آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

بازاریابی تاثیرگذار چیست و اصول مهم آن

تا بحال در یک نگاه عاشق شده اید؟ منظورم این است که با دیدن کیفی در دست دوستتان یا ساعتی دور مچ او به این فکر افتاده باشید که چقدر زیباست و کاش شما هم یکی از آن داشتید؟ همین موضوع ممکن است در مورد لباسی که یک سلبریتی روی فرش قرمز پوشیده و یا جواهراتی که بازیگر مورد علاقه تان در دست دارد پیش بیاید. در این حالت احتمالا به سراغ گوگل می روید تا در مورد آن محصول اطلاعاتی کسب کنید. حتی شاید در اینستاگرام در به در به دنبال برند آن محصول بیفتید. در هر صورت اگر این جستجو موفقیت آمیز باشد ، شما به محصول دلخواهتان رسیده اید اما اگر این اتفاق نیفتد چه؟ در این صورت آن برند یک مشتری بلقوه و یک درآمد حاصل از فروش را از دست داده است. در ابعاد وسیع این یک شکست برای آن برند به حساب می آید. حال برندها برای اینکه چنین فرصت هایی را از دست ندهند، به نوعی از تبلیغات روی آوردند که به آن بازاریابی تاثیر گذار می گوییم. اما بازاریابی تاثیر گذار چیست؟ این نوع از بازاریابی چه تفاوتی با اینفلوئنسر مارکتینگ دارد؟ این نوشته را به همین علت به موضوع بازاریابی تاثیرگذار اختصاص داده ایم.

بازاریابی تاثیرگذار چه مفهومی دارد؟

بازاریابی تاثیرگذار چه مفهومی دارد؟

بازاریابی تاثیر گذار یک مفهوم جدید نیست. از زمانی که شبکه های مجازی مانند اینستاگرام رشد کردند این نوع از بازاریابی شکل جدیدی به خود گرفته است. در این شکل از مارکتینگ قرار است با استفاده از افرادی که به نحوی در بین مردم مشهور هستند به کسب و کارهای کوچک تر کمک کنیم تا اسم خودشان را به گوش مخاطبانشان برسانند. همه ی کسب  و کارها در هر اندازه ای که باشند باید در مورد افراد تاثیرگذار حوزه ی خودشان اطلاعات جامعی داشته باشند. این بیزینس ها باید بتوانند در صورت نیاز با این افراد تاثیرگذار ارتباط بگیرند تا محصولات و خدماتشان را به جامعه ی هدفشان معرفی کنند.

بازاریابی تاثیر گذار نباید با اینفلوئسنر مارکتینگ اشتباه گرفته شود. در واقع باید بین دو مفهوم influence marketing  و influencer marketing تفاوت قائل شویم. بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها بر سوق دادن فالورها به سمت خرید محصول یا خدمت تمرکز دارد. بازاریابی تاثیر گذار اما بر محتوا تاکید دارد. قرار است با قرار دادن اطلاعات کافی شامل قیمت، کیفیت، محبوبیت، خدمات و و حتی تصاویر زیبا کاربران را به سمت خرید به صورت ضمنی سوق دهیم. اینفلوئنسر ها در معرفی یک محصول به شما می گویند که باید این محصول را داشته باشید. اما بازاریابی تاثیرگذار شرایطی را فراهم می کند که شما به این نتیجه برسید یک محصول را حتما می خواهید.

بازاریابی تاثیر گذار می خواهد با ربط دادن یک سلبریتی به یک محصول بر فروش آن تاثیر بگذارد. این در حالیست که اینفلوئنسر مارکتینگ بر طبق اصل بازاریابی دهان به دهان کار می کند. سلبریتی ها الگوی مردم هستند و کسب و کارها در ارتباط با آن ها می خواهند از وجه سلبریتی ها بهره مند شوند. از طرفی اینفلوئنسرها تصویری از محصول یا خدمات شما را در ذهن فالورهایشان شکل دهند.

البته در اینجا ذکر یک نکته بسیار مهم است و آن اینکه بازاریابی از طریق اینفلوئسنرها نیز جزئی از بازاریابی تاثیر گذار به حساب می آید. صحبت ما در این نوشته بر روی انواع بازاریابی تاثیر گذار است. می خواهیم افرادی را که قرار است در این نوع بازاریابی دخیل باشند، دسته بندی کنیم.

توصیه میکنیم بخوانید : روانشناسی مخاطبان در اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام

تاثیر گذاران در بازاریابی تاثیر گذار به چند دسته تقسیم می شوند؟

تاثیر گذاران در بازاریابی تاثیر گذار به چند دسته تقسیم می شوند؟

پیش از این در نوشته ای با عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ در مورد دسته بندی اینفلوئنسرها صحبت کرده بودیم. در این نوشته یعنی تحت عنوان بازاریابی تاثیر گذار می خواهیم اینفلوئنسرها یا افراد تاثیر گذار در بازاریابی را به سه دسته ی عمده تقسیم کنیم: میکروها،‌ ماکروها یا سلبریتی ها و مگا اینفلوئنسرها.

بازاریابی تاثیر گذار با میکرو اینفلوئنسرها

میکرو اینفلوئنسر ها غریبه نیستند؛ افرادی هستید که هر روز می بینیم و تعداد فالورهایشان کم به حساب می آید. این عدد می تواند کمتر از  10 هزار نفر باشد. برای درک میزان تاثیر گذاری این افراد می توانید به اقوام و آشنایتان در اینستاگرام نگاه کنید. اگر لباسی که بر تن یکی از آشنایانتان است و آن را در اینستاگرامش به اشتراک گذاشته شما را به سمت خرید آن سوق دهد، می توان گفت که آن میکرو اینفلوئنسر کارش را انجام داده است. نرخ تعامل در صفحات این افراد بسیار بالاست و فضای صفحاتشان معمولا بسیار صمیمانه است. با اینهمه اگر قرار به صحبت در مورد بازاریابی تاثیر گذار باشد، میکرو اینفلوئنسرها در این زنجیره جایی ندارند. البته این به معنی ارزش کم کاری که می کنند نیست بلکه صرفا در مورد ابعاد بزرگ بازاریابی صحبت می کنیم.

ماکرو اینفلوئنسرها و سلبریتی ها

شامل افرادی هستید که در اینستاگرام معروف شده اند و صدها هزار فالور دارند. البته افراد مشهور خارج اینستاگرام که به آنها سلبریتی می گوییم و تعداد فالورهای آنها به میلیون می رسد جز همین دسته هستند. این دسته بندی از تاثیرگذاراترین افراد در بازاریابی هستند. آنها با گروه بزرگی از مخاطبان به نسبت میکرو اینفلوئنسرها در ارتباط هستند. همین موضوع سبب می شود که کسب و کارها به کار با ماکرو اینفلوئنسرها بیشتر از سایر انواع اینفلوئنسرها همکاری کنند. در اینکه ماکرو اینفلوئسنرها از طریق همکاری با کسب و کارها به در آمد های بالایی می رسند هیچ شکی نیست اما اینکه این همکاری به چه حجمی از فروش منجر می شود، معمولا آنقدرها هم واضح نیست.البته ذکر یک نکته ضروری است و آن اصالت است. یعنی درست است که در در برابر خدماتی که از اینفلوئسنرها دریافت می کنیم هزینه ی معقولی می پردازیم، اما باز هم مردم در مواجهه با یک محصول جدید به حرف آشنای خود نسبت به یک فرد مشهور در ابعاد سلبریتی ها بیشتر اعتماد می کنند.

مگااینفلوئنسرها و بازاریابی تاثیر گذار

سلبریتی هایی با میلیون ها فالور را در دسته ی ماکرو اینفلوئنسرها قرار دادیم. پس با این حساب چه افرادی در دسته ی مگا اینفلوئنسرها جای می گیرند؟ در بازاریابی تاثیر گذار بیشتر با کارکرد مگا اینفلوئنسرها تمرکز دارد. تاثیرگذاری در ابعاد مگا، بیشتر بر جنبه ی آگاهی بخشی جمعی متمرکز است. یعنی با ایجاد جریان هایی در رسانه های بزرگ (در اینجا اینستاگرام) مردم را تحت تاثیر قرار دهیم. اینکار حتی بیشتر از تبلیغات انجام شده توسط افراد مشهور تاثیرگذار است. یعنی مردم محصولی را که در یک فیلم چه در یوتیوب چه در سینما می بینند در آگاهی آنها نسبت به محصول تاثیر زیادی می گذارد. افراد زیادی به تماشای این محتواها می پردازند صرفا برای اینکه نسبت به ترندها در زمینه های مختلف آگاهی پیدا کنند. همین کار باعث می شود که ارتباط عمیقی بین بینندگان و محصولات ایجاد شوند. اندازه گیری میزان موفقیت از طریق این مدل از بازاریابی تاثیرگذار دشوار است و دقت کافی ندارد.

عناصر مهم در بازاریابی تاثیر گذار

عناصر مهم در بازاریابی تاثیر گذار

تا بحال تعریف بازاریابی تاثیر گذار و تفاوت آن با اینفلوئنسر مارکتینگ را بررسی کردیم. اگر می خواهیم برای رشد و کسب و کارمان در به مقوله ی بازاریابی تاثیرگذار ورود کنیم باید به سه فاکتور مهم دقت کنیم: اهداف و خواسته ها، توانمند سازی و وحدت! در ادامه می خواهیم این سه فاکتور را به تفصیل بررسی کنیم.

هدف از بازاریابی تاثیر گذار

هر نوعی از بازاریابی در جهت محقق کردن اهداف و استراتژی های کسب و کار ما اجرا می شود. از طرفی مخاطبان هدف شما نیز چنین هدفی را در زندگی،  کسب و کار و ارتباطشان دنبال می کنند. آنها می خواهند به بهترین ها برسند. این بدین معنیست که سنگ بنای این نوع از بازاریابی رو حسادت و یا میل شدید به خواستن چیزی در فضای مجازی تشکیل می دهد.  اگر در گذشته ما خودمان را با نهایتا افراد نزدیک به خود مقایسه می کردیم؛ در سایه ی اینستاگرام و سایر شبکه های مجازی ارتباطات ما اینک به وسعت کل دنیاست. این یعنی سلیقه ها، عادت ها،‌علایق، سبک زندگی و موفقیت و پیشرفت خودمان را با افرادی از کل دنیا می سنجیم.

شما به عنوان کسب و کار چه نفعی از این موضوع می برید؟ در واقع شما باید با توجه به چیزهایی که مردم از آن تعریف می کنند، پی به این ببرید که به چه چیزهایی علاقه دارند. همین موضوع باید به شما کمک کند که با مردم ارتباط بگیرید. از طرفی شما باید نسبت به سبک های زندگی مردم اطلاعات به روزی کسب کنید. مثلا مردم این روزها کمتر به سراغ چیزهای تجملاتی می روند. امروزه مردم بیشتر به درون خودشان می پردازند و ویژگی هایی از این قبیل باید منبع الهام شما باشد. مردم می خواهند سالم تر، عاقل تر، خلاق تر و دارای ارتباطات گسترده تر باشند. چنین تغییراتی در سبک زندگی مردم به واسطه ی افراد مشهور و سلبریتی تقویت می شود. شما که قصد دارید از بازاریابی تاثیرگذار برای رشد کسب و کارتان بهره ببرید، باید از این موضوع استفاده کنید. اگر محصولات فیزیکی و یا خدمات می فروشید، به این فکر کنید که چگونه می توانید با اهداف مردم در زندگی و یا سبک زندگی جدیدشان تطبیق پیدا کنید.

به یک نکته ی مهم دقت کنید و آن اینکه قرار نیست بازاریابی تاثیر گذار از شما سلب مسئولیت کند. یعنی استفاده از یک سلبریتی هر چند مشهور برای تبلیغ محصول شما قرار نیست کم  و کاستی ها یا شکاف هایی را که در استراتژی هایتان وجود دارد حل و فصل کند. یعنی اگر می خواهید بازاریابی تاثیر گذار همه ی توان خودش را برای شما به کار بگیرید، سعی نکنید برای محصولاتتان نیاز ایجاد کنید، بلکه سعی کنید نیازی را که از قبل وجود دارد رفع کنید و یا آرزوهایی که هستند را برآورده کنید. باید از شبکه های اجتماعی ممنون باشید که به شما کمک می کنند که بدانید آرزوها و نیازهای مردم در چه راستایی هستند. علاوه بر این شما دقیقا می توانید متوجه شوید که در بازاریابی تاثیر گذار باید روی کدام افراد مشهور و یا چه جریان هایی بیشتر تمرکز کنید.

قدرتمند سازی محصولات و خدمات

اگر طبق مورد قبل دانستید که خواسته ها و آرزوهای مردم در چه راستایی است، پس حالا باید بر روی محصول و خدمات و همچنین استراتژی های خود تمرکز کنید. شما می خواهید کمک کنید تا مردم به نسخه ی بهتری از خودشان تبدیل شوند. در دنیای پر رقابت کسب و کارهای اینستاگرامی؛‌ اگر شما این حس را به مخاطب ندهید، مطمئن باشید که جایگزین های بهتری برایشان پیدا خواهد شد. این یعنی بازنده ی این رقابت شما هستید. مردم این روزها باید حس کنند که هر چیزی را که آرزو کنند به آن می رسند. یعنی اگر مخاطب محصولی را در دست همسایه اش ببینید و به این صرافت بیفتد که یکی بهتر از آن تهیه کند و شما در آن نقطه حضور داشته باشید، برد کرده اید.

بازاریابی مدرن اهدافی از این دست را دنبال می کند. یعنی شما اگر بعنوان کسب و کار صرفا به دنبال نفع شخصی خودتان باشید در این بازار جایی ندارید. شما باید به فکر حل کردن یک مشکل یا ارضای یک نیاز و برآورده کردن آرزوهای مردم تلاش کنید. شما باید نیاز مردم به بهتر شدن و بهتر به نظر رسیدن را برطرف کنید. شبکه های مجازی و علی الخصوص اینستاگرام باعث شده که کسب و کار به روش های سنتی به سرعت رو به فرسایش بگذارند. مردم به یک برند زمانی توجه می کنند که توسط یک چهره که نسبت به او حس خوبی دارند، نمایش داده شود. این تاثیر بازاریابی تاثیر گذار را به خوبی نشان می دهد. در واقع استفاده از افراد مشهور و سلبریتی به برند شما چهره می بخشد. مطمئن باشید سود حاصل از این همکاری به اندازه ای است که شما را راضی نگه دارد. در هر صورت هدف شما باید دادن حس خوب به مخاطب باشد.

در میان حجم عظیمی از اطلاعاتی که کاربران در شبکه های اجتماعی دریافت می کنند، برند شما باید به طریقی متمایز شود. منظور ما از قدرتمندسازی همین است. استفاده از افراد تاثیرگذار به انسان ها احساس قهرمان گونه ای القا می کند و این به نفع محصولات و کسب و کار شماست. مردم احساس می کنند که با استفاده از آن محصولی که سلبریتی محبوبشان از آن استفاده کرده به آرمان های قهرمانانه شان می رسند. البته مجدد تاکید می کنیم که همه ی این تسهیلات نباید باعث شوند تا شما نقش مهم خودتان را بعنوان کسب و کار  گم کنید.

اتحاد

برای دهه های متمادی، متخصصین فروش و بازاریابی  در تحقیقات خود در زمینه های روانشناسی اجتماعی به شش اصل تاثیر گذار رسیدند شامل: تقابل، تایید اجتماعی، علاقه، تعهد، سازگاری و کمبود. این شش اصل باعث ارتباط مردم با کسب و کارها می شوند. اصل هفتم که جدیدترین آنهاست، اتحاد نام دارد؛ اما به چه معناست؟ مردم تحت تاثیر کسانی که به آنها شباهت بیشتری داشته باشند قرار می گیرند. مردم دوست دارند که در گروه های خاصی قرار بگیرند و این یعنی دیدن یک محصول در دستان کسانی که هم دوستش دارند و هم به نظرشان جذاب است تاثیری دو چندان بر روی آنها خواهد داشت.در بازاریابی تاثیر گذار شاید مهمترین نکته ایکه باید به آن دقت کنید، همین باشد. یعنی محتوای تبلیغی شما هر چقدر هم که تاثیرگذار و خلاقانه باشد، اگر توسط اینفلوئنسری از جنس مردمی که مخاطب شما هستند،‌تبلیغ نشود، آنچنان که انتظار دارید تاثیر گذار نخواهد بود. سوشال پروف و یا چهره ای که آن سلبریتی و یا اینفلوئنسر از خود ساخته است، بر میزان تاثیرگذاری اثر مستقیم خواهد داشت. آن چهره ی ساخته شده باید برای مخاطبین هدف شما نیز معنا و مفهومی داشته باشد،‌در غیر اینصورت تبلیغات شما بیهوده خواهد بود.

اتحاد در بازاریابی به مفهوم سنتی آن یعنی اتحاد بین شهری و قبیله ای نیست. امروزه مردم در آروزهایشان و توانمندی هایشان به دنبال اتحاد هستند. این وظیفه ی شماست که افرادی با آرزوهای مشابه را گرد هم آورید. در اینجا هم باید ممنون اینستاگرام باشید که به شما کمک کرده این افراد را پیدا کنید. این افراد در ارتباط با یکدیگر هستند و بر هم تاثیرگذاری دارند. علایق و سلیقه های این افراد بهم نزدیک است. همکاری با افرادی مشهوری که از اندیشه هایی مشابه این افراد پیروی می کنند، برگ برنده ی شما در بازاریابی تاثیر گذار خواهد بود.

دقت به این سه عنصر چه منفعتی برای شما دارد؟ همه ی هدف ما این بود که بگوییم بازاریابی تاثیر گذار صرفا تولید یک محتوای تبلیغاتی و سپردن آن به یک فرد مشهور و انتظار نتایج خارق العاده داشتن نیست. حتی اگر در بودجه هیچ محدودیتی نداشته باشید، نام برند خود را با این کار خدشه دار می کنید. یک سلبریتی که در ذات خود زندگی تجملاتی دارد، انتخاب مناسبی برای معرفی خدمات خیرخواهانه نیست. فراموش نکنید که مردم نسبت به افرادی این چنین دافعه دارند. از این دست مثال ها می توان بسیار یافت. در نهایت بازاریابی تاثیر گذار زمانی واقعا تاثیر گذار است که مطابق با آرزوهای مردم باشد، به آنها القا کند که توامند و ارزشمند هستند. فراموش نکنید که مردم دوست دارند به برندها تعلق خاطر پیدا کنند و این احساس زمانی در آنها شکل می گیرد که تمامی آرمان و آرزوهایشان را که قرار است توسط شما محقق شود،‌در فرد مورد علاقه یا جریان مورد علاقه شان ببینند.

سخن پایانی

این نوشته چیزی فراتر از راهنما و دستور العمل برای شما دارد. بازاریابی تاثیرگذار چیزی نیست که بخواهید آن را ساده بگیرید. باید کاری انجام دهید که ارزش داشته باشد و اگر می خواهید در ذهن مخاطبانتان بمانید، باید آن ها را خوب بشناسید. تاثیر واقعی چیزی نیست که بتوانید آن را با پول بخرید. در دنیای امروز با حجم عظیمی از اطلاعات و تنوع و پیچیدگی های زیادش چاره ای ندارید جز این که با جریان حرکت کنید. ما در تبلیغ‌چه برای به روزرسانی اطلاعات شما تلاش می کنیم. توصیه می کنیم سایر نوشته های ما در وبلاگ تبلیغ چه را از دست ندهید.

سوالات متداول

بازاریابی تاثیرگذار چیست؟

بازاریابی تاثیر گذار نوعی از اینفلوئنسر مارکتینگ است با این تفاوت که بیشتر اینکه بر افراد تاثیر گذار تمرکز داشته باشد به جریان های تاثیر گذار اشاره دارد. بازاریابی تاثیر گذار یک روش نیست، یک مفهوم است که پارامتر های گوناگونی دارد. این نوع از بازاریابی مانند سایر انواع آن اهداف مشابهی را دنبال می کند.

آینده بازاریابی تاثیرگذار در اینستاگرام چگونه است؟

بازار یابی تاثیر گذار همیشه وجود داشته است. مردم همیشه با دیدن یک لباس زیبا بر تن یک سلبریتی یا دکوراسیون یک اتاق در یک فیلم سینمایی آرزو کرده اند که به آن دسترسی داشته باشند. رشد شبکه های اجتماعی و در راس آنها اینستاگرام به این روش بازاریابی دامن زد. نمی توان گفت آینده ی بازاریابی در اینستاگرام رشدی موازی با خود اینستاگرام دارد.

اصول بازاریابی تاثیرگذار چیست؟

در بازاریابی تاثیرگذار مانند سایز انواع آن باید به چند نکته دقت کنید. در واقع موضوع پیرامون روانشناسی مخاطب است:
 مردم دوست دارند تحقق اهدافشان را در تبلیغات شما ببینند.
مردم دوست دارند نیازهایشان به واسطه ی تبلیغ تاثیر گذار شما ارضا شود.
مردم دوست دارند عضو گروه ها یا تحت عناوین مشخصی باشند.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا