استوری های خلاقانه منطبق با اصول روانشناسی رفتار مخاطب
کپی رایتینگ و نوشتن کپشن های خلاقانه با همراهی هشتگ های مناسب
افزایش ارگانیگ فالوورها و رشد طبیعی پیج
تحلیل آمار و ارقام و تحلیل رفتار فالوورها در مواجهه با پست ها
تعامل با کاربران به صورتی از فالوور عادی به مشتری و مخاطب فعال تبدیل شوند
تامین امنیت پیج با رعایت پروتکل های تعیین شده ی اینستاگرام
انجام تبلیغات در زمان مناسب و راه اندازی کمپین های تبلیغاتی
اینها بخشی از وظایف ادمین اینستاگرام است.شما می توانید متناسب با بودجه ی خود و ماهیت کسب و کارتان وظایف بیشتری برای ادمین اینستاگرام خود در نظر بگیرید.

نحوه برقراری ارتباط با ادمین پیج اینستاگرام چگونه است؟

برای استخدام ادمین اینستاگرام ابتدا بودجه، زمان و انتظاراتی که از او دارید را مشخص کنید. سپس می توانبد با جستجو در سطح اینستاگرام به شخص مورد نظرتان برسید. فرض بر این است که یک ادمین حرفه ای حتما حداقل صفحه ای برای خود در اینستاگرام دارد. بررسی فحوای صفحه ی او و نحوه ی فعالیتش می تواند دید خوبی از کیفیت کارش به شما بدهد. در ادامه می توانید با این اشخاص ارتباط گرفته و توافق کنید. فراموش نکنید که نمودار اصلی یک ادمین، نمونه کارهای آنلاین و موفق او در سطح اینستاگرام است.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا