آموزش های اینستاگرام

آموزش طراحی قالب پست و استوری اینستاگرام به صورت تکمیلی

افزایش محبوبیت و بالا رفتن میزان استفاده کاربران ایرانی از اینستاگرام سبب شد نیاز به افزایش کیفیت محتوای اینستاگرام بیش از پیش باشد. از طرف دیگر رقابت بین برندهای مختلف به حدی زیاد شده است که هرچه محتوای یک برند با کیفیت تر باشد، محبوبیت بیشتر و در نتیجه فروش بیشتری را خواهد داشت.

برای تولید محتوای با کیفیت به صرف زمان و هزینه نیازمندیم. از این رو چند راهکار برای تولید محتوای با کیفیت وجود دارد که عبارتند از:

 • یادگیری روش های تولید محتوای با کیفیت از جمله طراحی قالب پست و استوری
 • همکاری با فریلنسرهای تولید محتوا اینستاگرام
 • همکاری با شرکت های دیجیتال مارکتینگ و فعال در زمینه تولید محتوا اینستاگرام

بنا به شرایط بیزینس یا شخصی خودتان، می توانید یکی از راهکارها را انتخاب کنید اما نکته لازم به ذکر این است که راهکار اول یعنی یادگیری روش های تولید محتوای با کیفیت، هزینه به مراتب پایین تری از راهکارهای دو و سه دارد که اگر تمایل به یادگیری تولید محتوای اینستاگرام دارید حتما به مقاله جامع 0 تا 100 تولید محتوا در اینستاگرام:از چی بنویسیم تا راز های پول ساز تولید محتوا مراجعه کنید. از دیگر مزایای یادگیری روش های تولید محتوا و تولید محتوا توسط صاحبان پیج، می توان به اطمینان از صحت داشتن اطلاعات منتشر شده در قالب پست و استوری اینستاگرام و هم چنین سرعت بالای تولید محتوا اشاره کرد. اما ممکن است بنا به شرایطی نتوانید از روش اول استفاده کنید به عنوان مثال فردی که یک کسب و کار را مدیریت می کند ممکن است زمان انجام تولید محتوا را نداشته باشد و ترجیح دهد این کار را به فریلنسرها یا شرکت های دیجیتال مارکتینگ بسپارد.

تولید محتوای با کیفیت

تولید محتوای با کیفیت

تولید محتوای با کیفیت، چه توسط خودتان صورت پذیرد، چه توسط فریلنسر و چه توسط شرکت های تخصصی این امر انجام شود، اصول و نیازمندی های خاص خود را دارد. در تولید محتوا از ابزارهای خاصی از جمله نرم افزارهای گرافیکی، دوربین عکاسی و … استفاده می شود.

در این مقاله به مهم ترین بخش تولید محتوای اینستاگرام یعنی طراحی قالب پست و استوری اینستاگرام پرداخته ایم و به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم. با مطالعه این مقاله می توانید قالب پست و استوری اینستاگرام را خودتان طراحی کنید و بارها مورد استفاده قرار دهید. هم چنین با استفاده از این آموزش می توانید از طریق طراحی قالب پست و استوری برای پیج های مختلف و به صورت فریلنسری به کسب درآمد بپردازید یا در شرکت های دیجیتال مارکتینگ استخدام شوید. بنابراین با ما همراه باشید تا این آموزش فوق العاده را ببینیم.

قالب پست و استوری اینستاگرام

اینستاگرام محل مناسبی برای تبلیغات، فروش و بازاریابی است و امروزه تبلیغات اینستاگرامی ترند یک دنیای تبلیغات میباشد. از طرفی الگوریتم های اینستاگرام به گونه ای هستند که بر اساس معیارهای مختلفی برخی پست ها و پیج ها را برجسته تر می کنند و بیشتر در معرض دید کاربران قرار می دهند. یکی از این معیارها، حضور مستمر و کوتاه بودن بازه های زمانی به اشتراک گذاری محتوا است. به عبارت ساده تر، اینستاگرام به پیج هایی که هر روز محتوای جدیدی به اشتراک می گذارند، اعتبار بیشتری می دهد تا پیج هایی که هفته ای یک بار محتوای جدیدی به اشتراک می گذارد. بنابراین باید زمانبندی دقیقی برای تولید محتوا داشت. ( تبلیغ‌چه به این موضوع به صورت تخصصی در مقاله تقویم محتوای اینستاگرام پرداخته است که پیشنهاد میکنیم حتما آن را مطالعه کنید) همین حساس بودن زمانبندی و به موقع رسیدن پست ها به صورت روزانه ممکن است کمی استرس زا باشد. از این رو متخصصین اینستاگرام مارکتینگ به این فکر افتادند که برای حل این مشکل، قالب های گرافیکی طراحی کنند که با استفاده از جایگزین کردن محتواهای متنی و تصویری در این قالب ها بتوانند تولید محتوای با سرعتی داشته باشند و به صورت مستمر فعالیت اینستاگرامی داشته باشند.

از دیگر مزایای داشتن قالب برای پست و استوری اینستاگرام می توان به ایجاد هارمونی در ظاهر فید پیج اشاره کرد. به نوعی می توان گفت داشتن قالب برای محتوا، به مطالب پیج انسجام می بخشد و حس خوبی را به مخاطبان منتقل می کند. از طرف دیگر داشتن قالب برای پست و استوری اینستاگرام، نوعی احترام به مخاطب نیز محسوب می شود و میزان وفاداری مخاطبان به پیج را افزایش می دهد.

قبل از اقدام به طراحی قالب های اینستاگرام بهتر از چند مورد را بررسی و در صورت وجود مشکل یا ابهام در این موارد، مشکلات یا ابهامات را رفع کنید. مواردی از قبیل :

 • لوگو : اگر تا به حال یک لوگوی اختصاصی که معرف برند شما باشد طراحی نکرده اید پیشنهاد می کنیم هرچه زودتر این کار را انجام دهید زیرا لوگو حکم امضای برند شما را دارد و برای موفقیت یک کسب و کار ضروری می باشد.
 • رنگ برند: رنگ یکی از موارد مهم و تاثیرگذار بر افراد است که از نظر روانشناسی نیز به اثبات رسیده است به عنوان مثال رنگ سبز حس صمیمت را در افراد ایجاد می کند و رنگ قرمز حس ترس را القا می کند. بنابراین اگر یک رنگ را به عنوان رنگ برند انتخاب نکرده اید، قبل از اینکه به دنبال طراحی قالب های اینستاگرامی خود باشید، آن را انتخاب کنید.
 • فونت : داشتن چندین فونت و نبود یک فونت استاندارد برای شما، باعث سردرگمی و ناهمخوان بودن طراحی های شما می شود و نظم طراحی را برهم می زند. بنابراین قبل از شروع طراحی قالب، یک فونت را به عنوان فونت محتوای خود انتخاب کنید.
 • شعار برند: شعار برند جزء اصلی محسوب نمی شود اما داشتن یک شعار، به برند شما رسمیت می دهد و اعتماد مخاطبان را بیشتر جلب می کند.

برای ساخت قالب محتواهای اینستاگرام از نرم افزارهای مختلفی می توانید استفاده کنید که در این آموزش ما از نرم افزار فتوشاپ برای ساخت قالب های اینستاگرام استفاده کرده ایم. اگر استفاده از فتوشاپ را بلد نیستید، نگران نباشید زیرا برای طراحی قالب اینستاگرام نیاز نیست به فردی حرفه ای در استفاده از فتوشاپ تبدیل شوید تنها با آموزش های این صفحه و آشنایی ابتدایی با ابزارهای فتوشاپ، می توانید یک قالب زیبا و جذاب طراحی کنید.

آموزش طراحی قالب پست اینستاگرام

آموزش طراحی قالب پست اینستاگرام

طراحی قالب پست اینستاگرام، به دو روش مختلف امکان پذیر است که عبارتند از :

 • طراحی قالب پست تکی اینستاگرام
 • طراحی قالب پست اسلایدی اینستاگرام

البته مورد آخر، قالب پست اینستاگرام محسوب نمی شود اما یک روش بسیار جذاب برای نظم و انسجام بخشیدن به محتواهای پیج است.

طراحی قالب پست تکی اینستاگرام

در اولین مورد به آموزش قالب پست تکی اینستاگرام خواهیم پرداخت. در طراحی این نوع قالب پست، باید به نکاتی زیر توجه نمائید:

 • سایز قالب باید 1080*1080 باشد.
 • رزولوشن یا کیفیت تصویر را روی 300 قرار دهید.
 • مد رنگی قالب را روی RGB تنظیم کنید.

برای طراحی قالب پست تکی اینستاگرام مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول – یک سند جدید ایجاد کنید. گزینه های مختلف را با توجه به تصویر زیر مقداردهی کنید.

مرحله اول – یک سند جدید ایجاد کنید. گزینه های مختلف را با توجه به تصویر زیر مقداردهی کنید.

مرحله دوم – رنگ زمینه پست را به رنگ سازمانی خود تغییر دهید. برای انجام این کار می توانید در مرحله قبل رنگ زمینه را طریق گزینه Background Contents انتخاب کنید ولی اگر در مرحله قبل هم رنگ پیش فرض را تغییر نداده اید نگران نباشید. به راحتی می توانید با دابل کلیک یا کلیک راست روی لایه بک گراند و زدن گزینه Blending Options  و سپس کلیک روی گزینه Color Overlay و انتخاب رن  مورد نظر از بخش color و سپس کلیک بر روی OK به هدف خود برسید. به تصاویر زیر توجه نمائید تا بهتر درک کنید.

مرحله دوم یک
مرحله دوم دو

مرحله سوم – بهتر است برای قالب پست اینستاگرام خود یک کادر یا تزئین ساده در نظر بگیرید. دیدن نمونه های مختلف قالب پست اینستاگرام به بازتر شدن دید شما و افزایش خلاقیت تان در این امر کمک بسیاری می کند. بنابراین در این مرحله برای شما چند قالب پست اینستاگرام زیبا قرار داده ایم تا بتوانید با استفاده از آن ها، به ایده های خلاقه خود برسید.

مرحله سوم

مرحله چهارم – همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، داشتن لوگو به معنی امضای برند شما محسوب می شود. در این مرحله بایستی فایل لوگو خود را (که بهتر است در فرمت PNG باشد) در فتوشاپ باز کنید و در گوشه ای از قالب خود قرار دهید.

مرحله پنجم – در نظر گرفتن مکانی ثابت برای قرار دادن عکس مرتبط با متن محتوای پست. با افزودن عکس به پست اینستاگرام با افزایش شدید اینگیجمنت مواجه خواهید شد که همین موضوع باعث می شود مکانی اختصاصی برای داشتن تصاویر مرتبط با محتوای پست در نظر بگیرید.

برای انجام این کار می دانید از ابزار shape استفاده کنید و تصویر را درون shape موردنظر قرار دهید. برای این که تصویر از شکل مورد نظر شما بیرون نزند، یک ترفند بسیار ساده وجود دارد. به این صورت که لایه عکس را بالای لایه shape قرار دهید. حال کافی است دکمه Alt را نگهدارید و ماوس را بر روی لایه عکس ببرید. شکل ماوس به فلش رو به پایین تغییر می کند. حال با یک کلیک خواهید دید که قسمت هایی از عکس که از shape موردنظر بیرون زده بود، حذف می شود. به تصویر زیر توجه کنید.

آموزش ساخت قالب برای اینستاگرام

مرحله ششم – اضافه کردن جزئیات بیشتر به سلیقه شما بستگی دارد. به عنوان مثال می توانید شماره پست را در این نوع قالب ها ذکر کنید. به این معنی که همه پست های شما دارای شماره باشند و هر پستی که اضافه می کنید، یکی به این شماره اضافه می شود.

نکته مهم : قالب پست تکی را می توانید به صورت اسلایدی هم مورد استفاده قرار دهید و تنها کاری که برای تبدیل قالب پست تکی به قالب پست اسلایدی بایستی انجام دهید این است که با قرار دادن نشانه هایی، مخاطبان را از اسلایدی بودن پست مطلع سازید. این نشانه ها می توانند نوشته هایی مثل «ورق بزنید» باشد یا از علائم و اشکالی مثل فلش یا دایره هایی که نشان دهنده چند اسلایدی بودن پست هستند استفاده کنید.

تصاویر زیر ایده هایی برای این موضوع به شما می دهد :

تصاویر زیر ایده هایی برای این موضوع به شما می دهد :

اگر قالب پست را به صورت تکی طراحی کرده اید و قصد استفاده از این قالب به صورت اسلایدی دارید، در نظر داشته باشید که برای هر اسلاید باید به صورت جداگانه فایل را ایجاد و ذخیره کنید. به طور کلی پیشنهاد ما برای افرادی که قصد استفاده از پست های اسلایدی را دارند، طراحی قالب اسلایدی است که در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.

طراحی قالب پست اسلایدی اینستاگرام

طراحی قالب پست به اسلایدی اینستاگرام به این صورت است که ده اسلاید در یک فایل طراحی می شوند و شما متناسب با محتوای مورد نظر خود می توانید از ده اسلاید یا کمتر آن استفاده نمائید.

سایز قالب پست اسلایدی

بدیهی است که سایز قالب پست اسلایدی از لحاظ طولی با ده اسلاید برابر است. به عبارت دیگر طول قالب اسلایدی ده برابر طول قالب تکی اینستاگرام یعنی 10800 پیکسل است. اما عرض قالب پست اسلایدی همان 1080 پیکسل است.البته اگر تمایل دارید بیشتر در این زمینه بدانید حتما به مقاله ابعاد اینستاگرام : از استوری و پست تا igtv مراجعه کنید

مراحل طراحی قالب پست اسلایدی

مرحله اول – ایجاد یک سند جدید، اولین مرحله طراحی قالب پست اسلایدی است که باید طبق تصویر زیر و مقادیر مشخص شده، آن را انجام داد.

مرحله اول سند سازی

مرحله دوم – طراحی قالب پست اسلایدی را به دو روش مختلف می توان انجام داد:

 • در روش اول از طراحی قالب پست اسلایدی به طراحی هر اسلاید به صورت جداگانه پرداخته می شود.
 • در روش دوم از طراحی قالب پست اسلایدی، طراحی به صورت سراسری انجام می شود و با برش دادن اسلایدها، هماهنگی خاصی بین اسلایدها برقرار می گردد.

انجام روش اول بسیار ساده است و درست مانند طراحی قالب تکی پست اینستاگرام است. با این تفاوت که در نهایت و زمانی که طراحی اسلاید اول به پایان رسید، کافی است از لایه های طراحی شده کپی بگیرید و در بقیه اسلاید بعدی قرار دهید. به شکل زیر توجه کنید.

نکات مهم آموزش طراحی قالب پست اینسناگرام

نکته مهم در جذاب تر شدن طراحی قالب اسلایدی این است که اسلاید اول و آخر را به محتوا اختصاص ندهید. اسلاید اول را به مطرح کردن عنوان محتوا و اسلاید آخر را برای دعوت از مخاطبان به تعامل با محتوا (لایک، کامنت، سیو و اشتراک گذاری) اختصاص دهید.

روش دوم هم ساده است با این تفاوت که طراحی اینگونه قالب ها به صورت سراسری است. به عبارتی می توان گفت این نوع طراحی قالب مثل زمانی است که می خواهید یک بنر طراحی کنید. طراحی پست ها به یکدیگر مرتبط هستند و ادامه طراحی را می توانید در اسلاید بعدی مشاهده کنید.

خلاقیت داشتن در این گونه طراحی قالب، بسیار مهم و کاربردی است و حرف اول را میزند. هرچه میزان خلاقیت به کار رفته در طراحی این قالب ها بیشتر باشد، جذابیت و برقراری ارتباط با مخاطب از طریق آن بیشتر خواهد بود. البته از شلوغ کردن بیش از حد طراحی خودداری کنید.

در زیر نمونه هایی بسیار زیبا از طراحی به روش دوم را مشاهده می کنید.

نمونه اول طراحی قالب پست و استوری اینستاگرام
نمونه دوم طراحی قالب پست و استوری اینستاگرام

آموزش طراحی قالب استوری اینستاگرام

تمامی نکات گفته شده در مورد طراحی قالب پست اینستاگرام، برای طراحی قالب استوری اینستاگرام نیز صدق می کند و تنها چند تفاوت کوچک بین این دو قالب اینستاگرام وجود دارد که به شرح زیر :

 • سایز استوری اینستاگرام با سایز پست های اینستاگرام متفاوت است. بنابراین برای طراحی قالب اینستاگرام باید از سایز استوری استفاده کرد. سایز استوری اینستاگرام است.
 • قالب استوری اینستاگرام برخلاف قالب پست اینستاگرام که متنوع است و به چند صورت می توان آن را طراحی نمود، تنها به یک حالت طراحی می شود. البته می توان طرح های مختلف با هارمونی رنگ متناسب را به کار برد اما به طور کلی تنوع کمتری دارد.

نکته مهم : با توجه به اینکه هر یک از مخاطبان شما، روزانه تعداد زیادی استوری می بینند و ممکن است این امر برایشان خسته کننده باشد، بهتر است از شلوغ کردن استوری و طراحی شلوغ بپرهیزید و سادگی را ترجیح دهید تا بازخورد بهتری از مخاطبان دریافت کنید.

سایر نرم افزارهای ساخت قالب پست و استوری اینستاگرام

نرم افزارهای مختلفی را می توانید برای طراحی قالب پست و استوری اینستاگرام خود مورد استفاده قرار دهید. تعدادی از این نرم افزارها عبارتند از :

 • متن نگار
 • کانوا (CANVA)
 • PicMinkey
 • Gimp
 • Easil
 • Unfold

دانلود قالب پست اینستاگرام

برای این که به پست های اینستاگرام پیج خود طرحی زیبا و جذاب بدهید، علاوه بر این که می توانید شخصاً اقدام به طراحی پست کنید، قالب های آماده زیادی برای پست های اینستاگرام وجود دارند که می توانید از این قالب ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که تعداد زیادی از قالب های پست اینستاگرام به صورت رایگان در سایت های مختلف در دسترس عموم قرار گرفته است اما برخی از قالب ها که طراح به صورت رایگان آن را منتشر نکرده است را هم می توانید با پرداخت هزینه ای نسبتاً پایین در اختیار داشته باشید و آن را شخصی سازی نیز کنید.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مفید و کامل آموزش ساخت و دیزاین پیج اینستاگرام به صورت رایگان را مطالعه کنید چرا که اطلاعات مفیدی به شما میدهد

سخن پایانی

امروزه کاربران شبکه های اجتماعی در سطح بالاتری از نظر شناخت محتوای با کیفیت قرار گرفته اند. به این معنی که محتوای با کیفیت را می شناسند و توقع بالایی از کسب و کارها دارند. به همین دلیل در فضای اینستاگرام به دلیل این که فضای بصری است، باید با کیفیت بالایی به تولید و انتشار محتوا اقدام کرد تا تصویر خوبی از برند و محصول خود بر ذهن مخاطب برجای بگذارید. داشتن رنگ سازمانی، لوگو، قالب پست و استوری اینستاگرام و سایت اینترنتی از ملزومات برای موفقیت کسب و کارها به شمار می رود. در این مقاله به توضیح دلایل ضرورت داشتن قالب پست و استوری اینستاگرام و فواید آن پرداختیم و نحوه طراحی قالب های اینستاگرام با استفاده از فتوشاپ را به طور مختصر و مفید توضیح دادیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده لازم را برده باشید و بتوانید قالب پست و استوری اینستاگرام را خودتان طراحی کنید تا در هزینه های کسب و کار صرفه جویی کنید.

 

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا