آموزش های افزایش درآمد اینستاگرام

13 استراتژی مهم بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام

اگر پای حرف قدیمی های بازار نشسته باشید، حتما متوجه خواهید شد که آنها هیچ روش تبلیغاتی را به اندازه تبلیغ دهان به دهان نمی پسندند. با اینکه روش بازاریابی دهان به دهان روشی قدیمی است، اما همچنان این کاربردی و پر بازده است. از طرفی با افزایش کاربران شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام در جهان حالا شاهد بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام نیز هستیم.

اما برای انجام این تبلیغ ارزان، سریع و مطمئن در اینستاگرام چه باید کرد؟ در این مقاله ما ضمن تعریف دقیق اینکه تبلیغات دهان به دهان چیست؛ به شما 13 استراتژی مهم برای بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام را معرفی کردیم.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان یا تبلیغات دهان به دهان که به اختصار در زبان انگلیسی (WOMM) خوانده می شود روش تبلیغاتی اجتماع محور و گاهی مبتنی بر شبکه های اجتماعی است که از دیرباز مرسوم بوده است. در گذشته که تبلیغات به صورت زبانی و سینه به سینه از شخصی به شخص دیگر نقل می شد به نوعی بازاریابی دهان به دهان صورت می گرفت.

امروزه این عمل به این صورت انجام می شود که مشتریان رضایت خود از کالای مورد مصرف را به صورت زبانی به آشنایان و اطرافیان خود بیان می کنند؛ کاری که بیش از هر چیز از طریق برندینگ انجام می شود.

تاثیر بازاریابی دهان به دهان آشنایان در خرید کالا

با توجه به گسترش ارتباطات اینترنتی، امروزه یک پیشنهاد از سوی یک مشتری راضی از کالای خریداری شده می تواند به سرعت میان افراد مختلف پخش شود و به همین دلیل ارزش این روش تبلیغاتی بیش از پیش شده است.

کمپین هایی که در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام برگزار می شوند می توانند تاثیر این روش تبلیغاتی را بیشتر هم کنند. پژوهش نیلسن نشان می دهد که 92 درصد مردم به پیشنهاد دوستان و آشنایان و افراد خانواده خود بیش از سایر روش های تبلیغاتی اعتماد می کنند.

پژوهش های بسیاری هم نشان می دهند که تبلیغات دهان تاثیر بسزایی در نرخ تبدیل یا کانورژن ریت (conversion rate) دارند؛ نرخ تبدیل به نوعی وفاداری مشتری به شما و ماندگاری آنها به عنوان مشتری را نشان می دهد.

اعتماد شرط اصلی بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان به دو صورت طبیعی و خوداختیار از سوی مشتریان شما و غیر طبیعی با استفاده از کمپین های تبلیغاتی انجام می شود. شرط اصلی در ایجاد یک بازاریابی دهان به دهان موفق طبیعی اعتماد مشتری است. همچنین کمپین های تبلیغاتی نیز باید این اعتماد را در مشتری ایجاد کنند تا این روش تبلیغاتی به صورت طبیعی و ارگانیک انجام شود.

اعتماد مشتری شرط اصلی بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام

یکی از راه های اعتمادسازی و در نتیجه آن ایجاد بازاریابی دهان به دهان استفاده از شبکه های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام است. در ادامه توضیح دادیم که چطور از طریق اینستاگرام می توان یک بازاریابی موفق دهان به دهان داشت.

استفاده از بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام روز به روز در حال گسترش است و علاقمندان زیادی ترجیح می دهند وقت زیادی را پای این شبکه بگذرانند. همین موضوع باعث شده است تا این شبکه به یک ابزار مناسب برای بازاریابی و تبلیغات محصول تبدیل شود.

شاید بهتر باشد برای کاربرد بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام واژه دیگری به کار ببریم. بازاریابی چشم به چشم می تواند انتخاب بهتری باشد. زیرا که اینستاگرام یک شبکه مبتنی بر عکس است و بیش از هرچیز چشم بیننده را درگیر می کند.

همین موضوع نشان می دهد که برای بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام باید به قوه بصری مشتری بیشتر اهمیت بدهیم. از طرفی با جلب توجه مشتریان شاهد بازخوردهای مشتریان در اینستاگرام خواهیم بود که نسبت به محصول نشان می دهند. این موضوع می تواند بهترین عامل برای یک بازاریابی مبتنی بر اینستاگرام باشد.

بازاریابی دهان به دهان موفق در اینستاگرام مستلزم یادگیری استراتژی هایی است که بتوانند مشتریان را به کالای مورد نظر شما جذب کنند. در ادامه این مطلب 13 استراتژی مهم بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام را معرفی کردیم.

13 استراتژی مهم بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام

فرقی نمی کند یک شرکت بزرگ باشید یا خورده فروشی کوچک، مهم این است که اینستاگرام را برای تبلیغ کالای مورد نظر خود انتخاب کرده باشید. در این صورت شما باید از استراتژی های متفاوتی برای بازاریابی در اینستاگرام استفاده کنید، که یکی از جالب ترین و کاربردی ترین آنها استفاده از استراتژی های بازاریابی دهان به دهان است.

استراتژی اول: کالای با کیفیت بفروشید

اولین استراتژی در واقع شرط مهمی است که هر تولید کننده ای برای ایجاد بازاریابی دهان به دهان به هر روشی باید رعایت کند. شما باید کالای با کیفیت بفروشید. اگر کالای شما با کیفیت باشد، مشتری شما هم به تبلیغ آن به صورت دهان به دهان اشتیاق پیدا خواهد کرد.

تصور کنید رستورانی دارید که خیلی شیک و با کلاس است. لوگوی خوب و گران قیمتی هم طراحی کردید. اما اگر فقط اگر یک بازخورد بد از غذای رستوران شما در اینترنت و شبکه های اجتماعی پخش شود، ممکن است کلی مشتری را از دست بدهید. پس اولین شرط برای بازاریابی دهان به دهان کیفیت کالای شماست.

استراتژی دوم: شبکه اجتماعی مناسب را انتخاب کنید

شبکه های اجتماعی مختلفی وجود دارند که از هرکدام می توان برای کالاهای مختلف استفاده کرد. در این بین شبکه اجتماعی اینستاگرام گزینه بسیار مناسبی برای بسیاری از محصولات می تواند باشد. این شبکه با امکانات بسیاری که دارد، همانند آی جی تی وی، دایرکت مسیج، استوری و… به میزان بسیاری می تواند برای تبلیغات انواع محصول کاربردی باشد.

استراتژی سوم: فالوورهای خود را حفظ کنید

یکی از مزایای شبکه های اجتماعی امکانی هست که آنها به شما در ارتباط مستقیم با مشتریانتان می دهند. حفظ و نگهداری مشتری در این شبکه ها بسیار ارزان تر از پیدا کردن مشتری جدید تمام می شود. این فالوورها می توانند به حامیان اصلی شما تبدیل شوند و به صورت خود مختار به تبلیغ برند شما بپردازند.

آگاهی از برند در تبلیغات دهان به دهان اینستاگرامی

استراتژی چهارم: آگاهی از برند را افزایش بدهید

از شبکه اجتماعی اینستاگرام باید برای نمایش بیشتر برند و افزایش آگاهی از برند استفاده کرد. به روز بودن همیشگی و نشان دادن برند به طرق مختلف به مشتری با ایجاد محتوای ارزشمند، کامنت گذاشتن، بازخورد دادن و ویدئوهای کمک کننده آگاهی از برند یا Brand Awareness را افزایش می دهد.

استراتژی پنجم: از مهندسی معکوس استفاده کنید

با یک تحقیق درست و اصولی و مشاهده دقیق شما می توانید روش هایی که رقیبانتان استفاده می کنند را تقلید کنید. با این کار به سادگی و در زمانی کم می توانید ببینید که چه اقداماتی برای تبلیغات دهان به دهان شما در اینستاگرام بهتر جوابگو خواهند بود.

برای مثال ترندها را دنبال کنید و ببینید رقبا چطور نظر مشتریان را جلب کردند، سپس پستی شبیه به همان با شیوه و برند خودتان ایجاد کنید. شما همچنین می توانید از این پست به عنوان کال تو اکشن برای جذب مشتری خود به صفحه فروش محصول در وبسایت یا همان اینستاگرام استفاده کنید.

استراتژی ششم: گفتگوهایی را که حول برندتان انجام می شود بررسی کنید

مطمئن باشید هر لحظه حتی همین الان جایی در پیجی یا صفحه ای افرادی دارند درباره برند شما صحبت می کنند. این کار را می توانید یا به صورت دستی و با بررسی کامنت ها و پست هایی که درباره شما قرار داده می شود انجام دهید. یا اینکه از ابزارهایی که برای این کار ساخته شده استفاده کنید.

شما می توانید به صورت مستقیم از مشتریان خود بخواهید تا نظرشان را درباره کالای شما بفرستند. مثلا استفاده از ابزار سوال پرسیدن در استوری اینستاگرام می تواند روش بسیار جالبی باشد.

استراتژی هفتم: سرویس خوبی ارائه بدهید

برای ایجاد یک بازاریابی دهان به دهان موفق در اینستاگرام شما باید راه ارتباط مشتری با خودتان را آسان کنید. به دایرکت هایی که مشتریان می دهند حتما پاسخ بدهید. به آنها خدماتی ارائه بدهید که ممکن است آنی و غیرقابل انتظار باشد.

برای مثال فردی به صاحب شرکت تسلا، ایلون ماسک، پیام داد و پیشنهاداتی برای بهتر کردن محصولات این شرکت ارائه داد. ایلون ماسک در کمتر از سی دقیقه به این پیام پاسخ داد و قول داد که حتما این پیشنهادات را اعمال خواهد کرد.

استراتژی هشتم: ناجی مشتری خود باشید

اگر فروشنده محصولات آرایشی و بهداشتی هستید، یک لایو اینستاگرامی برگزار کنید. به آنها توضیح بدهید که چطور می توانند با محصول شما از خشکی پوست در زمستان نجات پیدا کنند. در صورتی که پیشنهاد شما کمک کننده باشد، از نظر مشتری حالا دیگر شما به اندازه یک متخصص قابل اعتماد هستید.

در این صورت فالوورها پیج شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی می کنند؛ تبلیغات دهان به دهان دقیقا یعنی همین. مجاب کردن مشتریان به پیشنهاد شما به دیگران و کسب اعتبار برای برند شما.

استراتژی نهم: از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید

یو جی سی کانتنت ها (UGC) یا محتوای تولید شده توسط کاربر بهترین ابزار برای راه انداختن موتور تبلیغات دهان به دهان بین کاربران هستند. مشتریان به این محتوا که توسط سایر مشتریان تولید شده بیشتر اعتماد دارند. نه تنها این محتوا لایک بیشتری می گیرد، بلکه باعث می شود تا برند شما به صورت دهان به دهان تبلیغ شود.

یو جی سی کانتنت ها در کامنت ها هم می توانند ایجاد شوند. شما می توانید گاهی خودتان هم این محتوا را به صورت کامنت در پست های خود قرار بدهید، تا دیگر کاربران نیز نظر خود را قرار بدهند. همچنین پاسخگویی سریع به کامنت مشتریان کمک می کند تا افراد دیگر نیز زیر پست شما کامنت بگذارند.

همچنین شما می توانید از مشتریان بخواهید تا تصاویر خود با محصول خریداری شده را ارسال کنند. در صورتی که فالوور زیادی داشته باشید، مشتری به سادگی از این کمپین شما استقبال خواهد کرد. و حتی محتوای خودش را که ممکن است پست یا استوری کرده باشید، روی صفحه خود قرار می دهد؛ یک تبلیغات دهان به دهان رایگان و پر بازده.

اگر به این موضوع علاقه دارید و دوست دارید بیشتر بدانید حتما به مقاله UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر در اینستاگرام مراجعه کنید

استراتژی دهم: از پتانسیل خوب اینفلوئنسرها استفاده کنید

رهبران فکری و اینفلوئنسرها در دنیای اینستاگرام به سادگی می توانند، فالوورهای مورد اعتماد خودشان را به برند شما جذب کنند. با همین روش ساده شما می توانید به سادگی کاری کنید تا افراد مختلف درباره برند شما حرف بزنند. البته این کار ممکن است خرج زیادی داشته باشد، اما اگر اصولی و درست انجام شود به قیمتش می ارزد.

استراتژی یازدهم: ترندها را فراموش نکنید

دنیای شبکه های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام و توییتر دنیای ترند است. روزانه چالش ها و موضوعات ترند زیادی در این شبکه های اجتماعی پخش می شوند، که پتانسیل خوبی برای برگزاری کمپین های تبلیغاتی دارند.

سواری روی موج این ترندها می تواند به شما کمک کند تا به راحتی بتوانید وارد گفتگوهای مختلف کاربران شوید و دست به دست در گوشی های افراد مختلف بچرخید. این روش هزینه کمی هم دارد و فقط کافیست روزانه کمی وقت بگذارید و ببینید ترندها از چه قرارند. وجود یک فرد اینستاگرام باز در تیم تبلیغات شرکت شما می تواند کمک بزرگی به انجام این استراتژی برای تبلیغات دهان به دهان در اینستاگرام بکند.

سخن پایانی

در این مطلب هدف ما این بود که تبلیغات دهان به دهان را تعریف کنیم و سپس توضیح بدهیم که این نوع از تبلیغات در اینستاگرام به چه صورت انجام می شود. به همین منظور ما به شما 13 استراتژی مهم بازاریابی دهان به دهان در اینستاگرام را معرفی کردیم.

به طور خلاصه بازاریابی دهان به دهان در شبکه های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام در صورتی موفق خواهد بود که شما کالای با کیفیت بفروشید، به حفظ مشتری، آگاهی از برند، بررسی سایر رقبا، بررسی کامنتها و بازخوردهای مشتریان، ارائه خدمات مناسب و کمک کننده، استفاده از محتوای نوشته شده توسط کاربر، استفاده از اینفلوئنسرها و موج سواری روی ترندها توجه داشته باشید.

در پایان شما هم می توانید نظرات خود را برای هرچه بهتر کردن این مطلب بنویسید. ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی همه نظرات و پیشنهادات شما خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا