آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

نورومارکتینگ چیست؟ 13 راهکار افزایش فروش در اینستاگرام با بازاریابی عصبی

افزایش فروش در اینستاگرام نیازمند استفاده از استراتژی های مختلفی است. یکی از روش های جذاب برای فروش بیشتر در اینستاگرام نورومارکتینگ یا بازاریابی عصبی است. در این مقاله به معرفی 13 راهکار افزایش فروش در اینستاگرام با بازاریابی عصبی پرداخته ایم.

بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ شاید واژه غریب و جدیدی برای ما باشد، اما کمی که به تبلیغات اطراف خود نگاه کنیم خواهیم دید که چقدر غرق این نوع از بازاریابی هستیم. مثلا نگاهی به صفحه اکسپلور اینستاگرام بیاندازید. کدام رنگ ها بیشتر شما را جذب می کند.

کدام فونت و تیتر شما را ترغیب به بازکردن پست می کند. مغز شما دستور می دهد که سراغ پستی بروید که تیتر درشت تری دارد و تصویر بازیگر مورد علاقه شماست. همه اینها با توجه به بازاریابی عصبی برنامه ریزی می شوند.

نورومارکتینگ چیست؟

نورومارکتینگ (neuromarketing) یا بازاریابی عصبی حوزه ای جدید در علم بازاریابی است که در آن از فناوری های پزشکی اف ام آر آی و بررسی واکنش های عصبی مغز به محرکه های بازاریابی بهره گرفته می شود. محققان با استفاده از ام آر آی مغز تغییرات مختلف در بخش های مغز را اندازه گیری می کنند و بررسی می کنند که چرا یک مشتری تصمیم به خرید می گیرد و مغز در این مواقع چه فرمانی به او می دهد.

افزایش فروش در اینستاگرام با بازاریابی عصبی

اما در کنار محققان علمی تحلیلگران بازاریابی از بازاریابی عصبی برای رفتارهای مشتری در خصوص علاقه او به محصولات بهره می برند. نتایج این بررسی ها به فروشندگان محصول کمک می کند تا خدمات و محصولات خود را طوری طراحی کنند که با تاثیرگذاری بیشتری در اختیار خریداران قرار بگیرد و همچنین کمپین های تبلیغاتی به شکل بهتری ذهن مشتری را هدف قرار بدهند.

در این مقاله قصد ما این است که نورومارکتینگ و استفاده از آن در اینستاگرام را توضیح بدهیم. به همین منظور در ادامه به معرفی 13 راهکار افزایش فروش در اینستاگرام با بازاریابی عصبی پرداخته ایم.

13 راهکار افزایش فروش در اینستاگرام با بازاریابی عصبی

در بازاریابی عصبی با استفاده از رنگ، نوع تصاویر و عکاسی، صدا، فونت، بسته بندی جذاب و روش های روانشناختی دیگری می توان مشتری را به خرید کالا جذب کرد. در ادامه 13 راهکار برای استفاده از بازاریابی عصبی در اینستاگرام را توضیح دادیم، که از طریق آنها می توانید فروش محصولات خود را در اینستاگرام افزایش بدهید.

به روانشناسی رنگ ها توجه کنید

حتما می دانید که هر رنگی معنی و تاثیر متفاوتی دارد. تصور کنید عکس شما در اکسپلور اینستاگرام قرار گرفته باشد. هزاران عکس در این صفحه اینستاگرام قرار دارند، در این بین شما می توانید با رنگی متفاوت و مرتبط با نوع محصول خود، مخاطب را بیشتر به بازکردن پست ترغیب کنید.

همچنین شما می توانید برند خود را با یک رنگ خاص در ذهن ها ماندگار کنید. مثلا کوکاکولا را همه با رنگ قرمز می شناسند؛ رنگی که خوراکی و مهیج بودن محصولات این شرکت را به خوبی نشان می دهد. همچنین با شناخت احساس رنگ ها می توانید به اهداف نهایی خود در فروش اینستاگرام بنویسید. برای مثال یک پست آموزشی با رنگ آبی سرد به خوبی می تواند افراد متخصص را جذب کند.

توجه به زاویه دید چشم در عکس های تبلیغاتی اینستاگرام

زاویه دید در عکاسی پست های اینستاگرام بسیار مهم است. ابتدا باید توضیح بدهیم که استفاده از عامل انسانی و به خصوص کودکان در تصاویر شما می تواند جذابیت پست را چند برابر کند. اما زاویه دید این عامل انسانی هم مهم است. اگر کاراکتر موجود در عکس به صورت مستقیم به چشم های مخاطب خیره شده باشد، توجه مخاطب هم به آن کاراکتر جذب می شود تا موضوع پست.

به همین دلیل در نورومارکتینگ پیشنهاد می شود که کاراکترهای موجود در عکس ها به جای خیره نگاه کردن به مشتری، به تیتر یا عکس محصولی نگاه کنند که شما می خواهید نظر مخاطب را به آن جلب کنید.

استفاده از فونت مناسب در پست های اینستاگرام

مخاطبان و مشتریان ما بسیار سهل پسندند و به همین دلیل جذب فونت هایی می شوند که به سادگی خوانده و فهمیده می شوند. از طرفی گاهی به دلایلی خاص و جلب توجه بیشتر ممکن است استفاده از فونت های پیچیده هم ایده جالبی باشد. پیدا کردن فونت مناسب برای پست گذاشتن در اینستاگرام کار سختی نیست، گاهی می توانید رقبای موفق خود را بسنجید و از فونت های مشابه آنها استفاده کنید.

استفاده از بسته بندی جذاب

بازایابی عصبی ارتباط مستقیمی با قوه بصری ما دارد. به همین دلیل یک بسته بندی جذاب حتی بدون توجه به محتویات داخل آن می تواند توجه مشتری را در اینستاگرام به خود جلب کند. برخی مطالعات نشان می دهند که مشتری به بسته بندی های درخشنده واکنش منفی دارد. با همین روش ساده شما می توانید در طراحی بسته بندی خود از مواد مات استفاده کنید.

همچنین تصور کنید قصد خرید جواهرات دارید. بسیاری از پیج های فروش جواهرات در اینستاگرام فقط عکس آن جواهر را قرار می دهند. اما در صورتی که بسته بندی خاصی دارید، نشان دادن این بسته بندی در پست ها می تواند مشتری را به خرید جواهر از شما بیشتر ترغیب کند.

افزایش فروش در اینستاگرام با ترفند ترس از دست دادن

در علم نورومارکتینگ ثابت شده است که مشتری نمی خواهد فرصتی را از دست بدهد. به همین دلیل آن ها همواره نگرانند که ممکن است چیزی را از دست بدهند. در این هنگام شما می توانید از این ضعف مشتری برای استفاده از استراتژی «تا تمام نشده بخرش» استفاده کنید.

حتما استفاده از این روش را در پیج های فروش محصول دیده اید. مثلا با قرار دادن تگ «ظرفیت محدود» روی عکس یا نوشتن تخفیف فقط برای ده نفر اول شما به سادگی می توانید این استراتژی را پیاده کنید. با توجه به استفاده گسترده از این روش، پیشنهاد ما این است که در استفاده از این استراتژی کمی خلاق باشید.

بازاریابی عصبی با قیمت گذاری تحریک آمیز

قیمت گذاری تحریک آمیز یکی دیگر از روشهای خاص استفاده از بازاریابی عصبی در افزایش فروش محصول است. این روش در ایران خیلی مرسوم شده است و شاید به همین دلیل کمی تاثیرگذاری اش را از دست داده است.

قیمت گذاری تحریک آمیز خیلی ساده انجام می شود. مثلا شما کالایی به قیمت 100 هزار تومان دارید. قیمت گذاری تحریک آمیز یعنی اینکه به جای نوشتن 100 هزار تومان روی پست ها بنویسید قیمت 93 هزار تومان یا 99.500 تومان. مشتری به همین سادگی ممکن است تصور کند که قیمت شما خیلی هم بالا نیست. عددهای پیچیده باعث می شوند مغز تلاش بیشتری برای درک آنها بکند و به همین دلیل تصمیم به خرید بگیرد.

بازاریابی عصبی با تیترهای ماندگار در ذهن

تیترنویسی در اینستاگرام و در هر جای دیگری برای جذب مشتری بسیار مهم است. با اینکه نوشتن تیترهای در ذهن ماندگار نیازمند تجربه بالا در کار تولید محتواست، اما با تحلیل رقبای موفق و همچنین بررسی تبلیغات سایر برندها می توانید در این کار تبحر پیدا کنید.

یکی از روشهای ساده و همیشه کارا در تیترزنی استفاده از جملات و عبارت های معروف است. برای مثال مصرع و مثل معروف «نابرده رنج گنج میسر نمی شود» به سادگی با کمی تغییر می تواند تیتر کمپین تبلیغاتی شما برای یک پیج خرید اینترنتی باشد. به این صورت که بگویید: «نابرده رنج گنج میسر می شود!» اسم کمپین شما هم می تواند مثلا کمپین گنج یا گنج بدون رنج! باشد.

احساس خاص بودن دادن به فالوورها

شما باید به فالوور خود حس خاص بودن بدهید. به همین دلیل در تبلیغات محصول خود باید به فالوور خود این حس را القا کنید که قرار است به او مزایای بسیاری ارائه بدهید. همچنین به آنها بگویید که دنبال کردن شما برای آنها مزایایی هم دارد. گاهی بد نیست مسابقه ای ترتیب بدهید و برای قدردانی کردن از دنبال کننده ها جایزه هایی هم بدهید؛ جایزه هایی که ممکن است همان محصولات خودتان باشد.

نوشتن پیام های مهم در ابتدا و انتهای کپشن اینستاگرام

محققان حوزه نورومارکتینگ معتقدند نوشتن پیام های مهم در ابتدا و انتهای یک مطلب یا کپشن اینستاگرام می تواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. اگر می خواهید فالوور شما پیام مهمی را به خاطر بسپارد، حتما محتوای خود را با همان پیام شروع کرده و در انتها هم با همان پیام تمام کنید.

همچنین مثلا در گذاشتن استوری در اینستاگرام می توانید از این قانون تبعیت کنید. یک پیام مهم در استوری اول قرار می دهید و بعد چند استوری بعدی مرتبط با آن می گذارید. در پایان دوباره استوری که حاوی پیام مهم است را یا تکرار کنید و یا با تصویر دیگری قرار بدهید.

گاو بنفش اینستاگرام شوید

اگر اهل خواندن کتابهای بازاریابی باشید، حتما کتاب معروف گاو بنفش نوشته ست گادین را خوانده اید. کتابی که به شما آموزش می دهد چطور با متفاوت بودن در دنیای شلوغ امروزه کسب و کار بیشتر دیده شوید. در اینستاگرام هم شما باید گاو بنفش باشید، یا به عبارت دیگر تافته ای جدا بافته باشید. موضوعی که در بازاریابی عصبی هم به آن تاکید ویژه شده است.

افزایش فروش در اینستاگرام

سعی کنید در اینستاگرام همیشه به روز باشید و پست های جدید و جذاب قرار بدهید. به پست های قبلی خود نگاهی بیاندازید، اگر فکر می کنید که دچار یکنواختی شده اید، همین حالا گاو بنفش را طراحی کنید و سعی کنید برای مخاطب خود جذاب باشید.

بده بستان داشتن با فالوورها

فالوور شما یعنی رفیق گرمابه و گلستان شما. یکی از اصول حفظ این رفاقت رابطه ای برد برد داشتن است. یعنی شما ارزشی به مشتری خود می دهید و ارزش هایی را از آنها می خواهید که به شما بدهند. در قانون کسب و کار شما باید با مشتری خود طوری رفتار کنید که با رفیق صمیمی خود رفتار می کنید. به آن ها ارزشی را به رایگان و بدون چشم داشت بدهید.

برای این کار می توانید مسابقه ای راه اندازی کنید و جایزه ای هیجان انگیز به مشتریان خود بدهید. می توانید طرفداران خود را از طریق اینستاگرام به عضویت در خبرنامه وبسایت ترغیب کنید. همچنین با جواب دادن مستقیم در دایرکت و کامنت به دنبال کننده ها این رابطه صمیمی را حفظ کنید.

استفاده از کلمات پر قدرت در پست های اینستاگرامی

روانشناسی کلمات روش عالی دیگری است که اکثر برندهای موفق از آن بهره می برند. از آنجایی که انسان ها موجوداتی احساسی اند، بیشتر مواقع آنها دست به خرید های مبتنی بر احساسات می زنند؛ دقیقا همان چیزی که بازاریابی عصبی را می سازد.

در چنین شرایطی کلمات می توانند بیش از هر چیز تاثیر گذار باشند. برای مثال کلماتی مثل هدیه ویژه، بهترین، ارزان، فوق العاده، شگفت انگیز، ویژه، جدید و… می توانند مشتری را به خرید محصول ترغیب کنند. محتوای اینستاگرام خودتان را می توانید با این کلمات مهیج کنید. پیشنهاد می کنیم با بررسی رقبای موفق لیستی از این کلمات مهیج ایجاد کنید و در مواقع مورد نیاز از آنها استفاده کنید.

استفاده از اینفلوئنسرها در بازاریابی عصبی اینستاگرام

آخرین راه و شاید مهمترین راه در بازاریابی عصبی استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ است. تحقیقات مختلفی نشان می دهند که پست های افراد معروف در اینستاگرام تاثیرگذاری زیادی دارند. جالب است بدانید که تبلیغات در اینستاگرام به کمک اینفلوئنسرها و افراد معروف بسیار پر بازده تر از تبلیغات تلویزیونی است.

فقط کافیست قیمت های این دو تبلیغ را با هم مقایسه کنید. البته استفاده از اینفلوئنسرها در تبلیغات نیازمند تحقیقات گسترده ای است. شما باید از فردی استفاده کنید که پیجی با بازده بالا داشته باشد. برخی از این افراد حجم زیادی از تبلیغات را قبول می کنند و وقت زیادی برای شما نمی گذارند.

البته بحث تبلیغات اینفلوئنسری به همین جا ختم نمیشود و پیچیدگی های زیادی دارد البته ما در مقاله روانشناسی مخاطبان در اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام – روانشناسی و بازاریابی تاثیرگذار چیست به این موضوع به صورت کامل پرداخته ایم که پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

حرف آخر

در این پست قصد ما این بود که ابتدا توضیح بدهیم نورومارکتینگ چیست و سپس نشان بدهیم که چطور با بازاریابی عصبی در اینستاگرام فروش محصولات خود را افزایش بدهیم. به همین منظور 13 راهکار افزایش فروش در اینستاگرام را توضیح دادیم. راهکارهایی که با استفاده از آنها می توانید بیش از پیش نظرات مشتریان را به خود جلب کنید و پیج فروش قوی تری در اینستاگرام داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا