آموزش های اینستاگرام

فالوور فیک : چیست به همراه روش های خلاص شدن از دست آن + مضرات

این روزها که تقریبا تمامی کسب و کارها وارد دنیای مجازی شده اند و بخش بزرگی از روند بازاریابی و فروش خود را از طریق فضای مجازی به خصوص اینستاگرام پیش می برند، رقابت بر سر جذب مشتری نیز به فضای آنلاین کشیده شده است.

تفاوت های زیادی در استفاده از فضای آنلاین برای بازاریابی و فروش با فضای سنتی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت وجود دارد. اما یکی از واضح ترین تفاوت های فضای آنلاین و فضای سنتی در این است که پلتفرم موردنظر در فضای آنلاین شامل قوانینی است که در صورت رعایت نکردن آن ها آسیبی جدی به روند بازاریابی کسب و کار وارد می شود. برای درک بهتر این موضوع باید بگوییم رعایت قوانین و حرکت اصولی در فضای آنلاین مثل داشتن مغازه ای در بهترین و پرتردد ترین منطقه شهر به حساب می آید و بالعکس نقض قوانین در فضاهای آنلاین از جمله اینستاگرام، کسب و کار شما را به بدترین و دورافتاده ترین منطقه شهر که کمتر شهروندی در آن جا تردد می کند انتقال می دهد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اصول و قوانین حاکم بر پلتفرمی که در آن مشغول به بازاریابی و فروش هستید را به خوبی بشناسید و در جهت پیشبرد اهداف خود از آن استفاده کنید.

با ورود کسب و کارها فضای اینستاگرام جنگ بر سر جذب حداکثر فالوورها شروع شد و هم اکنون نیز وجود دارد. اما در این جنگ بهترین سلاح چیست؟

در این مقاله مفاهیم زیر را خواهید آموخت :

 • فالوور فیک چیست؟
 • چرا خرید فالوور فیک مضر است؟
 • ویژگی های فالوور فیک
 • آیا کمپین های اینستاگرامی باعث افزایش فالوور فیک می شوند؟
 • حذف فالوورهای غیرفعال
 • حذف دسته جمعی فالوورها در اینستاگرام
 • آموزش حذف فالوور فیک
 • نرم افزار حذف فالوور فیک

فالوور فیک چیست؟

فالوور فیک چیست؟

فالوور فیک به نوعی از فالوور گفته می شود که هویتی واقعی ندارد و به همین دلیل تعاملی با پیج برقرار نمی کند.

فالوور فیک توسط نرم افزارهایی به پیج اضافه می شوند و یا افرادی اقدام به فروش فالوور فیک می کنند. البته خیلی از افراد که فروش فالوور انجام می دهند به شما فیک بودن فالوورها را نخواهند گفت اما لازم است بدانید همه افراد و حتی شرکت هایی که اقدام به فروش فالوور با هزینه ای بسیار کم می کنند، فالوورهای فیک را به پیج شما اضافه می کنند.

بهتر است هیچوقت سراغ خرید فالوور فیک نروید زیرا فالوور های فیک یکی از مهم ترین علت فروش پایین پیج اینستاگرام شما میباشد. ولی اگر در گذشته اقدام به خرید فالوور فیک اینستاگرام کرده اید و حالا می خواهید از شر آن ها خلاص شوید ما در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد چگونه این کار را انجام دهید.

چرا خرید فالوور فیک مضر است؟

دلایل زیادی وجود دارد که برندها، اینفلوئنسرها و حتی کاربران عادی در اینستاگرام اقدام به خرید فالوور اینستاگرام کنند. به عنوان مثال شرکت های تجارت الکترونیکی این کار را انجام دادند تا در نظر مصرف کنندگان خود معتبرتر و قابل اعتمادتر به نظر برسند. اینفلوئنسرها این کار را کردند تا تأثیرگذارتر به نظر برسند. البته در سال های گذشته خرید فالوور در پلتفرم های مختلف از جمله اینستاگرام امری طبیعی بود و اکثر افراد مخصوصا به زمان تثبیت خود این عمل را انجام می دادند. اما رفته رفته و با بهبود الگوریتم های اینستاگرام و سایر پلتفرم ها، خرید فالوور با دلایلی منطقی و علمی به امری ناپسند و غیرحرفه ای تبدیل شد. ( توجه داشته باشید خیلی از پلتفرم ها برای جذب مشتری از تتر های جذب کننده ای مانند خرید فالوور 100 درصد واقعی استفاده میکنن که به هیچ وجه واقعی نبوده و چیزی به نام خرید فالوور 100 درصد واقعی وجود ندارد ) امروزه و در سال 2021 بهترین و سوده ترین روش جذب فالوور در اینستاگرام، تبلیغات در اینستاگرام میباشد که به صورت هدفهمند و توسط آژانس های تبلیغاتی نیز تبلیغ چه انجام میگیرید

خرید فالوور فیک مضر است زیرا :

 • از بدترین آسیب هایی که فالوور فیک به پیج شما می زند پایین آوردن اینگیجمنت است.
 • احتمال این که پست ها به تعداد کم تری از مخاطبین واقعی نشان داده شود هم افزایش پیدا می کند و این امر در تضاد با بازاریابی اینستاگرام میباشد
 • پیجی دارای فالوور فیک از دید افرادی که تخصصی سطحی در این زمینه دارند بسیار غیر حرفه ای می باشد.

ویژگی های فالوور فیک

ویژگی فالوورهای فیک و روش تشخیص آن

تشخیص فالوور فیک از فالوور واقعی زمانی اهمیت پیدا می کند که شما قصد سفارش تبلیغ به یکی از اینفلوئنسرها یا پیج هایی با فالوور بالا در اینستاگرام را دارید. انتخاب بهترین پیج برای تبلیغ می تواند بهره وری تبلیغ شما را شدت افزایش دهد. بنابراین در انتخاب پیج ها حساسیت زیادی به خرج دهید و تنها بالا بودن تعداد فالوورها را مدنظر قرار ندهید زیرا اگر بخش زیادی از فالوورهای پیج انتخاب شده برای تبلیغات را فالوورهای فیک تشکیل داده باشند شما عملاً پول و زمان خود را هدر داده اید.

برای تشخیص فالوور فیک از فالوور واقعی باید نشانه ها و ویژگی های فالوور فیک را بدانیم. نشانه های فالوور فیک عبارتند از :

 • در فالوورهای فیک ناهماهنگی بین تعداد فالوورها و اینگیجمنت پیج مشاهده می شود.( اگر تمایل به آشنایی کامل با مفهوم اینگیجمنت دارید پیشنهاد میکنیم مقاله اینگیجمنت چیست و چگونه میتوان آن را افزایش داد مراجعه کنید )
 • در پیج فالوورهای فیک تعداد فالووینگ بسیار بالا می باشد.
 • تعداد پست های فالوور فیک بین ۰ تا ۶ عدد است. (پست های محدود)
 • فالوورهای فیک فاقد عکس پروفایل یا دارای عکس پروفایل نامناسب هستند.
 • فالوورهای فیک بایوگرافی مناسبی ندارند.
 • فالوورهای فیک نام کاربری های مجهول و ناخوانا دارند.

البته لازم به ذکر است که ممکن است اکانتی در اینستاگرام تمامی شرایط بالا را داشته باشد اما فیک نباشد. به همین دلیل است که تشخیص فالوور فیک از فالوور واقعی کار بسیار دشوار و تقریبا ناممکنی به نظر می رسد.

آیا کمپین های اینستاگرامی باعث افزایش فالوور فیک می شوند؟

آیا کمپین های اینستاگرامی باعث افزایش فالوور فیک می شوند؟

اگر در اینستاگرام چرخی بزنید تعدادی از کمپین های اینستاگرامی را خواهید دید و یا تا به حال با آن ها مواجه شده اید. روند کار این کمپین ها به این صورت است که اغلب در پیج بلاگرهایی با تعداد بالایی فالوور برگزار می شود و در آن تعدادی برند یا کسب و کار اینستاگرامی یک طرف و فالوورهای پیج بلاگر مورد نظر در طرف دیگر قرار دارند و در این بین جوایزی به قید قرعه به فالوورها اهدا می شود. اما این قرعه کشی بین فالوورهایی برگزار می شود که قوانین موردنظر را رعایت کرده باشند و از جمله مهم ترین این قوانین فالو کردن برندها یا کسب و کارها (که اسپانسر کمپین محسوب میشوند) است.

اتفاقی که در این کمپین ها می افتد این است که تعداد بالایی از فالوورها از طرف پیج بلاگر مورد نظر به سمت برندها سرازیر می شوند و آن ها را فالو می کنند تا شانس خود را برای برنده شدن آزمایش کنند. چنین فالوورهایی بعد از اتمام قرعه کشی و اهدای جوایز به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

 1. کسانی که برنده شده اند و خوشحال هستند.
 2. کسانی که جایزه دریافت نکرده اند و ناراحت هستند.

تجربه نشان داده است که چنین راهی برای جذب فالوور عملاً کسب و کار موردنظر را از اینستاگرام به طور کلی خط خواهد زد. زیرا افرادی که فالو کرده اند، در عین حال که فیک نیستند و دارای هویت واقعی هستند اما هدفمند جذب نشده اند و با هدف برنده شدن جایزه پیج را فالو کرده اند (و به احتمال زیاد محصول یا خدمات شما را نیاز ندارند) و به همین علت چه جایزه را برنده شوند و یا برنده نشوند احتمال اینکه پیج را آنفالو کنند بسیار زیاد است. و اگر به احتمال خیلی کم آنفالو هم نکنند تعاملی با پیج نخواهند داشت. بنابراین می توان گفت:

فالوورهای جذب شده از طریق کمپین های اینستاگرامی تقریبا همان آسیبی که فالوورهای فیک را به پیج وارد می کنند.

اگر قصد انجام تبلیغات اسپانسری در اینستاگرام را دارید پیشنهاد ما تبلیغات اسپانسری خود اینستاگرام میباشد که در مقاله آموزش انجام تبلیغات اسپانسر در اینستاگرام به صورت کامل و جامع شرح داده ایم که پیشنهاد میکنیم حتما آن را مطالعه کنید 

حذف فالوورهای غیرفعال

داشتن تعامل بالا بین فالوور و پیج از اهداف همیشگی افرادی در اینستاگرام که فعالیت تجاری دارند بوده است. از این رو شاید حذف فالوورهای غیرفعال بهترین گزینه برای پیج ها به نظر می رسد. برای این کار کافی است به لیست فالوورها رفته و آن ها را بر اساس میزان تعامل با آن ها مرتب سازی کنید (این ویژگی در نسخه های جدید اینستاگرام وجود دارد) و در نهایت آن هایی که تعامل کمتری داشته اند را به صورت دستی حذف نمائید.

حذف دسته جمعی فالوورها در اینستاگرام

حذف دسته جمعی فالوورهای فیک در اینستاگرام

اگر قصد حذف تعدد بالایی از فالوورهای خود را دارید، تک تک حذف کردن آن زمان زیادی از شما می گیرد. به جای آن می توانید با استفاده از نرم افزار InstaCleaner به حذف دسته جمعی فالوورها بپردازید. هم چنین از این نرم افزار می توانید برای حذف پست های پیج و آنلایک کردن پست هایی که لایک کرده اید هم بهره ببرید. با استفاده ازگزینه Mark all می توانید با هر بار حذف کردن تعداد بیشتری پست را حذف کنید. (هر بار که mark all را بزنید 50 تا از پست ها انتخاب می شوند و این گزینه مناسب زمان هایی است که می خواهید به طور کلی از اینستاگرام بروید یا پیج را عوض کنید.)

آموزش حذف فالوور فیک

حال که با مضرات فالوور فیک و آسیب هایی که به کسب و کارها در اینستاگرام می زند آشنا شده اید شاید تمایل به حذف فالوورهای فیک که قبلا به پیج خود وارد کرده اید داشته باشید.

همانطور که قبل تر گفته شد، تشخیص فالوور فیک از فالوور واقعی کاری بسیار دشوار و عملاً غیر ممکن می باشد. و در این جا لازم می دانیم خیال شما را یک بار برای همیشه راحت کنیم از بابت اینکه هیچ گونه سایت یا نرم افزاری برای حذف فالوور فیک وجود ندارد. زیرا اگر کمی منطقی به این موضوع فکر کنید و به توضیحاتی که در مورد ویژگی فالوور فیک گفته شد دقت داشته باشید متوجه خواهید شد که هیچ دستورالعمل خاصی برای لیست کردن فالوورهای فیک یک پیج وجود ندارد. از طرفی هم نرم افزارها و سایت هایی که در زمینه حذف فالوور فیک وجود دارند بر اساس دستورالعمل هایی که برای آن ها برنامه نویسی شده عمل می کنند پس به نظر می رسد که عملکرد درستی نداشته باشند و موجب از دست رفتن تعدادی از فالوورهای واقعی که ویژگی های فالوور فیک را دارند نیز می شوند.

راه حل خلاص شدن از فالوور فیک

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که در شرایطی که سایت ها و نرم افزارهای حذف فالوورهای فیک از نظر منطقی توانایی تشخیص فالوور فیک را ندارند راه حل خلاص شدن از شر فالوورهای فیک چیست؟

تنها راه حل برای حذف فالوور فیک تنها به دست خودتان است. یعنی بایستی به لیست فالوورهای خود رفته و در مورد هر فالوور ویژگی های فالوور فیک را بررسی کنید و در صورتی که اطمینان پیدا کردید که فالوور فیک است آن را remove کنید.

حذف دستی فالوور فیک در اینستاگرام

البته توجه داشته باشید که اینستاگرام در مورد حذف فالوور به صورت دستی هم محدودیت هایی را اعمال می کند و در صورتی که زیاده روی کنید احتمالا دچار block action یا بلاک شدن (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش رفع بلاک اینستاگرام کلیک کنید ) خواهید شد.

حذف فالوور فیک به صورت دستی کاری بسیار دشوار و با توجه به محدودیت اینستاگرام کاری بسیار زمان بر است و هر چقدر تعداد فالوورهای فیک وارد شده به پیج بیشتر باشند هم احتمال خطا در حذف آن ها بیشتر می شود و هم سختی و زمان بر بودن آن افزایش می یابد.

نرم افزار حذف فالوور فیک

با توجه به تقاضای کاربران و نیاز آن ها به نرم افزاری که بتواند فالوور فیک را شناسایی و آن ها را حذف نماید، سایت ها و نرم افزارهایی برای حذف فالوور فیک ساخته شده اند که قبل تر گفتیم که روش حذف دستی فالوور فیک بسیار مطمئن تر از استفاده از این سایت ها و نرم افزارها می باشد. اما در این جا تعدادی نرم افزار حذف فالوور فیک را معرفی می کنیم که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده کنید:

 1.  اپلیکیشن Report+    
نرم افزار حذف فالوور فیک report+
 • اپلیکیشن Cleaner for IG
نرم افزار حذف فالوور فیک
 • اپلیکیشن Follower Insight
نرم افزار حذف فالوور فیک سوم
 • اپلیکیشن +Followers
اپلیکیشن +Followers

اگر فالوور فیک خریدیم چکار کنیم؟

به عنوان سخن پایانی برای آن دسته از عزیزانی که فالوور فیک خریده اند و از این کار پشیمان شده اند راهکارهایی پیشنهاد می کنیم که تجربه ما نشان می دهد کاربردی و مفید هستند و می توانند تا حدودی ضرر را جبران کنند. این راهکارها عبارتند از :

 1. ارزش آفرینی کنید و فالوور جذب کنید : محتوای جذاب و ارزشمند می تواند میزان درگیری فالوورها را افزایش داده و همین موضوع به جذب فالوورهای جدید منجر می شود و رفته رفته میزان فالوورهای واقعی به فالوورهای فیک بسیار بیشتر می شود و خود به خود فالوورهای فیک حذف می شوند.
 2. محتوای چالشی تولید کنید : هرچقدر بتوانید میزان تعامل و درگیری فالوورها را بیشتر کنید روند پیشرفت پیج سریع تر شده و زودتر فالوورهای واقعی به فالوورهای فیک برتری پیدا می کنند.
 3. تبلیغات را بیشتر در دستور کار خود قرار دهید : تبلیغات هوشمندانه فالوورهایی واقعی به شما می دهد که همین امر موجب افزایش فالوورهای واقعی و در نهایت حذف خود به خود فالوورهای فیک می شود.
 4. از روش های رایگان به طور اصولی بهره ببرید تا بتوانید فالوورهای بیشتری جذب کنید : از جمله روش های رایگانی که منجر به تبلیغ شما بین افراد می شود می توان به هشتگ گذاری اصولی ( آموزش هشتگ گذاری در اینستاگرام )، کامنت مارکتینگ، کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی ( اموزش تبلیغ نویسی در اینستاگرام ) و … اشاره نمود.

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده لازم را برده باشید و بتوانید پیج خود را از هرگونه فالوور فیک پاکسازی کنید. البته در این راه باید صبر و استقامت را سرلوحه خود قرار دهید. سوالات و نظرات خود در مورد این مطلب را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا