آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

میکرو اینفلوئنسر کیست؟ چگونه بهترین میکرو اینفلوئنسر مرتبط را پیدا کنیم؟

نفوذ شبکه های اجتماعی ما را ناگریز به آشنایی با مفاهیمی کرد که پیش از این از آن اطلاع نداشتیم. میکرو اینفلوئنسر از جمله ی این واژه هاست. اما در واقع میکرو اینفلوئنسر کیست؟ چرا این مفهوم در دنیای اینستاگرام بسیار اهمیت پیدا کرده است؟ بعنوان یک کسب و کار باید چه موضعی نسبت به میکرو اینفلوئنسرها داشته باشیم و چرا باید بدانیم دقیقا میکرو اینفلوئنسر کیست؟ بهترین میکرو اینفلوئنسر مرتبط با کسب و کار خود را چگونه پیدا کنیم؟ اینها بخشی از سوالاتی هستند که در این نوشته می خواهیم به آنها بپردازیم. متنی که در ادامه می خوانید شامل جزئیات زیادی در باب پاسخ به سوال میکرو اینفلوئنسر کیست می باشد تا تمامی مباحث مرتبط با این حوزه را پوشش دهد و به شما خواهد آموخت که چگونه بهترین میکرو اینفلوئنسر مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنیم.

میکرو اینفلوئنسر کیست؟

واژه ی “میکرو” کوچک بودن را به ذهن القا می کند. برای دانستن این موضوع که میکرو اینفلوئنسر کیست ، اگر کاربران اینستاگرام را بر اساس تعداد فالوورهایشان دسته بندی کنیم؛ میکرو اینفلوئسنر ها بین 1000 تا 10 هزار فالوور دارند. این افراد در محدوده ی فالوورهای خودشان بسیار شناخته شده هستند. از این جهت معمولا میزان تعامل یا engagement در بین پست هایشان بالا است. همین موضوع سبب می شود که کسب و کارها برای تبلیغات در حوزه ی کاریشان به میکرو اینفلوئنسرها مراجعه کنند. در واقع یک میکرو اینفلوئنسر شخصی تاثیر گذار است که بر محدوده ی کمی از افراد از نظر تعداد تاثیر می گذارد. میدانید که واژه ی اینفلوئنسر یا influencer به معنی تاثیر گذار است.

میکرو اینفلوئنسرها برخلاف افراد و چهره های معروف در اینستاگرام، ‌کاربران عادی هستند. آنها صرفا در حوزه مورد علاقه شان در اینستاگرام محتوا تولید می کنند. آنها به اندازه ی افراد مشهور و چهره های اینستاگرامی فالوور ندارند، اما با همین افراد محدود رابطه ی خوبی دارند. در واقع بازاریابی از طریق میکرو اینفلوئنسر ها که در بخش های بعدی به آن می پردازیم از همین صمیمیت ما بین ناشی می شود. احتمالا با خواندن این متن کسانی را به یاد آورده اید که از قضا آن ها را دنبال می کنید و از دنبال کردن آن ها حس خوبی دارید. حتی ممکن است به توصیه ی آنها کاری انجام داده باشید. شاید اکنون برای شما ملموس تر باشد که میکرو اینفلوئنسر کیست.

برای درک بهترمفهوم میکرو اینفلوئنسر کیست؛ یک مربی بدنسازی حرفه ای در اینستاگرام محتوایی تولید می کند که در حال ورزش کردن در باشگاه های حرفه ای و نهایتا آموزش حرکت های بدنسازی است. یک میکرو اینفلوئنسر بدنسازی اما، محتوایی در اینستاگرام تولید میکند با این مضمون که شما چگونه در منزل و با وسایل ساده بدنسازی کنید. مورد دوم به مزاج مردم بیشتر خوش می آید. همین موضوع سبب ارتباط صمیمانه تری بین میکرو اینفلوئنسر و فالوورهایش می شود. به طور کلی بر طبق یک پژوهش انجام شده، 82 درصد از مشتریان اعلام کرده اند حداقل یک محصول خریده اند که توسط میکرو اینفلوئنسرها معرفی شده است. با این مثال تاثیر گذاری میکرو اینفلوئنسرها بهتر مشخص می شود.

با میکرو اینفلوئنسرها تا حدودی آشنا شدیم و در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم. در بند بعدی به این موضوع می پردازیم که تاثیرگذاری میکرو اینفلوئنسرها از چه ناشی می شود.

بخوانید: چگونه اینفلوئنسر شویم؟

چرا میکرو اینفلوئنسرها بسیار تاثیرگذار هستند؟

چرا میکرو اینفلوئنسرها بسیار تاثیرگذار هستند؟

در نگاه اول اعتماد به میکرو اینفلوئنسر و شناساندن کسب و کار از طریق او به مردم کار نامعقولی به نظر می رسد. چرا باید به کسی که تعداد فالوورهای کمی دارد اعتماد کنیم؟ در ادامه می خواهیم همین موضوع را بررسی کنیم. یعنی با دلیل و مدرک ثابت کنیم که اعتماد به اینفلوئنسرهای کوچک نتایج بهتری بهمراه می آورد.

1- میکرو اینفلوئنسرها نرخ تعامل بهتری دارند

نرخ تعامل یا engagement rate به مجموع تعداد لایک ها، کامنت ها،‌اشتراک گذاری ها و ذخیره شدن ها به ازای یک پست گفته می شود. بر اساس تحقیقات و تجربه به میزانی که تعداد فالوورهای یک اینفلوئنسر افزایش پیدا می کند،‌نرخ تعامل برای او به طور نسبی کاهش می یابد. به اعداد زیر توجه کنید:

 • نسبت تعداد فالوورها و تعداد لایک ها برای پیج های کمتر از 1000 نفر 8 درصد است.
 • نسبت تعداد فالوورها و تعداد لایک ها برای پیج های بین 1000 تا 10000 نفر 4 درصد است.
 • نسبت تعداد فالوورها و تعداد لایک ها برای پیج های بین 10000 تا 100000 نفر 2.4 درصد است.
 • نسبت تعداد فالوورها و تعداد لایک ها برای پیج های بین 1 و 10 میلیون نفر 1.7 درصد است.

این نسبت ها با تقریب مشابهی برای نسبت کامنت و تعداد فالوورها نیز وجود دارد. پس می توانیم با خیال راحت نتیجه بگیریم میکرو اینفلوئنسرها نرخ تعامل بالاتری نسبت به اینفلوئنسرها دارند. یعنی کسب و کار ها می توانند از این تعریف با ارتباط بهتری با مخاطبان هدف خود بگیرند. همانطور که گفتیم میکرواینفلوئنسرها در حوزه های مورد علاقه شان فعالیت می کنند. همین موضوع سبب می شود که آنها با میل و رغبت و البته اطلاعات کافی با فالوورهایشان تعامل کنند. گفته می شود که میکرو اینفلوئنسرها 22.2 برابر کاربران عادی اینستاگرام در حال مکالمه و تعامل با کاربرانشان هستند.

2- میکرو اینفلوئنسرها فالوورهای منسجم تری دارند

میکرواینفلوئنسرها مخاطبان هدف منسجم تری دارند. این موضوع به نسبت اینفلوئنسرها سنجیده می شود. یک سلبریتی یا فرد مشهوری را به ذهن بیاورید که میلیون ها فالوور دارد. از هر نوع قشر و هر سلیقه ای در بین مخاطبانش وجود دارد. تصور کنید شما یک برند پوشاک هستید که می خواهید از طریق این اینفلوئنسر معروف برند پوشاک خودتان را ارتقا بدهید. بسیار بدیهی است که تعداد زیادی از این فالوورها اصلا علاقه ای به مد و لباس و مسائلی از این قبیل نداشته باشند. این یعنی شما بابت تعداد فالوورها هزینه کرده اید نه بابت هدفمندی آنها و گرفتن نتیجه ی موثر از این طریق بعید به نظر می رسد. این در صورتی است که اگر شما همین هزینه را بر روی ده میکرواینفلوئنسر فعال در حوزه ی مد و پوشاک سرشکن کنید، به هزاران کاربر اینستاگرامی می رسید که دقیقا مخاطب هدف شما هستند. این موضوع را با نرخ تعامل بالایی که بین میکرو اینفلوئنسرها و مخاطبانشان وجود دارد همراه کنید. نتیجه قطعا شگفت انگیز است.

3- میکرو اینفلوئنسرها معامله پذیرتر هستند

حقیقت این است که با میکرو اینفلوئنسرها بهتر می توان معامله کرد. یعنی در جاییکه دسترسی به یک سلبریتی یا چهره در اینستاگرام با میلیون ها فالوور بسیار دشوار است، صحبت با یک میکرو اینفلوئنسر بسیار ساده تر است. از طرفی هزینه ای که باید به یک چهره ی معروف بابت تنها یک پست تبلیغاتی پرداخت کنید بسیار بالاست. برای مثال طبق صحبتی که اخیرا با یک چهره ی نسبتا معروف در اینستاگرام با 4 میلیون فالوور داشتیم، به ازای یک پست تبلیغاتی در حوزه ی کاری ما چیزی بین 10 تا 15 میلیون تومان طلب کردند. این در حالیست که صفحات کوچکتر و میکرو اینفلوئنسرها همین کار را با مبلغی بین 250 تا 500 هزار تومان انجام می دهند. یعنی اگر ما تبلیغ محصولمان را به همزمان به 20 میکرو اینفلوئنسر با میانگین مبلغ 400 هزار تومان بدهیم، نهایتا 8 میلیون تومان باید پرداخت کنیم. این مبلغ از حداقل مبلغ ارائه شده توسط آن چهره ی معروف کمتر می شود. تفاوت عمده ی دیگر این است که ما نهایتا بعد از چند ساعت توانستیم با میکرو اینفلوئنسرها صحبت کنیم، اما رسیدن به پاسخ سوالمان توسط اینفلوئنسر مزبور تقریبا یک هفته طول کشید.

4- میکرو اینفلوئنسر ها قابل اعتمادتر هستند

اینفلوئنسر های میکرو، انسان های واقعی هستند و محتوایی که منتشر می کنند واقعی است. این افراد از آنجایی که تعداد فالوورهای کمتری دارند به تمامی کامنتهایشان توجه می کنند و با مردم ارتباط خوبی می گیرند. بدیهی است که مردم به انسان های واقعی شبیه به خودشان بیشتر اعتماد می کنند. این موضوع به نسبت اعتمادی که در برخورد با یک فرد مشهور یا صفحه ی یک برند در اینستاگرام، سنجیده می شود. همین اعتماد باعث می شود مردم به محصول، خدمات یا برندی که توسط یک میکرو اینفلوئنسر توصیه می شود حتما توجه کنند. اگر اطلاعاتی در مورد الگوریتم اینستاگرام داشته باشید میدانید که اینستاگرام پست هایی را که مردم به آنها بیشتر توجه می کنند در صدر نمایش می دهد. از آنجایی که مردم به پست های میکرو اینفلوئنسرها علاقه ی بیشتری نشان می دهند؛ این محتواها بیشتر از محتواهای تولید شده توسط صفحات برندها و افراد مشهور دیده می شوند.

به چهار دلیل عمده درک کردیم که چرا همکاری با میکرو اینفلوئنسر ها به نفع کسب و کار ماست و چار باید بدانیم میکرو اینفلوئنسر کیست ؛ در بندهای بعدی در مورد نوعی از بازاریابی موسوم به اینفلوئنسر مارکتینگ یا تبلیغات اینفلوئنسری اینستاگرام صحبت خواهیم کرد. همچنین بررسی می کنیم که چگونه بهترین میکرو اینفلوئنسر برای کسب و کارمان را پیدا کنیم. پیش از آن بیایید نگاهی به انواع اینفلوئنسر بیندازیم.

تفاوت مگا اینفلوئنسر، ماکرو اینفلوئنسر ، میکرو اینفلوئنسر و نانو اینفلوئنسر

تفاوت مگا اینفلوئنسر، ماکرو اینفلوئنسر ، میکرو اینفلوئنسر و نانو اینفلوئنسر

در اینجا بنا نیست به صورت تخصصی به این مفاهیم بپردازیم چون تا کنون متوجه شده اید که میکرو اینفلوئنسر کیست ؛ صرفا می خواهیم بین این مفاهیم تمایز قائل شویم. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که  بخواهید بهترین میکرو اینفلوئنسر را برای معرفی کسب و کارتان تشخیص دهید و درواقع بهتر بدانید میکرو اینفلوئنسر کیست.

مگا اینفلوئنسر: همانطور که از نام آن بر می آید، به اینفلوئنسرهایی که بیش از میلیون فالوور دارند گفته می شود.این افراد بیش از اینکه تاثیر گذار باشند، معروف هستند. یعنی جایی خارج از فضای مجازی به شهرت رسیده اند و طبعا در اینستاگرام نیز به سرعت رشد می کنند. تنوع فالوورهای این افراد به لحاظ سلیقه بسیار گوناگون است. این افراد بدیهی است که نمی توانند تعامل مستقیمی با تک تک فالوورهایشان داشته باشند. یعنی نرخ تعامل صفحه ی آنها پایین است.

ماکرو اینفلوئنسر: جمعیت فالوورهای این افراد از یک میلیون تجاوز نمی کند و البته از 100 هزار نفر کمتر نیست. این دسته افراد از لحاظ ویژگی های فالوورهایشان و نرخ تعامل بین مگا اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها قرار دارند. عمده ی شهرت این افراد از طریق فضای مجازی است. این افراد با کارهایی نظیر ولاگری یا تولید محتواهای فان به این تعداد از فالوور می رسند.

میکرو اینفلوئنسرها: میزان فالوورهای این افراد بیشتر از 1000 و کمتر از 10 هزار نفر است. مخاطبین هدف این افراد دسته ی مشخصی از کاربران اینستاگرام است. تعامل این افراد با مخاطبانشان بسیار خوب است چرا که فضای صمیمانه تری در صفحات آنها حکمفرماست.

نانو اینفلوئنسر: این مفهوم به نسبت جدید است. تعداد فالوورهای این افراد کمتر از 1000 است اما این افراد بر این تعداد فالوور تاثیرگذار هستند. ممکن است این افراد شامل خانواده ی شخص، دوستان او، همکاران یک شرکت یا برند یا مواردی از این دست باشد.

شاید تصمیم شما اعتماد به هر یک از این دسته بندی ها باشد. به هر حال باید به ویژگی های هر دسته دقت کنید. سپردن تبلیغ به یک مگا اینفلوئنسر باعث می شود تبلیغ شما توسط افراد زیادی دیده شود؛‌ فارغ از اینکه این افراد مخاطب هدف شما هستند یا نه. از طرفی بابت اینکار باید هزینه های هنگفتی بپردازید و میزان موفقیت آمیز بودن نتیجه قابل بحث است. اما در نتیجه نام برند شما توسط افراد زیادی شنیده می شود و این خوب است. از طرفی به نظر میرسد میکرو اینفلوئنسرها بهترین گزینه برای یک کسب و کار باشند، چرا که میزان مرتبط بودن فالوورهای آنها با مخاطبین هدف شما بسیار بالا است. این یعنی یک تبلیغ خوب میتواند باعث خرید افراد زیادی از شما شود. در نهایت اما همه چیز به استراتژی های کسب و کار، میزان بودجه و اهداف کسب و کار شما بستگی دارد.

اینفلوئنسر مارکتینگ و میکرواینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

همه ی تلاش ما از تبیین مفهوم میکرو اینفلوئنسر، نقش مهم آن ها در بازاریابی یا مارکتینگ است. در واقع هدف ما این است که با استفاده از افرادی که در سطح اینستاگرام معروف و تاثیرگذار هستند، برند خودمان را به مشتریان بلقوه مان بشناسانیم. امروزه اینفلوئنسر مارکتینگ هسته ی اصلی استراتژی های دسته ی “ارتباط مستقیم با مشتری” هستند. حتی کار تا جایی موفقیت آمیز پیش رفته است که کسب وکارهایی با استراتژی بیزینس به بیزینس یا B2b نیز کم کم به آن روی آورده اند.

در دنیای کسب وکارها اعم از سنتی و آنلاین، تبلیغ دهان به دهان یک محصول یا خدمت هنوز هم موثر ترین روش تبلیغاتی است. شما احتمالا محصولی که دوستتان از آن راضی است را راحت از آن چیزی که در تلویزیون تبلیغ می شود، خریداری میکنید. اینفلوئنسر مارکتینگ از منطق مشابهی پیروی می کند. یعنی هدف این است که مشتریان بلقوه و مخاطبین هدف را بیشتر با برند و خدماتش درگیر کنیم. بر طبق آمار تا 70 درصد مشتریان اینستاگرام، بر اساس تاثیری که از یک اینفلوئنسر گرفته اند، اقدام به خرید کرده اند و یا حداقل اینفلوئنسرها در تصمیم گذاری آنها تاثیر زیادی داشته اند.

در ابعاد میکرو یعنی میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ وضعیت بهتر است. تمامی دلایلی را که بر مزیت میکرو اینفلوئنسرها نسبت به اینفلوئنسرها در بند قبلی بررسی کردیم، به یاد بیاورید. اما به هر حال آیا می توانیم ادعا کنیم که بازاریابی از این طریق در بهترین حالت خودش قرار دارد؟

اینفلوئنسر مارکتینگ در چه وضعیتی قرار دارد؟

اینفلوئنسر مارکتینگ در چه وضعیتی قرار دارد؟

در دنیای دیجیتال آمار و ارقام مدام در حال به روز شدن هستند. پس وضعیت فعلی بستگی زیادی دارد به این که آمارهای مربوط به چه دوره ای را بررسی کرده اید. در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ نظرات ضد و نقیضی وجود دارد. می توانیم این دیدگاه ها را در دو دسته ی خوشبینانه و بدبینانه دسته بندی کنیم. برخی معتقدند اینفلوئنسر مارکتینگ به نقطه ی اوج خود رسیده و بعد از این دیگر تاثیر گذاری ندارد. از طرفی برخی معتقدند که بهترین گزینه برای ارتقای کسب و کارمان استفاده از همین استراتژی است. پس اگر هنوز بین انتخاب این روش برای ارتقا برند و انتخاب نکردنش مردد هستید، دیدگاه هر دو دسته را بررسی کنید.

دیدگاه بدبینانه در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ

آمار و ارقام حاکی از آن است که نرخ تعامل اینفلوئنسرها در اینستاگرام در حال حاضر از همیشه پایین تر است. نرخ تعامل روی پست های تبلیغی نسبت به سه سال گذشته تقریبا 50 درصد کاهش داشته است. یعنی از عدد 4 درصد اینک حدودا 2.4 درصد است. این افت تقریبا برای همه ی موضوعاتی که اینفلوئنسرها بر روی آن کار میکنند؛ حتی اینفلوئنسرهای گردشگری که همیشه بیشترین درصد تعامل را دارند، صدق می کند. نرخ تعامل برای این گروه از 8 درصد در سال گذشته به 4.5 درصد افت پیدا کرده است.

مانند هر چیز دیگری در بازاریابی با اینفلوئنسرها هم یک نقطه ی برگشت از اوج وجود دارد. زمانی که کسب و کارهای زیادی تصمیم بگیرند از خدمات میکرو اینفلوئنسرها استفاده کنند، فضای اینستاگرام از پست های تبلیغاتی اشباع می شود. در چنین فضایی بدیهی است که مردم دیگر مانند قبل با اینگونه پست ها تعامل نداشته باشند. به مروری که اعتماد مردم به اینگونه پست ها کم شود، خرید کمتری صورت میگیرد. این یعنی آنچه کسب و کارها انتظار دارند محقق نمی شود.

دیدگاه خوشبینانه در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ

در سمت مقابل دیدگاه بسیار خوشبینانه ای در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ قرار دارد. این نوع از بازاریابی همه ی آن چیزی است که برای خرید مردم از طریق اینستاگرام مورد نیاز است. 58 درص از مردم محصولات مورد نظرشان را از همین طریق پیدا می کنند و می خرند. حداقل در شش ماه گذشته وضع چنین بوده است. کاربران زیادی اذعان داشته اند که میکرو اینفلوئسنرها را حداقل سه برابر بیشتر از صفحات برندها دنبال می کنند. این یعنی میکرو اینفلوئنسرها و اینفلوئنسرها هنوز هم به لحاظ محبوبیت در رده های بالا هستند.

البته علیرغم وجود هر دو دیدگاه، تابلوی کلی میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ در حال تغییر است. این موضوع را نمی توان انکار کرد. با اینهمه هنوز میکرو اینفلوئنسرینگ به لحاظ تاثیر گذاری در اوج است. حال زمان رسیدن به پاسخ یک سوال مهم است: چگونه بدانیم کدام میکرو اینفلوئنسر برای کسب و کار شما بهترین نتیجه را بهمراه دارد؟ همچنین اگر مایلید در مورد اینکه چگونه اینفلوئنسر شوید و در این حوزه موفق باشید اطلاعات کسب کنید، مطالب قبلی ما را از دست ندهید.

چگونه بهترین میکرو اینفلوئنسر مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنیم؟

چگونه بهترین میکرو اینفلوئنسر مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنیم؟

15.7 درصد از حساب های کاربری در اینستاگرام بین 1000 تا 10 هزار فالوور دارند. این یعنی اگر یک میلیارد کاربر اینستاگرامی داشته باشیم،‌ 157 میلیون از این تعداد میکرو اینفلوئنسر هستند. این یعنی اگر می خواهید کسب و کار خود را از این طریق ارتقا بدهید گزینه های زیادی پیش رویتان قرار دارد. پس در ابتدا باید بدانید میکرو اینفلوئنسر کیست و آیا همه ی این گزینه ها مناسب کسب و کار شما هستند؟ قطعا خیر! نگران نباشید کسب و کار شما هر چه که باشید حداقل یک الی هزار میکرو اینفلوئنسر مرتبط با کسب و کار شما وجود دارند. شما باید بتوانید بهترین میکرو اینفلوئنسر را در شاخه ی مناسب کسب و کارتان پیدا کنید. اما چگونه؟

میکرو اینفلوئنسرها را از کجا پیدا کنیم؟

3 مکان مجزا برای پیدا کردن میکرو اینفلوئنسرها برای برندتان وجود دارد، گوگل، پایگاه های داده و شبکه های اینستاگرامی. از طریق این سه مکان هم به معنی میکرو اینفلوئنسر کیست پی میبرید و هم مرتبط ترین آن ها را می یابید.

 1. گوگل، یک مکان فوق العاده برای جستجوی کلمات کلیدی، گردش در وبسایت ها برای کسب اطلاعات است. همین گوگل بهترین مکان است تا از طریق جستجوی هشتگ ها به میکرو اینفلوئنسرهای مرتبط برسید. از طرفی اکثر افرادی که در وبسایتهای مرتبط با کسب و کار شما فعالیت میکنند، صفحه ای در اینستاگرام دارند، یعنی وبسایتی که از طریق گوگل پیدا کرده اید، شما را به صفحه ی میکرواینفلوئنسر مورد نظرتان هدایت می کند. 
 2. پایگاه داده ها در واقع سایت ها را برای شما پیمایش می کنند و اطلاعات مورد نیازتان را به صورت دسته بندی شده در اختیارتان قرار می دهد. یعنی  کافیست در در مورد لیست میکرو اینفلوئنسر های ایرانی به طور مستقیم جستجو کنید.  این لیست ها معمولا اطلاعات کاملی در مورد یک اینفلوئنسر خرد در اختیار شما قرار میدهد.
 3. شبکه ها در اینستاگرام نقش مهمی دارند. یعنی صفحات یا وبسایت هایی وجود دارند که در واقع با میکرو اینفلوئنسرها ی فعال در یک زمینه را به شما معرفی میکنند. یعنی شما زمانیکه به یکی از این صفحات درخواست معرفی محصولتان را می دهید، آنها لیستی از صفحات همکارشان را بهمراه نرخ تبلیغات برای شما ارسال می کنند. یعنی شما با یک کار می توانید به لیست میکرو اینفلوئنسرها بر اساس نیازتان دست پیدا کنید.

مورد یک و دو از موارد گفته شده بهترین روش برای پیدا کردن مناسب ترین اینفلوئنسرها هستند.البته همه ی این ابزارها قرار است شما را به میکرو اینفلوئنسر ها برساند. در نهایت این شما هستید که باید بتوانید با فنون مذاکره او را متقاعد کنید که کسب و کار شما را معرفی کند. متاسفانه تا زمان نگارش این نوشته هیچ پایگاه داده ی منسجمی شامل اسم و مشخصات تمامی اینفلوئنسرها در دسترس نیست. از این جهت بیشتر بار جستجو و یافتن بهترین افراد بر دوش شما خواهد بود.

بهتر است میکرو اینفلوئنسر مورد نظر ما چه تعداد فالوور داشته باشد؟

پیشتر از این توضیح دادیم که میکرو اینفلوئنسر کیست و بر اساس تحقیقات تعداد فالوور بالا یعنی نرخ تعامل در حال کاهش است. پس باید بیشتر از تعداد فالوور بر روی نرخ تعامل یک میکرو اینفلوئنسر تمرکز کنید. اینکه تعداد فالوورهای دو اینفلوئنسر یکسان باشد،‌اصلا بدین معنی نیست که نرخ تعامل یکسانی داشته باشند. بهر حال نرخ تعامل نکته ی کلیدی است. سایت های زیادی برای سنجش نرخ تعامل صفحات اینستاگرام وجود دارد. سایت phlanx چنین ابزاری در اختیار شما قرار می دهد. در بدو ورود به این لینک آیدی صفحه ی مورد نظرتان را وارد کنید تا نرخ تعامل آن برای شما محاسبه شود. برای یک صفحه با فالوور میلیونی نرخ تعامل نزدیک به 2 تا 3 درصد است. پس شما اگر صفحه ای پیدا کردید که نرخ تعامل آن به 10 درصد نزدیک بود، آن را صفحه ی خوبی ارزیابی کنید.

در تصویر زیر من صفحه ی خودم را وارد کردم و با نرخ تعامل حدود 4 درصد با 15 هزار فالوور مواجه شدم. یعنی اگر در نظر دارید محصولی در زمینه ی آموزش زبان از طریق پیج من معرفی کنید به همین روش می توانید نرخ تعامل میکرو اینفلوئنسرهای رقیب من را بررسی کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.  البته استفاده از این ابزارها کاملا رایگان نیست. به طور کلی می توانید با جستجوی عبارت هایی نظیر Instagram engagement analysis”” یا به طور فارسی “ابزارهای سنجش نرخ تعامل اینستاگرام” ابزارهای مشابه پیدا کنید. 

در اینجا ذکر یک نکته بسیار مهم است. پارامتری به نام utm وجود دارد که نشان می دهد چه تعداد مشتری از یک لینک خاص وارد سایت شما شده اند. یعنی اگر بناست یک میکرو اینفلوئنسر محصول شما را از طریق استوری اینستاگرام معرفی کند، از طریق پارامتر utm که در انتهای لینک قرار میگیرد می توانید ارزیابی کنید که چند مشتری از همین طریق وارد سایت شما شده و خرید کرده اند. بدیهی است که این مورد برای کسب و کارهاییست که محصولات و خدماتشان را از طریق وبسایتشان به فروش می رسانند.

اگر بودجه ی ما با نرخ میکرو اینفلوئنسرهماهنگ نبود چه کار کنیم؟

جای نگرانی نیست اگر بودجه تان محدود است اما به تبلیغات از طریق میکرواینفلوئنسرها نیاز دارید روش های دیگری برای جبران وجود دارد. بعد از شناختمیکرو اینفلوئنسر کیست ؛ اول اینکه میکرو اینفلوئنسرها نسبت به اینفلوئنسرها متواضع تر هستند. برای همین ما ابتدا شما رو با مفهوم میکرو اینفلوئنسر کیست آشنا کردیم. همین موضوع سبب می شود که اجرت های هنگفت درخواست نکنند. از طرفی شما میتوانید بنا به خلاقیت و منابعی که موجود دارید پیشنهادهای دیگری در اختیار این افراد قرار دهید. مثلا به آنها قول دهید که اسمشان را در سایت و یا صفحه تان بیاورید. همچنین می توانید از محصولات یا خدماتتان به رایگان در اختیار آن ها قرار دهید تا در مقابل آن محصول یا خدمات را برای شما معرفی کنند. در این مورد شاید بهترین مثال میکرو اینفلوئنسرهای آرایشی باشند که می توانند محصولات را مستقیما تست کرده و اعتماد سازی کنند.

البته راه دیگر معامله با این افراد پرداخت هزینه به ازای تاثیرگذاری است. یعنی از ابتدا مقرر کنید که به ازای هر خریدی که از طریق تبلیغ آنها انجام شود، درصدی به صورت حق همکاری به آنها تعلق بگیرد. اینکه میکرو اینفلوئنسر مورد نظر این مفاد را بپذیرید یا رد کند، تماما به شخص بستگی دارد. به این معنی که هیچ قانون یا انجمنی برای وضع قوانین در این خصوص وجود ندارد. همه چیز به نحوه ی توافق و تعامل طرفین بستگی دارد.

میکرو اینفلوئنسرهای هدفتان را زیر نظر بگیرید.

میکرو اینفلوئنسرهای هدفتان را زیر نظر بگیرید.

هیچ عجله ای نداشته باشید. موفق شدن و معروف شدن در اینستاگرام از سخت ترین کارهای دنیاست. اگر برای پولتان ارزش قائل هستید برای شناختن و پیدا کردن بهترین اینفلوئنسر مرتبط با کسب و کارتان وقت صرف کنید. در این مقاله تمام سعی ما برای شناخت شما در میکرو اینفلوئنسر کیست و معیارای تشخیص آن بود. همانطور که گفتیم گزینه های زیادی در هر زمینه پیش روی شما قرار دارند؛ اما شما در نهایت می توانید انتخاب های محدودی داشته باشید. میکرو اینفلوئنسرهای موردنظرتان را از لحاظ تخصص، توانایی و قابل اعتماد بودن به خوبی بررسی کنید. این سه مفهوم را مد نظر داشته باشید. شما در زمینه ی کسب و کار خودتان متخصص هستید؛ پس می توانید بررسی کنید که یک میکرو اینفلوئنسر تا چه اندازه اطلاعات درستی در آن زمینه به فالوورهایش می دهد. نحوه ی بیان این اطلاعات نیز بسیار مهم است. آیا اینفلوئنسر مد نظر شما اطلاعات را به نحو مناسبی ارائه می دهد؟

همانطور که گفتیم نرخ تعامل مجموع چندین فاکتور شامل لایک و کامنت، ذخیره و به اشتراک گذار است. از این فاکتورها تنها تعداد لایک ها و کامنت های یک پست توسط شما قابل بررسی است. باقی فاکتورها صرفا توسط ادمین صفحات بیزینسی قابل بررسی است. میزان لایک ها و کامنت ها را برای چندین پست اخیر بررسی کنید. آیا این شخص توانسته با افراد در کامنت ها صحبت های سازنده ای داشته باشد؟ آیا لحن کامنت های مردم به نحوی است که بتوان قابل اعتماد بودن ادمین را از آن استنباط کرد؟ این موارد را برای مدتی حدودا یک هفته یا بیشتر زیر نظر بگیرید. بسیار بعید است میکرو اینفلوئنسری ناگهان تصمیم به تغییر رویه بگیرد.

بهترین میکرو اینفلوئنسر در زمینه ی کسب و کارتان به طریقی که گفته شد یافت می شود. چند نکته ی دیگر را نیز مد نظر داشته باشید:

 • برای موفقیت تبلیغات در اینستاگرام تضمینی وجود ندارد. موفقیت در این زمینه کمابیش بر اساس تجربه و آزمون و خطا حاصل می شود. پس در این زمینه همزمان با رعایت تمامی نکات گفته شده، صبر و بردباری پیشه کنید.
 • در انتخاب میکرو اینفلوئنسر مناسب تناسب شخص و فالوورهایش را با محصولتان در نظر بگیرید. یعنی سن،‌جنسیت، مکان و علاقه های اینفلوئنسر باید در تناسب با مخاطبان هدف شما باشد. یعنی انتخاب یک اینفلوئنسر ساکن شیراز برای معرفی محصولات شمالی کشور مناسب نیست،‌گرچه زمینه ی کاری او معرفی غذا باشد.
 • شما باید برای میکرو اینفلوئنسر(های) انتخابی تعیین کنید که بر چه ویژگی هایی از محصول شما تاکید کنند. این یعنی شما باید در ابتدا دید بازاریابی مناسب و شناخت خوبی از مخاطبان هدفتان داشته باشید. دقت کنید که اینفلوئنسرها هیچ تضمینی بابت موفقیت آمیز بودن این روند به شما نخواهند داد. پس بر شماست که از این فرصت به نحو احسن استفاده کنید و بشناسید میکرو اینفلئنسر کیست.
 • مواظب فالوورهای فیک باشید! آیا هر گردی گردوست؟ نه! پس هر صفحه ی دارای 10 هزار فالوور الزاما در دسته ی اینفلوئنسرها اعم از میکرو و ماکرو قرار نمی گیرد. چگونه این موضوع را تشخیص دهیم؟ کافیست به تناسب لایک ها و کامنت ها با تعداد فالوورهای صفحه نگاهی بیندازید. روش های کامل تشخیص فالوور فیک اینستاگرام را در این نوشته فالوور فیک : چیست به همراه روش های خلاص شدن از دست آن + مضرات بررسی کردیم.

با به کار گیری روش های گفته شده می توانید آسوده باشید که بهترین میکرواینفلوئنسر را برای کسب و کارتان انتخاب کرده اید. بحث را با بررسی چند نمونه اینفلوئنسر مارکتینگ موفق در دنیا و ایران به اتمام می رسانیم.

سوالات متداول

میکرو اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسرها یا افراد تاثیر گذار در اینستاگرام بر اساس تعداد فالوورهایشان و نرخ تعاملی که با این افراد دارند دسته بندی می شوند. از این منظر میکرو اینفلوئنسرها، صفحاتی با 1000 الی 10 هزار فالوور هستند که در یک زمینه ی نسبتا تخصصی و مشخص فعالیت می کنند. مخاطب هدف این صفحات افرادی هستند به این زمینه ی کاری علاقه دارند. فضای حاکم در این صفحات صمیمانه است. پست های این دسته از اینفلوئنسرها گاها خیلی بیشتر از مگا اینفلوئنسرها در اکسپلور اینستاگرام دیده می شود.

بهترین میکرو اینفلوئنسر برای کسب و کار من کیست؟

راه های زیادی برای پیدا کردن بهترین میکرو اینفلوئنسر و شناخت اینکه میکرو اینفلوئنسر کیست وجود دارد. مثلا می توانیم با جستجوی هشتگ های مرتبط با کسب و کارمان آنها را از طریق گوگل یا اینستاگرام پیدا کنیم. همچنین با جستجوی عادی در گوگل به وبسایت ها  و از آنجا به صفحات افراد برسیم. راه های دیگری نیز وجود دارد: مثلا لیستی از افراد تاثیر گذار را جستجو کنیم و مشخصات آنها را بررسی کنیم. بعد از مشخص کردن چند شخص بعنوان میکرو اینفلوئنسر نوبت به بررسی های دیگری می رسد. مثلا آیا این شخص و فالوورهایش با مخاطبین هدف شما همخوانی دارد؟ آیا سن، جنسیت و محل زندگی اش با محصول یا خدمت شما همخوانی دارد؟ آیا در کار خودش واقعا متخصص، حرفه ای و قابل اعتماد است؟ نحوه ی تعامل او با مخاطبانش چگونه است؟ آیا نرخ تعامل صفحه ی او در وضع مناسبی قرار دارد؟ آیا هزینه ای که طلب می کند با بودجه ی تبلیغات شما همخوانی دارد؟ آیا حداقل برای یک هفته او را زیر نظر گرفته اید؟ پاسخ به این سوالات در نهایت شما را به فرد یا افرادی متصل می کند که می توانند برای کسب و کار شما مفید و مناسب باشند.

میزان تاثیرگذاری میکرو اینفلوئنسرها در تبلیغات اینستاگرامی چقدر است؟

فالوورهای پیج میکرواینفلوئنسرها دارای نرخ مشارکت و بازدید یکتای بالاتری می باشند، زیرا اینفلوئنسر به دلیل کمتر بودن حجم فعالیت کاربران امکان ایجاد ارتباطی عمق تر با آن ها را دارد. در نتیجه فالوورهای میکرواینفلوئنسرها اعتماد بیشتری به آن ها داشته و برای تاثیرگذاری بیشتر از میکرو اینفلوئنسرها استفاده می شود.

محمدرضا حبیبی

علاقه مند به دنیای جذاب وب و عوض تیم تخصصی تبلیغ‌چه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا