آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر در اینستاگرام

در طول روز و در طی وقتی که در اینستاگرام می گذرانیم با محتواهای زیادی مواجه می شویم که توسط کاربران اینستاگرام تولید شده اند. منظورمان چیست؟ تصور کنید یک برند فروش جواهرات محصولات خود را در اینستاگرام منتشر می کند. کاربران آن صفحه از محصولات آن صفحه خریداری می کنند. در این نقطه اگر آن کاربران در صفحات خود محتوایی منتشر کنند که به نحوی معرفی کننده ی محصول آن برند جواهرات باشد؛ این محتوا تولید شده توسط کاربر به حساب می آید. محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC موضوع این نوشته است. “موج بعدی وب، بر محور محتوای تولید شده توسط کاربران می گردد.”ما  می خواهیم همه نکات پیرامون UGC را بررسی کنیم. پس اگر می خواهید در مورد اهمیت محتوایی که کاربران تولید می کنند اطلاعات جامعی کسب کنید در ادامه همراه تبلیغ‌چه پلتفرم تبلیغات در اینستاگرام باشید.

UGC چیست؟

USG مخفف عبارت User-Generated Content است. این عبارت نماینده ی تمامی محتواهایی است که توسط کاربران ایجاد می شود. نکته این است که بابت این تولید محتوا به کاربران پولی پرداخت نشده است و آنها به صورت داوطلبانه این کار را انجام می دهند. این کار می تواند به این دلیل باشد که کاربران با یک برند رابطه ی خوبی دارند و می خواهند این حس خوب را با فالورهای خودشان در میان بگذارند. فرمت این محتوا می تواند شامل پست های وبلاگی، تصویر، پست اینستاگرام یا هر شبکه ی اجتماعی دیگر و مواردی از این قبیل باشد. اما ugc واقعا چیست؟

UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر به هر نوع محتوایی گفته می شود که شما بعنوان یک برند هیچ هزینه ای بابت تولید آن نمی پردازید. در واقع علامندان به برند و محصولات شما برند شما را در قالب عکس، ویدئو، توییت، پست وبلاگی و یا هر چه از این دست به فالورها و دوستانش معرفی می کند. پس با این اوصاف می توانیم روی UGC بعنوان یک مدل بازاریابی حساب کنیم؟ ( به بازاریابی UGC در مقاله 13 استراتژی مهم بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام بیشتر پرداخته ایم که پیشنهاد میکنیم حتما آن را مطالعه کنید )

محتوای تولید شده توسط کاربر مهم است و نباید از آن چشم پوشید. در بخش بعدی می خواهیم به همین موضوع بپردازیم.

محتوای کاربر محور

محتوای کاربر محور

کمپین های UGC نقش اساسی در دنیای بازاریابی ایفا می کنند. برندها روز به روز بیشتر به سمت این مدل بازاریابی جذب می شوند. دور نیست آن روزی که برندها این روش را به سایر روش های بازاریابی ترجیح بدهند. برای بسیاری از برندها اینستاگرام یک پلتفرم دائمی برای نشر محتواهای کاربر محور است. کاربر ها پست هایی منتشر می کنند که در مدح برند شماست، ویژگی های محصولات شما را به دیگران معرفی می کند و در مورد سرویس های شما به رایگان صحبت می کند. به سه دلیل عمده باید از محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC استفاده کنیم:

 • اصالت برند شما را تقویت می کند:

شاید جالب باشد بدانید که کاربران 2.4 برابر ترجیح می دهند محتواهای کاربر محور را در مقایسه با محتواهایی که توسط برندها تولید می شود ببینند. مردم معتقدند برندها در تولید محتوای جذاب چندان موفق عمل نمی کنند. بعلاوه یک برند درجاییکه می تواند هزینه های ناشی از تبلیغات مستقیم را کم کند؛ از این روش می تواند بهترین استفاده را ببرد. یعنی مثلا بدون اینکه پولی بابت تبلیغات به شرکت های تبلیغاتی، مدل های تبلیغاتی و غیره بدهد، از محتوای تولید شده توسط کاربرانش به رایگان بهره ی زیادی می برد.

 • اعتماد به برند شما را افزایش می دهد:

چه برند شما تولید کننده ی یک محصول باشد چه ارائه دهنده ی یک خدمت، مشتریان شما دوست دارند قبل از خرید بدانند که با چه برندی روبرو هستند. این اعتماد با خواندن نظرات سایر کسانی که از یک خدمت استفاده می کنند حاصل می شود. مثلا زمانی که یک نفر تصمیم می گیرد به رستورانی برود پیش از رفتن به صفحه ی اینستاگرام آن رستوران سر می زند. در این موقعیت بیشتر از اینکه به پستی که شما بابت غذا یا رستورانتان منتشر کرده اید توجه کنند، به نظرات کاربران دیگر یا کسانی که تجربیات آن ها را به اشتراک گذاشته اید توجه می کنند.

 • بر تصمیم کاربران نسبت به خرید از شما تاثیر می گذارد:

این موضوع بسیار طبیعی است و احتمالا شما هم بارها با استفاده از همین محتواهای تولید شده توسط کاربران تصمیم هایی گرفته اید. می توان گفت که از مهمترین مزایای محتوای تولید شده توسط کاربر تاثیرگذاری بر فرآیند خرید کاربران است.  بیش از 80 درصد مردم می گویند که UGC تاثیر زیادی بر تصمیم خرید آنها گذاشته است.

این سه مورد از بیشترین تاثیراتی است که محتوای کاربر محور بر موفقیت برند شما می گذارد. از آنجا که تمرکز ما بیشتر بر روی اینستاگرام است، فضای استوری می تواند یک موقعیت عالی برای نشر رضایت کاربران باشد. علاوه بر این ذخیره کردن این استوری ها در هایلایت اینستاگرام می تواند به یک منبع دائمی برای جلب نظر مخاطبان جدید باشد. احتمالا حالا بهتر درک می کنیم که چرا اغلب برندها همواره یک هایلایت رضایت مشتری در پروفایل اینستاگرام خود دارند.

مزایای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر به شرحی بود که گذشت. حال در ادامه می خواهیم ببینیم چگونه باید از این مزایا نفع کسب و کارمان استفاده کنیم.

حتما بخوانید : اشتراک گذاری پست دیگران در اینستاگرام – ارسال دوباره پست

کاربردهای محتوای تولید شده توسط کاربر

کاربردهای محتوای تولید شده توسط کاربر

همانطور که دیدیم محتوای تولید شده توسط کاربر هر آن چیزی است که کاربر به صورت داوطلبانه به نفع کسب و کار ما تولید می کند. این محتوا می تواند یک کامنت ساده یا یک پست در صفحه ی اینستاگرامشان باشد. در هر صورت شما بعنوان یک برند باید از این محتواها به نفع خودتان استفاده کنید. این استفاده با هدف جلب توجه کاربران جدید و یا وفاداری سازی مشتریان قبلی است. با استفاده از UGC:

 • میل به برند ایجاد کنید:

مردم به طور ذاتی به داشته های یکدیگر حسادت می کنند. یعنی کاربران مخاطب شما به طور پیشفرض تمایل دارند چیزهایی داشته باشند که دیگر مخاطبان شما دارند. حال با استفاده از این احساس شما باید میل فالورهای جدید را به برندتان افزایش دهید. یعنی شما باید به طور مداوم احساس کاربران قبلی تان دراستفاده از خدمات شما را به گوش کسانی برسانید که هنوز از شما خریدی انجام نداده اند. مهم نیست کسب و کار شما در چه زمینه ای است. این موضوع تقریبا برای هر کسب و کاری کار می کند. مثلا اگر شما قرار است یک دوره ی آموزشی بفروشید، می توانید از نتایجی که دانشجوهایتان در مورد موفقیت هایشان منتشر کرده اند استفاده کنید. همانطور که گفتیم این کار برای تقریبا هر نوع کسب و کاری مفید است.

 • وفاداری مشتریانتان به برند را نمایش دهید:

ایجاد میل به برند با محتوای تولید شده توسط کاربر مختص کسانی بود که می خواستند برای اولین بار تجربه ی استفاده از برند شما را داشته باشند. وفاداری اما مربوط به کسانی است که مدت زیادی است با برند شما در ارتباط هستند. کاربری که تصمیم می گیرد شما را در استوری یا پست اینستاگرامش به دیگران معرفی کند، احتمالا یکی از بزرگترین طرفداران شماست. چنین کاربری احتمالا فقط یکبار از شما خرید نکرده است. محتوای تولید شده توسط کاربری که به برند شما وفادار است ارزش زیادی دارد. حال اگر UGC مربوط به این کاربر را در صفحه ی خودتان منتشر کنید می توانید حدس بزنید که در آینده تعداد بیشتری از این مشتریان وفادار خواهید داشت.

 • یک منبع بی انتها برای محتوا داشته باشید:

برای همه ی کسانی که در حوزه ی تولید محتوا کار می کنند، تولید محتوای همیشگی که کیفیت قابل قبولی داشته باشد یک چالش است. حال اگر مشتریانی داشته باشید که به صورت داوطلبانه برای شما محتواهایی جدید و جذاب و خلاقانه تولید کرده اند، چرا نباید از آن استفاده کنید؟ کمپین های تولید محتوا توسط کاربران یا UGC همیشه خوراک زیادی برای به اشتراک گذاشتن به شما می دهند.

حال شاید این سوال ایجاد شود که آیا می توانیم از محتواهای تولید شده توسط کاربران به همین سادگی استفاده کنیم؟ پاسخ منفی است. شما نیاز به رعایت اصولی برای استفاده از این محتواها دارید.

اصول استفاده از UGC

اصول استفاده از UGC

درست است که محتوای تولید شده توسط کاربران برای ما ارزش زیادی دارد و همچنین درست است که آن محتواها در رابطه با محصول ما هستند؛ اما این موضوع به ما اجازه نمی دهد که از آن محتواها به دلخواه خودمان استفاده کنیم. شاید بسیاری از کاربران از اینکه شما با بازنشر محتوای تولید شده توسط آنها در صفحه ی اینستاگرامتان باعث معروفیت آنها بشوید لذت ببرند؛ اما آیا این موضوع برای همه صدق می کند؟ پاسخ منفی است. در ادامه چند اصول برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر را بررسی می کنیم:

 • همیشه اجازه بگیرید!

ممکن است با تگ برند شما هزاران محتوا در سراسر اینستاگرام وجود داشته باشد. طبق مواردی که گفته شد این محتواها یک منبع بی نظیر برای تولید محتوای شما ایجاد می کنند؛ اما به هر حال در وهله ی اول متعلق به شما نیستند. ممکن است بسیاری از کاربران صرفا یک هشتگ را برای آشنایی مخاطبان خودشان با برند لحاظ کرده باشند و از این موضوع اطلاع نداشته باشند که شما پیگیر هشتگ هایتان هستید. بعلاوه ممکن است آنها تصاویری از زندگی خصوصی شان منتشر کرده باشند که نخواهند در یک صفحه ی عمومی تر منتشر شود. در هر صورت اگر باز نشر محتوای تولید شده توسط کاربر را بدون اجازه ی آنها انجام دهید حریم خصوصی آنها را نقض کرده اید. با این کار به راحتی یک مشتری راضی را به یک کاربر خشمگین تبدیل می کنید. اخد این اجازه ساز و کار پیچیده ای ندارد. شما می توانید در دایرکت اینستاگرام اشخاص یا کامنت های پست مربوطه از آنها در این خصوص اجازه بگیرید. این کار علاوه بر موارد گفته شده اصالت برند شما و ارزشی که برای مخاطب قائل هستید را به خوبی منتقل می کند. دردسرهای ناشی از کپی رایت نیز گریبان شما را نخواهد گرفت(البته اگر در جایی که زندگی می کنید این قانون مطرح باشد).

 • به تولید کننده ی اصلی محتوا ارزش بدهید

وقتی یک محتوای تولید شده توسط کاربر را در اینستاگرام خود منتشر می کنید، مطمئن شوید که آن کاربر ارزشی که را که باید،بابت کار ارزشمندش دریافت می کند. اینکار می تواند با تگ کردن مستقیم آنها روی ویدئو یا بازنشر محتوای پیج آنها با اپلیکیشن هایی نظیر Repost باشد. همچنین می توانید به سادگی با استفاده از کلمات از آنها تشکر کنید. بعلاوه جویا شوید که تولید کننده ی اصلی دوست دارد به چه نحوی روی محتوایی که می خواهید بازنشر کنید تگ شود. مثلا اگر می خواهید محتوای تولید شده در اینستاگرام را در فیسبوک منتشر کنید، می توانید از او در مورد آیدی فیسبوکش بپرسید. با مجموع ارزشی که برای این اشخاص قائل هستید می توانید انتظار داشته باشید که در آینده نیز محتواهای جذابی به نفع کسب و کار شما تولید می کنند. فایده ی دیگر این کار این است که به فالورهای صفحه ی اینستاگرام شما اینکه تولید کننده ی این محتوا کسی خارج از شرکت است به خوبی منتقل می شود.

 • به نوعی نشان دهید که دنبال چه فرمی از محتوا هستید

وقتی شما به محتوای تولید شده توسط کاربر توجه نشان می دهید، کاربران بیشتری راغب می شوند تا برای شما محتوا تولید کنند. در این صورت به طور واضح نشان دهید که چه شکلی از محتوا توجه شما را بیشتر به خود جلب می کند. باید بدانید که تنها 16 درصد از کسب و کارها در این زمینه دستور العمل مشخصی ارائه می کنند. یعنی به طرفدارانشان دقیقا می گویند که چه می خواهند. از متفاوت بودن نترسید. مردم دوست دارند راه و روش مشخصی به آن ها ارائه دهید تا بر طبق آن الگو محتوا تولید کنند.

البته ارائه ی چنین الگویی مستلزم این است که شما خودتان نیز ایده ی روشنی در مورد مزایای UGC داشته باشید. تصور کنید که مردم محتوایی در وصف برند شما تولید کنند اما این محتوا به نحوی نباشد که بتوانید آن را در صفحه ی خودتان بازنشر کنید، یک فرصت عالی برای استفاده از مزایای محتوای تولید شده توسط کاربر را از دست می دهید.

 • برای پیدا کردن محتواهای تولید شده توسط کاربر برنامه داشته باشید

ذکر یک نکته ی مهم در اینجا لازم است و آن نحوه ی دسترسی به محتواهای تولید شده برای کسب و کارتان است.شما با استفاده از هشتگ برند می توانید به محتواهایی که برای شما تولید شده اند دست پیدا کنید. کاربران شما می توانند به دو نحو شما را از یک محتوا آگاه کنند:

الف) شما را در کپشن اینستاگرام منشن کنند. یعنی با استفاده از @‌ آیدی شما را ذکر می کنند. در این صورت برای شما اعلانی می آید و شما متوجه می شوید یک نفر در کپشن یا در کامنت یا هر فضای دیگری اسمی از برند شما آورده است.

ب)حالت دوم این است که آنها بدون تگ کردن شما با استفاده از هشتگ صرفا اسم برند شما را پای پست بیاورند. در این صورت اعلانی برای شما ظاهر نمی شود. اما با دنبال کردن هشتگ برند خودتان می توانید از تمامی محتواهایی که به اسم شما منتشر می شوند خبردار شوید. کافیست به بخش اکسپلور اینستاگرام بروید و با جستجو کردن نام برندتان به در تب TAGS تمامی محتواهایی که به نام شما منتشر شده اند را ببینید.

پس به طور کلی برای پیدا کردن محتواهای تولید شده توسط کاربرانتان منتظر رسیدن اعلان تگ شدن توسط افراد مختلف نباشید. اینکار باعث می شود محتواهای زیادی را ناخواسته از دست بدهید. نکته این است که باید وقت جداگانه ای برای ردیابی محتواهایی که ممکن است به نفع برند شما تولید شده باشند، صرف کنید.

 • در هر صورت پیگیر محتوای تولید شده توسط کاربر باشید

به یک نکته ی مهم دقت کنید و آن اینکه محتوای تولید شده توسط کاربران شما، یک منبع مهم برای کاربران دیگر است که در مورد برند شما اطلاعات کسب کنند. بهتر است شما بر کیفیت این محتوا نظارت کنید و اگر در سطحی نیستید که انتظار دارید برای بهبود آنها برنامه بریزید. در واقع آنالیز این محتواها نکات زیادی در مورد کارهایی که باید انجام دهید در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال ممکن است در خلال این محتواها متوجه شوید که مشتریان شما محصولات شما را به نحوی استفاده می کنند که تا قبل از آن به این موضوع فکر نکرده بودید. یا متوجه می شوید که کاربران محصول شما آن را معمولا در ترکیب با یک محصول خاص دیگر استفاده می کنند. از طرف دیگر با توجه به همین محتواها می توانید متوجه شوید که آیا اهدافی که از ایجاد یک محصول یا ارائه ی یک خدمت داشته اید محقق شده اند؟ به کپشن کاربران یا لحنی که در توصیف محصول شما به کار می برند دقت کنید. تمامی این موارد نمات بسیار ارزشمندی در اختیار شما قرار می دهند بدون اینکه بابت جمع آوری آن هزینه ای صرف کرده باشید.

اصول استفاده از UGC به شرحی بود که گذشت. حال بیایید چند نمونه از UGC را با هم بررسی کنیم.

نمونه کمپین های UGC

نمونه کمپین های UGC

همانطور که در این نوشته نشان دادیم تولید محتوای کاربر محور برای برندها بسیار اهمیت دارد. UGC قصد دارد میزان مشارکت و تعامل در برند را افزایش دهد. هر چه تعامل در یک برند بالاتر باشد، ‌توجه افراد بیشتری را به برند جلب می کنید که هدف هر کسب و کاری است. گاها برگزاری یک چالش یا یک کمپین به موفقیت برندها کمک شایانی می کند. در ادامه می خواهیم چند نمونه کمپین UGC را بررسی کنیم:

 • کمپین استارباکس Starbucks:

کمپین #RedCupContent از نمونه کمپین های موفق اجرا شده توسط شرکت معروف استارباکس است. این کمپین هر سال در ماه دسامبر اجرا می شد. استارباکس در این طرح از مردم می خواهد که با لیوان قرمز استارباکس خود در تعطیلات سال نو عکس هایشان را منتشر کنند. او به منتشر کنندگان این طرح جوایزی اهدا می کرد. آخرین پست منتشر شده با این هشتگ به سال 2019 بر می گردد و باید ببینیم در دسامبر 2020 چگونه اجرا می شود. تا بحال 37 هزار محتوا با این هشتگ در فضای اینستاگرام منتشر شده است که این تعداد می تواند نمودی از موفقیت کمپین UGC باشد.از این کمپین می توان نتیجه گرفت که اهدای جایزه یا یک ارزش به هر نحوی می تواند درگیری مردم با برند را افزایش دهد و این به نفع کسب و کار شما است.

 • کمپین های ادوبی Adobe:

شرکت ادوبی در زمینه ی نرم افزارهای گرافیکی فعالیت می کنند. دو نمونه کمپین ادوبی برای نمایش کارهایی که کاربرانش با نرم افزارها انجام می دهند در اینستاگرام اجرا شده است. #Adobe_perspective و #Adobe_Incolor از جمله کمپین های UGC اجرا شده توسط این برند بودند. با استفاده از کمپین های مشابه می توانید از کاربرانتان کارهایی که می توانند با محصولات یا خدمات شما انجام دهند را منتشر کنند. این کار به دیگر کاربران و مشتریان شما فضایی می دهد تا با محصولات شما بیشتر آشنا شوند.

 • کمپین وفاداری BMW:

برند خودروسازی BMW با استفاده از هشتگ #BMWRepost از کاربرانش خواست تا تصاویری از خودروهای لوکس خود منتشر کنند. هدف از این کار نمایش رضایت و حس خوب کاربران در استفاده از محصولات این برند قدرتمند است. بی ام و با این کار می خواست میزان وفاداری مشتریان به محصولاتش را در معرض دید قرار دهد. یک میلیون و هشتصد هزار پست با چنین محتوایی در اینستاگرام وجود دارد و این یعنی کمپین UGC این برند خودروسازی موفق عملکرد است. نتیجه اینکه از کاربران بخواهید تجربه های خوبی که در استفاده از محصولات شما دارند را در اینستاگرامشان به اشتراک بگذارند تا دیگران نیز در این حس خوب شریک شوند.

نمونه کمپین های موفق را می توان در اینستاگرام دید و چه بسا شما نیز بارها در این کمپین ها مشارکت داشته اید. در واقع هر چه این کمپین ها بتوانند توجه افراد و کاربران بیشتری را جلب کنند موفقیت آمیز تر خواهند بود. با بررسی نمونه های موفق می توانید ایده های قابل اجرا در خصوص کسب و کار خود یافته و آنها را اجرا کنید.

سخن پایانی

سخن از محتوای تولید شده توسط کاربر زمانی به میان آمد که تولید محتوا در اینستاگرام به یک کار دو جانبه تبدیل شد. یعنی محتواهایی که کاربران در قالب کامنت و پست و غیره منتشر می کردند ارزشی دو چندان پیدا کرد. به طور خلاصه مانند هر روش بازاریابی دیگری، UGC نیز استراتژی های مخصوص به خود را دارد. علی رغم تمامی مزایایی که برای محتوای تولید شده توسط کاربر برشمردیم؛ میزان همخوانی این روش با استراتژی های کسب و کار شما، به استراتژی کلی شما بستگی دارد. کسب و کارها برای به نمایش گذاشتن اصالت برند خود و محبوبیت آن در بین مردم باید از این نوع محتوا استقبال کنند. در واقع مردم به مجردی که احساس کنند برند محبوبشان به محتوایی که تولید کرده اند علاقه نشان می دهد، با انرژی مضاعفی آن کار را تکرار می کنند. در هر صورت بهUGC بعنوان یک استراتژی قدرتمند نگاه کنید و همواره پیگیر آن باشید. ارتقای کسب و کار و برند شما دغدغه ی ما در تبلیغ‌چه است. از این روز همواره با تولید نوشته هایی به روز در بخش مجله ی تبلیغ‌چه در خدمت شما هستیم.

سوالات متداول

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟

UGC یا User Generated Content به محتوایی گفته می شود که توسط کاربران تولید می شود. برندها بابت تولید این محتوها هزینه ای پرداخت نمی کنند. یعنی کاربران و مشتریان یک برند به صورت داوطلبانه در وصف محصولات یک برند محتوایی منتشر می کنند. این محتوا می تواند در قالب یک کامنت، یک پست اینستاگرامی، استوری یا هر مدلی از محتوا باشد. بعضا این نوع از بازاریابی می تواند تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر انواع آن داشته باشد.

محتواهای تولید شده توسط کاربران چه مزایایی دارند؟

می توانید به کاربران فعلی از میزان صداقت و صمیمیتی که در مشتریان قبلی ایجاد کرده اید صحبت کنید. این کار باعث می شود مردم بخواهند حس مشابهی را تجربه کنند.
با تحریک حس های مختلف مانند حسادت می توانید افزایش فروش داشته باشید. مردم دوست دارند از محصولات و خدماتی استفاده کنند که کسان دیگر در شرایط مشابه آنها از آن استفاده می کنند.
با توجه به محتواهای منتشر شده می توانید ببینید که محصول شما به چه شیوه ای در حال استفاده شدن است. آیا این شیوه با آن چیزی که شما از چشم انداز محصولتان ترسیم کرده بودید همخوانی دارد یا خیر.


چگونه از محتواهای تولید شده توسط کاربران بهترین استفاده را ببریم؟

برای اینکه بدانید چگونه می توان از این محتواهای رایگان بهترین استفاده را برد، باید در ابتدا برنامه ی درستی برای استفاده از آن داشته باشید. در واقع مانند تمامی استراتژی های رشد کسب و کارتان باید از UGC نیز به درستی بهره ببرید. در واقع محتواهای تولید شده توسط کاربران را اگر به درستی تحلیل کنید می توانید دید خوبی در مورد موفقیت سایر استراتژی هایتان به دست بیاورید.

آیا برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران نیاز به پروتکل خاصی داریم؟

کسب اجازه از کسی که محتوا را تولید کرده است.
ارائه ی یک ارزش افزوده به کسی که محتوا را تولید کرده است.
ایجاد یک خط مشی مشخص برای کسانی که قرار است محتوا تولید کنند.
برای پیدا کردن محتواهای تولید شده توسط کاربران وقت صرف کنید.
پیگیر محتواهای تولید شده توسط کاربران باشید.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا